Blair közzétette az Irak-dossziét
További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
A jegyzet azonban bizonyos mértékig csalódást okozott. Egy munkáspárti biztonsági szakértő szerint a dokumentum nem tartalmazott új tényeket, csak állításokat és feltételezéseket. Blair mindezt azzal magyarázta, hogy a tények megismeréséhez a fegyverzetellenőröknek vissza kell térniük az országba, de mint az előszóban is kifejtette, meggyőződése, hogy Irak tömegpusztító fegyverei fejlesztésén dolgozik, és ezt nem lehet annyiban hagyni.
Az "állítások"
Tony Blair |
A jelentés szerint az ország öt éven belül atomhatalommá válhat, de ha sikerül illegális úton bizonyos felszereléseket beszerezniük, akkor ez már egy-két éven belül bekövetkezhet. Emellett szerepel a dokumentumban az az állítás is, miszerint Irak nagy mennyiségű uránt vásárolt, annak ellenére, hogy az országban nem lehet polgári célokra felhasználni az anyagot.
Kulturális cáfolat
Iraki illetékesek percekkel a jelentés nyilvánosságra hozatala után már alaptalannak nevezték a dokumentum állításait. Hamed Yousif Hummadi iraki kulturális miniszter a Reutersnak nyilatkozva elmondta: "Blair az Irak-ellenes cionista összeesküvés egyik cinkosaként cselekszik, és állításai teljesen megalapozatlanok."
Az alsóház előtt az anyag
Kedd délelőtt az alsóház vitatja meg a Blair által beterjesztett anyagot. Az egyik munkáspárti képviselő elmondta, nem tudja elképzelni, hogy ez a dokumentum hogyan tudná meggyőzni az eddig a támadást ellenző képviselőket - tudósította a CNN.
|