További Külföld cikkek
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
|
Bizonyos kérdésekben pedig tökéletesen ellentétes véleményen áll a párt felső vezetésével és elnökjelöltjével. Az iraki háború, az újjáépítés, a meleg házasságok kérdése több közvélemény-kutatás szerint is alaposan megoszthatja a pártot, bonyolulttá téve Kerry számára a programalkotást. "Jó kis ígérgetős játék alakulhat ki. A választási kampányokra amúgy is jellemző, hogy a jelölt ígéretei és cselekedetei meglehetősen különböznek" - nyilatkozta a KRN-nek Larry Gerston, a San Jose Állami Egyetem politológia professzora. Jellemző például, hogy Bush centrista programmal nyerte meg a 2000-es választásokat, hogy utána erősen jobboldali, republikánus pártpolitikát folytasson.
A legnagyobb problémát a pártvezetés - és a nem demokrata szavazók -, illetve a párt szavazói között az iraki háború megítélése jelentheti. A regisztrált demokrata választók hatvannyolc százaléka tartja elhibázott lépésnek az iraki háborút - a függetlenek között ötvenegy, a republikánus szavazók között tizennégy százalék vélekedik hasonlóan. Ehhez képest Kerry támogatta a háború megkezdését, és hallani sem akar csapatkivonásokról. "A jószándékú emberek véleménye megoszlik az iraki háború helyességéről. Az azonban biztos, hogy nem hagyhatjuk magára Irakot, az ellenkező esetben ugyanis könnyen a terroristák menedékévé válhat" - áll a párt legújabb hivatalos állásfoglalásában.
Melegfront
Hasonlóan problémás lehet a melegházasságok kérdése. A demokrata szavazók negyven százaléka támogatja a melegek követelését. Ez ugyan nem abszolút többség, de egy ilyen méretű kisebbség problémákat okozhat - főleg, hogy Kerry a melegeknek csak a polgári házasságot engedélyező álláspontját a törzsszavazók alig huszonhét százaléka támogatja.
Más kérdésekben azonban nagy az összhang. A párt és a jelölt békés egységben áll ki a legális abortusz és az évi kétszázezer dollárnál többet keresők magasabb adókulcsa mellett. Mindez a demokrata hagyományból is következik, a demokraták szeme előtt még mindig Roosewelt New Dealje, illetve Kennedy és Johnson elnökök Nagy Társadalma, azaz a gazdagoktól elvett javakat igazságosan elosztó, szociális állam képe lebeg.
Csúcsértelmiségiek és iskolázatlanok
Ez leginkább a választok társadalmi és demográfiai összetételéből is fakad. A pártoktól független Pew Research politikai elemzőközpont felmérése szerint a demokratákat választja a választókorú nők harminchat, a férfiak huszonhét százaléka. A párt erősen kisebbségi arculatát jellemzi, hogy az afroamerikaiak hatvannégy százaléka demokrata szavazó. A baloldalinak számító párt kezd generációs alakulattá válni, legjellemzőbb támogatói korcsoportja a hatvanöt éven felüli inaktívok közül kerül ki.
Érdekes megosztottságot mutat az iskolázottság szerinti felosztás: a párt a nyolc általánost végzettek és a posztgraduális diplomások, azaz a csúcsértelmiség körében a legnépszerűbb. A párt hagyományosan a középosztályt képviseli, legtöbb választójuk kétszázezer dollárnál kevesebbet keres évente.
Kerrynek tehát elég szélsőségesen megosztott szavazóbázist kell megszólítania. Előnyére válhat, hogy Bush megbuktatása olyan cél, mely egységet teremthet - a bajok igazából a kormányzásnál kezdődnek.