További Külföld cikkek
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
- Országos üzemzavar Németországban, káosz a reptereken
Bush bizalmasára gyanakszik a diplomata
Plame Joseph Wilson amerikai diplomata felesége. Wilson, az amerikaiak iraki fegyverdossziéjával kapcsolatos vizsgálatának eredményeit közölve komoly politikai támadást intézet Bush kormánya ellen. Véleménye szerint feleségét ezt megbosszulandó buktatták le.
A diplomata sejteni véli, ki állhat az ügy hátterében. Gyanúsítottja Karl Rove, Bush főtanácsadója és kampányguruja, aki már az elnök texasi kormányzósága idején a háttérből irányította a szálakat - írja a Guardian. "Alig várom a napot, hogy bilincsbe verve rugdossák ki a Fehér Házból" - nyilatkozta a kémbotrány nyári kirobbanása után egy hevesebb pillanatában Rove-ról a diplomata.
(Wilson mindig is híres volt éles fogalmazásairól. Bagdadi diplomáciai szolgálata idején, amikor Huszein rezsime azt találta ki, hogy jegyzékbe veszik a jövőben emberpajzsként felhasználható, Irakban állomásozó külföldieket, Wilson sutba dobta az illemet. Az összeírásra reagáló sajtótájékoztatón kötéllel a nyakában jelent meg, mondván nemhogy csak felakaszthatják az irakiak, de ő maga adja hozzá "a kibaszott [sic! - *fucking] kötelet".)
Tudatos szivárogtatás
Bár véleményén kicsit finomított, továbbra is Rove-t tartja felelősnek a történtekért. Véleményét több washingtoni újságíró is alátámasztja, akik beszéltek Rove-val a kiszivárogtatás előtt. A kormányzati források ugyanis hat-tíz újságírónak is "megsúgták": Plame a CIA "alkalmazottja". Az információt egyedül Robert Novak, a Bush kormányzatot a botrányt kirobbantó jegyzet előtt Irak ügyében jegyzetében bíráló konzervatív sztárpublicista írta meg.
Novak nem vádolható a kém szándékos lebuktatásával. "Kormányzati forrásaitól" úgy értesült, a diplomata felesége nem több egyszerű aktatologatónál. A Time amerikai hírmagazin ezzel szemben alaposan utánajárt Plame múltjának.
A legveszélyesebb munkát végezte
Mint kiderült, Plame nem egyszerű aktatologató. A tizennyolc évvel ezelőtt beszervezett asszony a lehető legkockázatosabb munkát végezte: a CIA terminológiája szerint "nem hivatalosan fedett" ügynök (Non-offical Cover, NOC), azaz kém volt. Olyan kém, akit a katonai-, kereskedelmi attaséként dolgozó, diplomáciai védettséget élvező kémekkel szemben semmilyen védelem nem illett meg.
Lebukása esetén még a baráti országokban, mint például Nagy-Britannia, is súlyos börtönbüntetés várna rá. Az arab világban pedig akár ki is végezhetnék.
Jogilag megúszhatják...
Az ügyben a CIA feljelentése nyomán az FBI is vizsgálatot kezdett. A hivatalos nyomozástól függetlenül kutakodó sajtó annyit már egészen biztosan tisztázott, hogy a kiszivárogtató a Fehér Ház alkalmazottja volt. Még ha nem is Rove az eredeti kiszivárogtató, a Novak cikkében említett két "kormányzati forrás" még bajba kerülhet - írja a Guardian. A börtönbüntetést ugyanakkor elkerülhetik. Ha ugyanis valóban nem tudtak Plame megbízatásának valós jellegéről, az amerikai törvények értelmében nem büntethetőek börtönnel a kiszivárogtatásért.
...erkölcsileg nem
A Fehér Ház azonban, még ha egyik alkalmazottját sem vezetik el bilincsben, nehezen úszhatja meg a botrányt. Legalábbis visszás lenne, ha a Fehér Ház morális megtisztításának üzenetével kampányoló Bush és stábja csak jogi csűrés-csavarással tudná büntetlenül megúszni a kém lebuktatását - írja a Guardian.