További Külföld cikkek
- Szlovákia azt állítja, hogy Ukrajna megtámadhatta őket
- Önálló életre kelt Orbán Viktor egyik kijelentése külföldön
- Tucatnyi techguru a Trump-kormányzatban, a megválasztott elnök barátai pedig a Metában
- Szinte rabszolgaként dolgoztatta a BYD Brazíliában kínai munkásait
- Letette a hivatali esküt Ausztria új ügyvivő kancellárja
George W. Bush |
Bush szerint Kiotó igazságtalan
Bush beszédében hangsúlyozta, elfogadhatatlan, hogy a fejlődő országok - köztük a legnagyobb szennyezők, Kína és India - szinte teljes egészében fel vannak mentve a csökkentés kötelezettsége alól. "Az egész világnak együtt kell megoldania ezt a problémát" - mondta.
Egy áprilisban megjelent amerikai energiaügyi felmérés rámutat, hogy bár a szennyezés oroszlánrészét ma még a fejlett ipari országok adják, 2020-ra ez várhatóan megváltozik. Az 1990 és 2020 közti pluszkibocsátás 76 százalékát adják majd a felmérés szerint a fejlődő országok.
Amerika inkább kutatásra költene
Az elnök aláhúzta azt is, hogy a tudományos világ, míg elfogadja a globális melegedés tényét, megosztott azt illetően, hogy mekkora mértékben felelős ezért az ember tevékenysége. Bush ezért együttműködne az Európai Unióval és Japánnal, hogy további kutatásokat szentelhessenek a témának. "Az Egyesült Államok 1990 óta 18 milliárd dollárt költött klímakutatásra - többet mint Japán és Európa együtt. Most még többet szánunk erre" - mondta. Jobb együttműködést is ígért az egyes kutatóintézetek közt.
|
Bush ugyanakkor ismét elutasította a kötelező érvényű kibocsátás-csökkentést, mert az szerinte ártana az amerikai gazdaságnak. "Ez nem volna megfelelő megoldás" - vélekedett. Hozzátette, hogy a kormány nemrég nyilvánosságra hozott nemzeti energiaprogramja nagy hangsúlyt fektet az energiakonzervációra (lásd keretes).
A klímaváltozás okait vitató kijelentését egyébként nem időzítette a legjobban az elnök. Bár a tudományos világ egy jelentős része valóban megkérdőjelezi, hogy a felmelegedés az ember műve volna, az Amerikai Tudományos Akadémia pont múlt héten publikált egy jelentést, amely szerint a globális felmelegedés a üvegházhatást okozó gázok kibocsátása miatt is van, és a kiotói egyezményből hiba volt kilépni.
Európa ideges
Az Európai Unió márciusban felháborodottan reagált a kiotói szerződés felrúgására. Sokak szerint ez is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államokat - részben európai voksokkal - kiszavazták az ENSZ Emberi Jogi Bizottságából. Az EU kijelentette, hogy az amerikaiak nélkül is ratifikálják az egyezményt. Bush kedden indul ötnapos európai körútra, ahol várhatóan szóba fog kerülni a klímaváltozás kérdése is.