További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Az ellenzéki diákszervezet, a Pora éjszaka több száz sátrat állított fel a Krestyatik sugárúton, amelyet szinte végig, teljesen lezártak. A fiatalok jelenleg körülbelül háromezren lehetnek, de még mindig folyamatosan érkeznek Ukrajna minden részéből, sőt akadnak itt grúz és fehérorosz szimpatizánsok is, mondták el a helyszínen az Index tudósítójának.
A sátortábort három részre, ahogy ők nevezik, városra osztották, a sugárutat teljes szélességében hatalmas vaspadokkal zárták le. A sátrakat megszámozták, aki megérkezik annak regisztrálnia kell magát.
Saját várost építenek
A kijeviek folyamatosan szállítanak élelmet a tüntetőknek, akik régi katonai aggregátorokkal felszerelkezve termelnek maguknak áramot. A sátorosokkal együtt van egy lvovi pravoszláv pap is, aki áldást osztogat az ellenzékieknek. Van külön sátor a sajtónak, egészségügyi egység is működik, a bejutást, és magát a tábort is szigorúan ellenőrzik. Mint mondták, sok a donyecki és luganszki területekről érkező provokátor.
Hétfőn délután és este lezárták a Kijevbe vezető főbb utakat, és feltartóztatták az ellenzéki szimpatizánsok buszait. Nem lehet városközi vonatjegyet sem kapni a Kijevbe tartó vonatokra, a fővárosba tartó ellenzékieknek településről településre kell ide vonatoznia.
Szerdáig biztosan maradnak
A sátortábort felállító Pora szóvivője az Indexnek elmondta, kedden és szerdán mindenképpen maradnak, megvárják ugyanis, hogy sikerül-e megszavazni az ukrán törvényhozásban (Rada) az ellenzék által kezdeményezett bizalmatlansági indítványt a CVK ellen.
Az ellenzéki tömegtüntetés a vasárnapi győzelmi ünneplésből alakult ki hétfő reggel. A délelőtti demonstráció délután háromkor vált tömegtüntetéssé, amikor Juscsenko megkérdőjelezte a választások eredményét. A tömeg alkotmányos forradalomra készült, Juscsenko utasítására a CVK leváltásár kívánták kikövetelni a parlamenttől.
Bővebben a hétfő délelőtti eseményekről>>
Hét város már átállt
Az este során több város, Kijev, Ivano-Frankovszk és Lvov is Juscsenkót ismerte el a választások győztesének. Közös nyilatkozatuk alapján készek teljesíteni a legitim államfőnek tekintett ellenzéki politikus minden utasítását és rendeletét. A három lázadó városhoz időközben Ternopil, Vinnicja, Luck és Hmelnyickij is csatlakozott. Kijev mellett Ungváron és Lvovban is tömegdemonstrációk kezdődtek a "választások valódi eredményének" nyilvánosságra hozatala érdekében. Lvovban kedden százezren, az északkeleti Szumi városában ötvenezren vonultak az utcákra.
Bővebben a városok lázadásáról>>
Az ellenzék által vitatott választási eredmények az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, illetve az amerikai szenátus külügyi bizottságának megfigyelői szerint is "összehangolt csalások" alapján születtek meg. A nyugati kételyek ellenére Vlagyimir Putyin sietve ismerte el győztesnek az oroszbarát Viktor Janukovics kormányfőt.