Embólia ölte meg a Molnár-barlang búvárát
További Sport cikkek
- Hullanak a nagyágyúk, hajmeresztő balesete után a kilencszeres ralivilágbajnok is feladta a Dakart
- Eszelős rekord a Dakaron: mindössze 19 éves versenyző nyerte a 3. szakaszt
- Rémisztő borulása után feladja a Dakart a címvédő Carlos Sainz
- Megvan, mikor és hol temetik el Keleti Ágnest
- A világ legmagasabb vulkánjához indul útnak négy magyar hegymászó
Szeptember 21-én halálos balesetet szenvedett egy kutatóbúvár a II. kerületi Molnár János-barlangban. Hat társával 47 méteres mélységben 90 percet töltött, a merülők közül utolsóként érkezett a felszínre vezető lépcsőkhöz, ott jelezte, hogy rosszul van. Később elveszítette az eszméletét, életéért 45 percen át küzdöttek, de már nem lehetett megmenteni. A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség felfüggesztette a 7 kilométer hosszú barlang kutatását és a merülésért felelős személy engedélyét.
A felügyelet hatósági eljárást indított a baleset tisztázására, a napokban kötelező jelleggel tanúként beidézték és a bizonyítási eljárás keretében egymástól elkülönítve, egyenként meghallgatták a búvárokat. A meghallgatottak azonos kérdéseket kaptak, és szinte teljesen azonos válaszokat adtak: kutatóbúvárként, két csoportban merültek, az írásos merülési tervet szóban is egyeztették. Aznap külön baleset- és munkavédelmi oktatást nem kaptak (ez nem is lett volna indokolt, hiszen mindannyian kellő képesítésekkel rendelkeztek), merülés előtt egészségügyi problémája senkinek sem volt.
Az elhunyt B. Szilárd erős dohányos volt, szellemi és fizikai állapota megfelelőnek tűnt, nem állt alkoholos befolyásoltság alatt. Felszerelését – csakúgy, mint mindenkiét – ellenőrizték, társai egybehangzó véleménye szerint a 37 éves férfi betartotta az előírásokat, a merülés folyamán nem hibázott.
A búvárok feljelentették a hivatalt
Három, a merülésben részt vevő búvár a múlt héten a II. és III. kerületi ügyészségnél feljelentette a felügyelőséget, mert állításuk szerint a hivatal munkatársai a tragédia után a Molnár-barlangnál megfenyegették őket. Az erőszak hatására átadták búvárkomputereiket, amelyekből személyes adatok nyerhetők ki. A hivatal ezzel szemben azt állítja, a búvárok önként adták át a műszereket.Az esemény megítélésében kulcskérdés, hogy a szerencsétlenség búvárbaleset volt-e, mert ha igen, a barlangot évek óta saját zsebből kutató búvárok engedélyét végleg elvehetik. Zelenák József, a Magyar Búvárszakszövetség elnökségének tagja szerint az MBSZ-nek még nincs hivatalos álláspontja a kérdésről, mivel nem kaptak hivatalos megkeresést sem a rendőrségtől, sem a környezetvédelmi felügyelettől. „Jogi értelemben, a szó szoros értelmében, a merülési szabályzat 14.1 pontja szerint ez búvárbaleset, de a merülők nem sértettek semmilyen, a merüléssel kapcsolatos szabályt. A rendelkezésünkre álló nem hivatalos információk alapján ezen a rutinmerülésen nem történt rendkívüli esemény, senki nem hibázott, az elhunyt az előírtnál lassabban emelkedett, túlbiztosította a merülést."
Zelenák is megerősíti, hogy B. Szilárd láncdohányos volt, úgy tudja, az orvosszakértő szerint az agyában és a szívében fellépő gázembólia végzett vele.
Az eljárást folytató Felügyelőség és a rendőrség nem ad érdemi tájékoztatást az ügyben: „Figyelemmel a folyamatban lévő közigazgatási eljárásra, a bizonyítási cselekményekről adott bármilyen tájékoztatás befolyásolhatja annak kimenetelét. A Felügyelőség hatásköre nem terjed ki a halál okának vizsgálatára, megállapítására." A hivatal kiemeli, hogy visszavonta a kutatásvezető Molnár János-barlangra vonatkozó kutatási engedélyét, az abban foglalt előírások megszegése miatt.
A BRFK Bűnügyi Főosztály Rendkívüli Halálesetek Osztálya közigazgatási eljárást folytat az ügyben, de kimeneteléről a végleges igazságügyi orvosszakértői vélemény, illetve a további bevont szakértői vélemények nélkül nem fog nyilatkozni.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.