Tavaly kihúzhattunk egy olimpiai érmet
További Sport cikkek
- Sohasem látott sebességgel száguldoznak a hajók a föld körül
- Rakonczay Gábor utolsó expedíciója: kenuval átevezni az óceánt
- Az elődöntő előtt a bíróság határozott a transznemű sportoló játékjogáról
- Magyar világrekordkísérlet az Atlanti-óceánon
- Ígéretes a magyar csapat, nagy reményekkel utaznak játékosaink a világbajnokságra
A birkózó Kiss Balázs 18 év után szerzett világbajnoki aranyérmet 2009-ben. A londoni olimpia egyik éremesélyes versenyzője lehetne, de tavaly doppingvétségen érték. Meggondolatlanul egy olyan táplálékkiegészítőt fogyasztott, amelyikben volt doppinglistás adalék, aromatáz inhibítor.
Mit kell tudni az aromatáz inhibítorról?
Az aromatáz enzim szerepe az a szervezetben, hogy kötődik a tesztoszteronhoz és más androgénekhez, majd ösztrogénné alakítja azokat, ezzel mintegy az izomerő fokozódása ellen hat. Az aromatáz-inhibitor, pedig egy olyan vegyület, amely blokkolja az aromatáz enzim működését, ami a tesztoszteront ösztrogénné alakítaná, tehát gátolja az izomerő fokozódását gátló tényezőt. Tehát az aromatáz-gátlók hatékonyan emelik a férfi nemihormon szintet, ami segít az anabolikus - felépítő folyamatok fokozásában, az izomtömeg növelésében, és még a zsírtömeget is csökkenteni képesek.
Mivel Kiss nem volt rosszhiszemű, ezért nem két, hanem csak egy évre tiltották el. Egy 2008 nyári NOB-határozat - még Peking előtt hozták a szabályt - értelmében ez is túl sok, londoni részvételét megakadályozhatja a doppingvétség.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság ugyanis egyértelműen lefektette: akit hat hónapnál többre ítélnek, nem indulhat a 2012-es játékokon.
Lényegében tehát dupla büntetésről van szó, de mivel a NOB írja ki, kiket enged rajthoz állni az olimpián, egyúttal szabályozhatja is, hogy a „priuszosak” kétszer szenvedjenek.
A birkózók elnöke, Hegedüs Csaba szerint épp a dupla büntetés kell a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz fordulnia.
A korosztályos világ- és Európa-bajnokságokon is aranyérmes Kiss méltányosságban még bízhat, erre a MOB jogi igazgatója, Nagy Zsigmond szerint kevés az esély.
„Az akkor hatályos WADA-kódexet vette alapul a NOB, ezért szerepel hat hónap benne. A két évet úgy mérsékelik, hogy a beismerést, az együttműködést, a feltárást elfogadják. Lényegében korlátlanul enyhíthető a büntetés, pontosan azonban nem ismerem, mivel védekeztek, lehet, ez volt a maximum, amit ki lehetett hozni az ügyből” – mondta Nagy.
Nagy szerint azért került most ismét előtérbe Kiss Balázs valamint az úszó Szepesi Nikolett esete, mert a londoni olimpiát előkészítő bizottság vezetője, Kovács István bevitte ezt a MOB elnökségi ülésére. (Szepesi nem jelentette be kilenc hónappal a visszatérését, ezért bűnhődik.)
Az igazgató úgy véli, igazán profi sportolók, profi és felkészült háttérrel nem követhettek volna el ilyen hibákat, hiszen meggondolatlanságuk évekre előre meghatározta sorsukat.
Kiss március 19-én maga ment be a Magyar Sportok Házába, hogy ott vegyenek tőle mintát. Abszolút feltételezhető tehát, hogy semmit sem akart titkolni, különben nem jelentkezik önmaga.
„Sajnos azt kell mondjam, másokat is felelősség terhel az ügyben, nem csak a versenyzőt” – mondta az ügyről még a nyáron Tiszeker Ágnes a hazai ellenőrzések vezetője.
Tiszeker egyébként nem gondolja mindenképpen lefutottnak az ügyet, szerinte változhatnak a részvétel kritériumai, mert sok ország lobbizik ellene, és a NOB akár közös erővel meg is győzhető.
"Úgy gondolom, túl nagy ár a hat hónap azért, hogy az illető azt letöltve ne mehessen az olimpiára. Ilyen árat fizethet Szepesi is a holléti kötelezettségből fakadó bejelentés elmulasztásáért."
A féléves kihagyással amúgy vannak aggályok, mert ezek után mindenki értelemszerűen úgy fog harcolni, hogy csak félévet kaphasson, és a fegyelmi bizottságokon nem kis nyomás lesz. A világbajnok jamaicai futó, Shelley Anne Fraser amúgy félévet kapott, miután egy Gyémánt Liga versenyen fennakadt. Ő ott lehet Londonban.