További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Kifogások
Montanai házak |
A létesítmény megnyitása ellen igen komoly szociális, környezetvédelmi és kulturális kifogások merültek fel -tette hozzá -, többek között három régi magyar templom léte forog veszélyben, melyeket a cég leromboltatna. A tegnapi nap folyamán emiatt katolikus papok is érkeztek Verespatakra.
Komoly veszélyforrás
A halak esetében már a literenkénti 0,03 mg cianidtartalom is halálos dózis. Három milligramm kipusztítja a folyó teljes élővilágát. Az ülepítőben a tervezett cianidtartalom mintegy 50 mg lenne literenként. Ebből a vízből egy pohárnyi elegendő lenne ahhoz, hogy megöljön egy gyermeket - az emberre számított halálos adag ugyanis egy miligramm cianid testsúlykilogrammonként.
A civilek is küzdenek
Néhány nappal ezelőtt a bányatársaság nyilvánosságra hozta a novemberben kezdődő társadalmi egyeztetési időszak időkereteit. A konzultációs periódussal kapcsolatban a Greenpeace szakértőinek komoly aggályai vannak, hogy a megbeszélések az érvényben lévő EU-s jogszabályoknak megfelelően zajlanak-e majd.
A terv értelmében mintegy kétezer embert akarnak kitelepíteni. A 300 helyi gazdát képviselő Alburnus Maior civil szervezet teljességgel ellenzi a kitelepítéseket, a külszíni fejtést, a ciánlúgozásos eljárást és a jelentős régészeti értékek és műemlékek elpusztítását. A szervezet már régóta küzd azért, hogy az aranybányászatról egy helyi népszavazás dönthessen, arra hivatkozva, hogy az Európai Unióban nem jöhetne létre egy ekkora beruházás a lakosság beleegyezése nélkül.
Képek a verespataki tiltakozásokról 2002 április 15, július 28. Fotó: Rosia Montana.org |
A kitelepítés csak közérdek esetén merülhetne fel, mint amilyen a közút- vagy vasútépítés, nem pedig a privát haszonszerzést elősegítendő. Egy, a napokban adott interjújában Margot Walström, az EU környezetvédelmi főbiztosa elmondta, hogy a társadalmi egyeztetés és a részletes környezeti hatásvizsgálat ilyen esetekben rendkívüli fontosságú.