További Külföld cikkek
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
Váratlan egységbe kovácsolta a mexikói parlament két legnagyobb pártját egy, a főváros polgármesterét érintő jogvita. Az elnök, Vicente Fox pártja legnagyobb riválisával összefogva szavazta meg Andres Manuel Lopez Obrador mentelmi jogának felfüggesztését, jelentette az AP.
A szegények bajnoka
A döntés következtében a hatóságok akár már pénteken őrizetbe vehetik a legnépszerűbb mexikói politikusnak, így a jövő évi elnökválasztás fő esélyesének számító Obradort. A polgármestert egy 2001-es tulajdonjogi vita perében idézhetik bíróság elé. A polgármesteri hivatal négy éve a bíróság végzése ellenére sem állította le egy kórházat megközelítő út építését egy korábban kisajátított földbirtokon.
A perben hozandó ítélet megfoszthatja Obradort az indulás jogától a jövő évi elnökválasztáson. Az indiánjogi aktivistából lett baloldali pártvezér a legtöbb közvélemény-kutatás szerint bármely elnökjelöltre tíz százalékot verne rá egy választáson, írja a Reuters. Obrador különösen a népesség nagy részét kitevő szegények körében népszerű. Polgármesterként ingyenes étkeztetést dolgozott ki a rászoruló idősek számára és ígéretett tett a városi szegénység felszámolására is.
Lemondtak róla, de nem adja fel
Andres manuel Lopez Obrador
Obrador a mentelmi joga megvonása előtt tartott parlamenti beszédében tántoríthatatlannak tűnt. Mint mondta, a rácsok mögül is kampányolna. "Meg fogom védeni magam, számítok a demokrácia, a jog és a szabadság híveinek támogatására", mondta. Felszólítása meghallgatásra talált, a csütörtöki parlamenti ülés idején Obrador százötvenezer híve tartott tömegdemonstrációt Mexikóvárosban.
Demokráciadeficit, tőkésveszély
Az Obrador elleni, valóban koncepciós szagú per a külföldi elemzők szerint nem sok jót jelent a fiatal mexikói demokráciának. Az országban mindössze négy éve, Vicente Fox elnök hatalomrakerülésekor vezették be a többpártrendszert, azt megelőzően az Intézményes Forradalmi Párt uralta hetvenegy éven át az országot.
Ugyanakkor Obrador előretörése legalább ugyanekkora aggodalmakat keltett. A dél-amerikai válságokat átvészelő, a kilencvenes évek közepi tequilla-válságból kilábalt Mexikóban az utóbbi tíz évben folyamatosan nőtt a piac. A pénzügyi befektetőket azonban riasztja, hogy egy Chavez venezuelai elnökhöz hasonló politikus kerülhet Mexikó élére. Aggályaikat ugyanakkor csökkentheti, hogy Lula brazil elnökkel szemben hasonló kifogásaik voltak, az erőteljes baloldali programmal hatalomra került Lula azonban meglepően piacbarát politikát folytat.