Talmácsi második a japán esőben

2007.09.23. 14:01
A gyorsasági motoros-világbajnokság Japán Nagydíján a nyolcadliteresek között az összesítésben vezető Talmácsi Gábor az első helyért csak kevés ideig volt csatában, második lett, sorrendben harmadszor. Így is növelte előnyét spanyol riválisával szemben, akit biztosan győzött le. Még három futam van hátra.

Magyar idő szerint hajnali négy órakor kezdődött a 125 köbcentisek versenye a japán Motegiben. A versenyzőket szemerkélő eső fogadta, ami úgy látszott, hogy elállhat a rajtra, de végül kitartóan esett a huszonegy körös futam alatt.

A szombaton az Aspar csapattal kétéves szereződést kötő Talmácsi a harmadik helyről rajtolt, és ezt a pozícióját megőrizte az első kanyarban is. Az első körben pedig már egy hellyel előrébb is lépett, mert a japán Koyama gyengén és bátortalanul versenyzett, láthatóan nem kockáztatott az esőben.

Az első kör végén az élről nekivágó Mattia Pasini vezetett, Talmácsit két spanyol csapattársa, Hector Faubel és Sergio Gadea követte. Ők négyen pillanatok alatt elléptek a mezőny elől, Pasinihoz közelebb volt a magyar motoros, mint hozzá a két spanyol.

A hatodik körben Gadea elesett, és ugyan folytatta a versenyt, a dobogóra már nem volt esélye, ez egyben intő jel lehetett mindenki számára. Két kör múlva Faubel visszaesett, hirtelen öt másodpercre nőtt a hátránya Talmácsihoz képest, aki egyre inkább közelített Pasini felé, helyenként csak két tized volt köztük. A gyorsabb kanyarokban megközelítette őt - előzni nem próbált -, a kigyorsításoknál viszont erősebb volt az olasz motorja.

A tizedik kör után Talmácsi letett arról, hogy tapadjon Pasinira, a nagy tempót diktáló és felzárkózó francia di Meglio viszont úgy gondolta, hogy megelőzheti a magyart.

A tizenharmadik körben meg is tette a célegyenes végén, de sikerének nem igazán örülhetett, mert három kanyar után ő is kicsúszott, a tempója túl gyors volt a vizes aszfaltra. (Végül negyedik helyen ért célba.)

A folytatásban már nem változott a verseny állása, csak az volt a kérdés, mekkora lesz a különbség a vezető trió között. Talmácsi közel három másodpercet kapott, de majdnem húszat összetettbeli nagy riválisának. Faubelnek így nem maradt más hátra, minthogy a levezető körben a kezét nyújtsa, úgy látszik viszonyuk rendeződik, mert úgy hírlett, hogy Faubel nem fogadta a Talma köszönését.

Három futammal a vége előtt a huszonhat éves magyar versenyző előnye kilenc pontra nőtt, és ha Malajziában, Ausztráliában és Valenciában képes megőrizni, ő lehet a világbajnok.

A királykategóriában már eldőlt a bajnoki cím sorsa, az ausztrál Casey Stoner ugyancsak hatodik Japánban, legfőbb riválisa, az olasz Valentino Rossi csak tizenharmadik, így behozhatatlan előnyre tett szert.

A vb-pontverseny állása (még három futam van hátra):
1. Talmácsi Gábor 229 pont, 2. Héctor Faubel 220, 3. Kojama Tomojosi (japán, KTM) 156

MotoGP: 1. Loris Capirossi (olasz, Ducati) 47:05.484 p 2. Randy De Puniet (francia, Kawasaki) 47:16.337 3. Toni Elias (spanyol, Honda) 47:17.010
A vb-pontverseny állása (még három futam van hátra): 1. és már világbajnok Casey Stoner (ausztrál, Ducati) 297 pont, 2. Valentino Rossi (olasz, Yamaha) 214, 3. Dani Pedrosa (spanyol, Honda) 188

250 kcm: 1. Mika Kallio (finn, KTM) 48:28.585 p 2. Andrea Dovizioso (olasz, Honda) 48:33.478 3. Hector Barbera (spanyol, Aprilia) 48:50.112 ...18. TÓTH IMRE (Aprilia) 50:39.000
A vb-pontverseny állása (még három futam van hátra): 1. Jorge Lorenzo (spanyol, Aprilia) 262 pont, 2. Dovizioso 226, 3. Alex De Angelis (San Marinó-i, Aprilia) 208, ...26. Tóth 2