Rendkívüli, de nem egyedi eset, hogy az elzsibbadt végtagot amputálni kell
Kettő és ötmillió forint között van egy olyan protézis, amivel újra csaknem teljes életet élhetne Asztalos János, aki karácsony másnapján elaludt a Villányról Pécsre tartó vonaton, és elzsibbadt lábát amputálni kellett.
„Egy olyan segédeszközzel, ami nem billen el, ha a beteg hátra vagy oldalra lép, sportolni is lehet. Nagyon drága, mert nincs rajta OEP-támogatás, és egyénileg készül, mint egy méretre szabott ruha, vagy cipő" - mondja Wágner Éva intenzív terápiás szakasszisztens, aki részt vesz a harcművész kezelésében.
Mintát vesznek a csonkról, ez Asztalosnál nagyjából három hónap múlva lehetséges, mert a sebnek még gyógyulnia kell. „Két megoldás lehetséges: titáncsavart építenek bele a csonkba, és arra ültetik rá a protézist, ez a folyamat nagyjából két évig tart, és nagyon drága." A másik megoldás a valószínűbb: „a csonkjára csatolható művégtagot kap, melynek lábához illeszkedő részét szintén egyedileg, a levett méret alapján gyártják le Németországban, hogy ne sértse fel a lábát, és tökéletesen illeszkedjék."
Asztalos egy ilyen protézissel futni, biciklizni, súlyzózni tud majd, de guggulni valószínűleg nem.
A baleset előtt két héttel meccse volt, jól összerugdosták, valószínűleg egy kisebb izomszakadást is összeszedett. „Nem pihente ki, ráadásul biztonsági őrként sokat állt. Esete rendkívüli, de nem egyedi, a közelmúltban Pécsen két hasonló is volt, mikor elzsibbadt végtagot, melyben teljesen elzáródott a véna és az artéria is, amputálni kellett."