Díszpolgár volt az elhunyt olimpiai bajnok
Május végén, 29-én volt hetvenhat éves Delneky Gábor olimpiai bajnok magyar kardvívó, akinek halálhírét vasárnap este jelentette be a Magyar Olimpiai Bizottság.
Delneky az 1960-as aranyérmes magyar csapat tagja volt, igaz, sem az elődöntőben, sem a döntőben nem vívott, csak a csoportmeccseken, de ez nem bántotta, nagy áhítattal és tisztelettel beszélt társairól, Kovács Pálról, Kárpáti Rudolfról, Gerevich Aladárról. Megtiszteltetés volt neki, hogy bálványai közelében lehetett.
Jóllehet már bajnok és ranglistavezető volt, az 1964-es olimpiára nem engedték ki, mert nem lépett be a pártba. Öt év múlva disszidált, Rómába kapott jutalomszabadságot, ahol élete legnagyobb sikerét érte el. Három hónapig élt, tengődött az olasz városban, onnan Chicagóba vette az utat, az egyetemet újra elvégezte, mert a hazai vegyészmérnöki diplomáját nem küldték utána.
![Delneky Gábor (fotó: Barakonyi Szabolcs)](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/60_cfa0860e83a4c3a763a7e62d825349f7/379247_1c7cd00055432ea10062642bdb32adbf_wm.jpg)
Hamarosan Orlandóba került, mert mindig pálmafákról álmodott. A városban díszpolgár lett, szabadalmát mindmáig használják. Biológiai úton lecsökkentette a szennyvíz foszfortartalmát egy milligramm alá, ami így újra felhasználható lett. Vállalata hálás volt neki, amíg bírta erővel, főmérnök volt, ötszáz ember munkáját irányította. Orlandóban, tizennégyezer hektáron ma is ezzel a módszerrel öntözik a pálmafákat, itt létesült a világ legnagyobb víz-újrafelhasználási projektje, az egész Egyesült Államokban ez volt az első ilyen.
Delneky élete egyik utolsó interjúját az Indexnek adta, ebben azt kérdeztük tőle, mit szeretne, hogyan emlékezzenek rá? "Pár hete Padovában találkoztam egy régi olasz vívótársammal. Odajött hozzám, és csak annyit mondott: nem tudtam, ki vagy, nem tudtam a nevedet, de pontosan úgy mosolyogsz, ahogy annak idején a Delneky. Pontosan olyan jókedvű, humoros vagy most is."
A kitűnő vívő csontrákkal küszködött, de a jókedvét sohasem veszítette el, pedig rendre mondogatta, ezt a csörtét nem nyerheti meg, csak átmenetileg juthat levegőhöz.