Lance Armstrong, a halálból visszatért csúcstartó
További Sport cikkek
- Pécsről indul a 2025-ös Challenger Teqball League-szezon
- Embertelen körülményekkel küzd meg hamarosan négy magyar hegymászó
- Végső búcsú minden idők egyik legjobb magyar sportolójától
- Remek teljesítmény a magyar bajnoki címvédőtől, megszerezte első hazai BL-sikerét
- Hullanak a nagyágyúk, hajmeresztő balesete után a kilencszeres ralivilágbajnok is feladta a Dakart
Hererák, tumor, daganatok a tüdőben
Pályafutása 1996 végén hirtelen megtört: szervezetét a rák támadta meg, hererákja áttételeződött, így az agyából három daganatot kellett eltávolítaniuk az orvosoknak, a tüdejében keletkezett, mintegy kéttucatnyi csomót kemoterápiával pusztították el. Armstrong hihetetlen akaraterejével és bivalyerős szervezetével legyőzte a halálos betegséget, annak ellenére, hogy kezelőorvosa a felgyógyulása után elárulta neki: három százaléknyi esélyt adott arra, hogy túléli.
Erőgépből lett hegymászó
Szinte a halálból tért vissza a versenypályára, de már nem mint Texas bikája. A betegsége alatt nemcsak gondolkodása - jóval visszafogottabb lett -, de testfelépítése is megváltozott. A tinédzserkorban triatlonozással felépített óriási, kötött izmok eltűntek, a 82 kilós erőgépből 73 kilós szikár biciklista lett.
Ereje persze maradt, pontosan annyi, hogy mindenkinél gyorsabb tudjon lenni az egyéni időfutamokon, de a hegyekre is fel tudjon tekerni.
Az 1997-es szezon kihagyása után '98-ban tért vissza az aszfaltra, majd újra óriási meglepetést okozott, amikor egy évvel később megnyerte a Tour de France-t. Azóta zsinórban még hatot, így ő lett minden idők legsikeresebb kerékpárosa.
Discovery, a Tour Ferrarija
"Mindent a csapatomnak köszönhetek" - nyilatkozta a vasárnapi célban, és ez ugyan erős túlzás, de szinte biztosan nem nyert volna hetet, ha nem veszik őt körül kivételesen erős biciklisták. A US Postalt, majd idén az abból alakult Discovery Channelt is tudatosan építette Johan Bruynel csapatfőnök Armstrong köré, kissé úgy, mint a Forma-1-ben Michael Schumacher köré húzták fel a Ferrarit.
Az amerikai klasszis erejét biznyítja viszont, hogy idén valójában már az első szakaszon megnyerte a versenyt, amikor egy percet vert legnagyobb riválisára, Jan Ullrichra. Sőt, még azt is megengedhette magának, hogy a kilencedik szakaszon szándékosan átengedje a sárga trikót Jens Voigtnak, csak hogy ne őt támadják, hanem ő támadhasson. Két nap múlva, a tizedik etapon azonnal visszavette, és megtartotta a célig az elsőséget jelző mezt.