További Külföld cikkek
- Letette a hivatali esküt Ausztria új ügyvivő kancellárja
- Egy kézfogás árulkodó jel a diplomáciában, ha elmarad az még inkább
- Magyar tűzoltó magyarázta el, miért nem tudják megfékezni a Los Angeles-i tűzvészt
- Beperlik az írók a Metát, mert szerintük műveiket felhasználták a cég MI-modelljének fejlesztéséhez
- Rendkívül értékes a magyar útlevél
Úgy tűnik, Barack Obama beszédírói is ugyanazokat az újságokat olvassák, mint az önök tudósítója. A zöldek és a baloldaliak békeüzenetre, a liberálisok a szabad piac dicsőítésére vágytak, írtuk délelőtti beszámolónkban. Hát megkapták.
A világkörüli turnén lévő demokrata elnökjelölt szerdán Berlinbe érkezett, és a német főváros központjában, a Brandenburgi kapu közvetlen közelében lévő, győztes porosz háborúknak emléket állító, 1873-ban elkészült Győzelmi oszlopnál délután körülbelül 200 ezer ember előtt mondott beszédet.
Állítása szerint nem elnökjelöltként, hanem egyszerű világpolgárként szónokolt, világbékét és atomfegyvermentes világot ígért - az nem volt egyértelmű, hogy ezzel az atomfegyverek leszerelésre célzott-e. De kikacsintott az európai liberálisokra is - az amerikai liberálisokat valószínűleg kielégítette a világbéke gondolata -, hiszen kijelentette, hogy a szabad piac a szabadság egyik alapja.
Ezzel csak mérsékelt sikert aratott, bezzeg amikor a berlini fal lejárt szavatosságú szimbólumát használva arról beszélt, hogy le kell rombolni a kultúrákat, vallásokat, fajokat és társadalmi osztályokat elválasztó falakat, a közönség német része üdvrivalgásban tört ki.
Beszédében szinte nem is volt olyan téma, amit ne érintett volna, mindenről mondott egy-egy mondatot. Nem többet. "Ha le tudtuk győzni a kommunizmust, a szélsőségeseket nagy többségben elutasító muszlimokkal le tudjuk győzni a fanatikusokat is" - mondta "a legnagyobb globális fenyegetést" jelentő terrorizmusról.
Beszélt Iránról (ne legyen atomuk), az izraeliekről és a palesztinokról (éljenek békében), Libanonról (támogatni kell a demokratákat) és a klímaváltozás elleni harcról (csökkenteni kell a széndioxid-kibocsátást).
A pódium előtt, ahol tudósítójuk is állt, javarészt itt tanuló vagy itt nyaraló amerikaiak voltak. Ők a leglelkesebben azt tapsolták meg, hogy le kell végre zárni az iraki háborút. Érdekes, előtte az is lelkes fogadtatásra talált, hogy az afganisztánit meg végre tisztességesen meg kéne vívni.
A pódium környékén vadászni kellett a németekre. Végül egyet sikerült megszólítanunk. Kurt Henke a mellén egy Deutschland für Obama kitűzővel azért támogatja Obamát, mert az idősebbeknek végre át kéne adniuk a helyüket a fiatalabbaknak. Henke amúgy 61 éves és reméli, hogy ha Amerikában látják, Obama mennyire népszerű Európában, az segíthet a választásban.
Stephani Johnson, aki 2007. februárja óta lakik Berlinben, szintén lelkesnek tűnt. Mint kiderült, ez csak a látszat. Komolyan megrendült a bizalma benne, mert "túl gyakran változtatja véleményét". "Őszintén? Azért támogatom, mert alkotmányjogász, így tudnia kell, hogy elnökként nem ő lesz a főnök. Különben meg egy demokrata mindig jobb, mint egy republikánus" - mondja nevetve.
Heather akár az ellentétje is lehetne. Az iowai lány republikánusnak tartja magát, de nem kedveli John McCaint. Már a januári kaukuszon is Obamát támogatta. Hogy miért? "Változést hozhat."
Miközben Obama arról beszél, hogy Amerikának és Európának olyan szövetségeseknek kéne lenniük, amelyek készek meghallgatni egymást és tanulni a másiktól, Saschával, a Frankfurter Allgemeine Zeitung szabadnapos újságírójával azon tanakodunk, miért nem működik Obama beszéde. Lapos ugyanis. Talán fáradt, hiszen már bejárta a fél világot. Berlinbe Izraelből érkezett, volt már Irakban, Afganisztánban, Kuvaitban, Jordániában és a palesztín területeken, Németország után pedig megáll még Páriszban és Londonban is. De az is lehet, hogy az európai baloldal hagyományos Amerika-ellenessége rontja el a hangulatot. Pedig Obama őket is megszólítja.
"Szeretem Amerikát" - mondja, bár Amerika "cselekedeteivel nem mindig nő fel saját ideáljához". De majd véget vet a kínzásoknak, és visszatér a jog uralmához.
Beszéde végén még lejön a korlátokhoz, pacsizni a néppel. Pár száz amerikai odarohan, a többiek meg rohamosan feloszlanak. A hirtelen elillanó tömegben gyors, de kevéssé reprezentatív felmérést végzünk. Öt emberből hárman unalmasnak találták a beszédet. Egy, kamasz fiát átkaroló, felelős német családapát az atomfegyvermentes világ, egy fiatal amerikai lányt a civilizációk békés egymás mellett élésének gondolata ragadott meg. Magunkban a többséggel egyetértve, kicsit csalódottan távozunk.
A Demokrata Párt várható elnökjelöltje pénteken az előzetes tervek szerint a délnyugat-németországi Landstuhlban található regionális kórházat kereste volna fel, de kampánytanácsadója ezt csütörtök este lemondta. A hivatalos indoklás szerint azért, hogy Obamát ne vádolhassák azzal, hogy a látogatást politikai célok szolgálatába állítja. A szenátor így holnap európai körútjának második állomására, Párizsba utazik tovább.