Lehull a lepel a világ első célfotójáról
További cikkek cikkek
A londoni maraton előtt Dorando keményen edzett. A 42 kilométeres versenyt lassan kezdte, majd a középtávtól az élre küzdötte magát. A verseny vége felé a kimerültség és a kiszáradás jelei mutatkoztak rajta. Többször elesett, de az őt kísérők felsegítették. Miután belépett az olimpiai stadionba, rossz irányba fordult, ezért vissza kellett terelni a kijelölt útra. Végül 2 óra, 54 perc és 46 másodperc után szakította át a célszalagot. Röviddel a célba érése után összeesett, majd még aznap este kizárták a versenyből.
David Davis a fotó elkészültének századik évfordulóján könyvet írt az 1908-as olimpia maratonjáról, és kiemelt figyelmet szentelt a híres fotónak. Davis kiderítette, ki az a két alak, akik közvetlen közelről kísérik Pietrit, mit tart a kezében a futó, és az is kiderült, hogy végül miért vették tőle el az olimpiai aranyat.
Pietri doppingolt
A híres fotó központi alakjától, Pietritől balra egy megafonnal az olimpia vezető adminisztrátora, Jack Andrew áll, akit akkoriban csak Fáradhatatlan Jackként ismertek. A Pietritől jobbra álló személy a tweed öltönyben és a sapkában Dr. Michael Bulger, a maraton orvosa. A fotót látva sokan azt hitték, hogy valójában Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes megalkotója lépett oda a kimerült futóhoz, de ez nem igaz, Conan Doyle néhány méterrel arrébb szemlélte az eseményeket. Pietri egy parafa éket tart a kezében, amit markolva a futók könnyebbnek érezték a futást, és segítette őket a koncentrálásban. Egyes pletykák szerint a sportolók néha kimélyítették ezt az éket, és bort, vagy pálinkát töltöttek bele. Pietri a fején fehér zsebkendőt visel, amivel a meleg ellen védekezett, de a kötés lecsúszott a fejéről.
Pietri kevés sztrichnint szedett be a verseny előtt, ami segített beosztani az energiáit, tehát gyakorlatilag doppingolt. Ez egyébként a furcsa, mámoros és agonizáló tekintetére is magyarázatot ad. A sztichnin hatására Pietri testhőmérséklete jelentősen megemelkedett, így a befutó és a fénykép elkészülte után néhány másodperccel elájult. Aznap este tévesen számos újság arról számolt be, hogy az olasz futó meghalt.
Pierit végül kizárták, mert a külső segítséget vett igénybe azzal, hogy az utolsó métereken a pályabírók támogatták, ami miatt az amerikai csapat óvást nyújtott be.
A híres fénykép hátterében látható alakok annak a közel 80 000 fős tömegnek a tagjai, akik a maraton befutóját szerették volna megnézni. A célba érésről készült fotón látható egy férfi, aki felemeli a karját a levegőbe. Ő egy úszó, aki mögött a 100 yard, vagyis 92 méter hosszú olimpiai medence terült el.
Sztár lett és kárpótlást kapott
A maraton után Pietri világszerte óriási sztár lett. A fényképen látható heroikus küzdelme, valamint Conan Doyle hatásos beszámolója bejárta a világsajtót, valóságos hisztériát váltva ki az emberekből. Dorando hamarosan a világ leghíresebb sportolója lett. Alexandra angol királynő (aki szintén a helyszínen nézte végig a versenyt) egy aranyozott ezüst serleget adott a futónak, kárpótlásul az elvett aranyéremért, Irving Berlin zeneszerző pedig dalt ír a hős olaszról. 1909-ben Pietri Amerikába ment, ahol 22 maratoni versenyen indult, és 17-et közülük meg is nyert.