Megnevezték a Nemzet Sportolóit
További Sport cikkek
-
Távol-keleti világrekorddal indult a vasárnap reggel
- Trump fiának sokkoló bejelentése: pénzeli a doppingolimpiát
- Válaszolt a vádakra a magyar vitorlás, méltatlannak és felháborítónak tartja az egész helyzetet
- Titkos szexvideók készítése miatt kapott felfüggesztett börtönbüntetést a dél-koreai csatár
- Elképesztő pénzeket vittek haza 2024-ben a sportolók, kikerült a legjobb 100 listája
Gyurcsány életműdíjnak szánta az elismerést
"A Nemzet Sportolója elismerés egy életműdíj, vagyis nemcsak a sportolóként elért eredményeket, hanem a sportszakmai életutat is figyelembe vesszük" - jelentette ki korábban Gyurcsány, és azt is világossá tette, parasportoló is szerepel majd a kitüntetettek között.
A szerda délutáni kormányülés után maga a miniszter jelentette be a sajtónak a díjazottak névsorát, ami a következő: Albert Flórián, Balczó András, Keleti Ágnes, Gyarmati Dezső, Hammerl László, Kulcsár Győző, Polyák Imre, Portisch Lajos, Puskás Ferenc, Székely Éva Werter Györgyné Ivánkai Mária, Zsivótzky Gyula.
A népszerű Balczó nem edzősködött
A ferencvárosi Albert Flórián az egyetlen magyar aranylabdás futballista, többször szerepelt a világválogatottban. Balczó András minden idők legeredményesebb öttusázója a világon, három olimpiai aranyéremmel rendelkezik, kettőt csapatban, egyet egyéniben nyert. (Müncheni futása örökre emlékezetes marad.) Balczó edzőként sohasem tevékenykedett, életét a családjának, és tizenkét gyerekének szentelte.
Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász; az '56-os forradalom után Izraelben telepedett le, és döntő szerepet vállalt az ország tornasportjának megteremtésében. A rendszerváltás óta itthon él.
Hammerl László hatodik olimpiájára készül kapitányként
Gyarmati Dezső háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó - egy ezüstje is van -, edzőként 1976-ban is első lett a montreali játékokon. A sportlövő Hammerl László '64-ben nyert olimpiát, '80 óta ő a válogatott kapitánya, vagyis Athénban szakvezetőként immár a hatodik olimpiájára készül.
![]() |
|
Portisch az egyetlen nem olimpiai sportágból érkező
Polyák Imre három ezüstérem után Tokióban nyert olimpiát birkózásban - pehelysúlyban -, előtte három világbajnokságon bizonyult a legerősebbnek. Az évszázad birkózójának választott sportember szintén számított a kitüntetésre. Portisch Lajos éltáblása volt a '78-ban olimpiai bajnokságot nyert magyar sakkcsapatnak. Éveken keresztül a világ legjobb öt játékosa között tartották számon.
Puskás Ferenc '52-ben Helsinkiben nyert olimpiai bajnokságot, két évvel később kapitánya volt a vb-ezüstérmes csapatnak is. Puskás '56-ban disszidált, később a Real Madrid játékosa lett, a királyi gárdával háromszoros BEK-győztes. A '61-es fináléban négy gólt lőtt az Eintracht Frankfurtnak. (7:3-ra nyertek a spanyolok.) Szakvezetőként Ausztrália és Magyarország kapitánya volt, klubedzőként a görög Panathinaikoszt a BEK-döntőjébe vezette.
Atléta is van a tizenkettőben
Székely Éva kétszáz méteres mellúszásban nyert olimpiát '52-ben - világcsúcsok fűződnek a nevéhez -, lánya, Gyarmati Andrea többszörös világbajnok. Könyve: Sírni csak a győztesnek szabad! hatalmas sikert aratott. Székely az MTI-nek így nyilatkozott: "Elégtétel, egyúttal rendkívüli megtiszteltetés is a számomra ez az elismerés. Tudom, hogy elsősorban a koromnak szól, de nagyon örülök neki. Úgy érzem, sokkal többet kaptam vissza, mint amennyit beletettem a sportba, hiszen beteljesülhetett a gyerekkori álmom, amikor az én tisztelemre játszották el a Himnuszt. És hadd mondjak ehelyütt köszönetet az uszodák dolgozóinak is, akik évtizedek óta ott vannak, mint mi, télen, hidegben is és teszik ugyanúgy a dolgukat azért, hogy nyerjünk. Ők is kellettek, kellenek a sportsikerekhez."
Zsivótzky Gyula jelenleg a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke, kalapácsvetőként a '68-as olimpián ért a csúcsra, emellett két ezüstérmet szerzett. Fia, Attila a tízpróba hazai csúcstartója.
Weltnerné nyolcszoros bajnok a siketolimpián
A hetvenéves Weltner Györgyné Ivánkai Mária asztaliteniszező, ő a fogyatékosok között ért el sikereket. A siketolimpián 1957-ben, 1961-ben, 1965-ben, 1969-ben és 1973-ben is nyert, utoljára 1981-ben Kölnben lépett asztalhoz, akkor bronzérmet szerzett. A hetvenes évektől szakosztályvezetőként dolgozott, majd társadalmi edző a Siketek Általános Iskolájában. Alapító tagja az 1995-ben alakult Magyar Siket Sportérmesek Klubjának.
A lista furcsasága, hogy háromszoros olimpiai bajnokok, mint például a vízilabdázó Kárpáti György és a vívó Fenyvesi Csaba maradt ki a névsorból.