További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Trükköznek
"Husszein diktátor és zsarnok, az iraki parlament eddig soha semmit sem vitatott meg. Nem is értem, miért akarja végigjátszani ezt a trükköt" - kommentálta Rice a diktátor bejelentését az ABC This Week című műsorában. Bár az ENSZ BT 1441. számú határozata szerint a tanács vitatja meg a határozat megsértését követő lépéseket, az amerikaiak nyilvánvalóvá tették, hogy az ENSZ támogatása nélkül is megtámadnák Irakot.
Támadnak
"Az elnök meg akarja védeni az Egyesült Államokat, ez nekünk elegendő felhatalmazás. Az ENSZ tanácskozhat a kérdésről, de nincs szükségünk az engedélyére" - jelentette ki Andrew Card, az elnöki iroda vezetője az NBC televízióban. Az ENSZ tétlensége esetén az amerikaiak "hasonlóan gondolkodó szövetségeseikkel közös katonai akcióra" is hajlandók - mondta Colin Powell külügyminiszter.
Földön, vízen, levegőben
Az amerikaiak elszántságát jelzi, hogy a hét végén Bush újabb Irak elleni haditerveket hagyott jóvá. A kommentárok szerint a kiszivárogtatás üzenet a diktátornak. A Pentagon tervei szerint Irak ellen 200-250 ezer amerikai katona hajtana végre szárazföldi, légi és tengeri inváziót. Bár a vezérkar egy kisebb, százezer katonával végrehajtott akció tervét is megtárgyalta, végül a támadást irányító Tommy Franks tábornok tervét fogadták el.
"Ha én Szaddam Husszein lennénk, aggodnék. Megérteném, hogy ez nem csak újabb üres fenyegetés" - mondta Powell. A terv részleteiről sem ő, sem Rice nem kívánt részletesen beszámolni, mint ahogy Bush elnök is megtagadta a kérdésre a választ.
Félrevezetés
A felvázolt tervek akár hamisak is lehetnek, legalábbis Carl Levin, a szenátus Fegyveres Erők Bizottságának posztjáról távozó elnöke szerint. A kiszivárogtatás célja szerinte akár félrevezetés is lehet. "Nem tartom túl praktikusnak, hogy a terveket nyilvánosságra hozzák" - mondta, bár ő is elismeri, hogy a megszellőztetés megértetheti Husszeinnel, hogy az eddigi nyilatkozatoktól függetlenül "most végre befejezzük a megkezdett munkát".
Iraknak péntekig van ideje dönteni az ENSZ határozatának elfogadásáról, majd december 8-ig kell átadnia feltáró jelentését a fegyverzetellenőröknek és a Biztonsági Tanácsnak vegyi-, biológiai- és atomfegyver-programjáról.
|