Gyors, látványos, veszélyes: olimpiára való
További Sport cikkek
- Végső búcsú minden idők egyik legjobb magyar sportolójától
- Remek teljesítmény a magyar bajnoki címvédőtől, megszerezte első hazai BL-sikerét
- Hullanak a nagyágyúk, hajmeresztő balesete után a kilencszeres ralivilágbajnok is feladta a Dakart
- Eszelős rekord a Dakaron: mindössze 19 éves versenyző nyerte a 3. szakaszt
- Rémisztő borulása után feladja a Dakart a címvédő Carlos Sainz
Hányan űzik idehaza, mekkora bázisa van Magyarországon a görkorcsolyának?
A MOGSZ szervezetébe a gyorsasági, a művészi és teremgörhoki szakágak tartoznak. Jelenleg a gyorsasági szakágban működnek egyesületek. Amatőr szinten szervezeti keretek nélkül sokan görhokiznak szabadidősportként. A gyorsasági szakágban közel 300 versenyzőnk korcsolyázik, profi versenygörkorcsolyával. Az előkészítő kategóriában szériakorcsolyával 1400 igazolt tagunk van, 16 egyesületben. Az utcán és tereken látható, milyen sokan szeretik azt a mozgásformát.
Hányan űzik a világon ezt a sportot?
Pontos számot nem tudok, de a gyorsasági világbajnokságon 50 ország van jelen. A többi szakágban is rendeznek világversenyeket, Eb, vb, Ázsia-játékok és a Latin-Amerikai játékok keretében is.
Mely országok a legerősebbek?
Kolumbiában nemzeti sportág, , az Egyesült Államok, Dél-Korea, Argentína, Chile, Mexikó, Új-Zéland, Olaszország, Franciaország, Németország, Belgium, Hollandia is erős.
A görkorcsolyán belül milyen versenyszámok kerülhetnének az olimpiára?
A gyorsasági szakágból, a pályaversenyekből az 500 méter, a 10 000 méteres pontozásos és a 20 000 méters kizárásos futamok. A görhoki és a művészi szakág is bemutatkozna.
Milyen nemzetközi eredményei vannak a magyar görkorcsolyának?
Eb-aranyunk kettő van, világbajnoki helyezések az 5. és a 10. hely között.
Milyen esélyekkel mennének neki a 2020-as olimpiának, van olyan magyar, aki addigra például dobogós is lehet?
Jelenlegi kadet lányaink Eb-érmesek, ők addigra lennének a legjobb korban, de a fiúknál is van vb-9. juniorunk.
Hogy állnak létesítményekkel? Mire van szükség a görkorcsolyázáshoz?
Jelenleg három versenypálya van, de ebben a sportban az utcai versenyek is léteznek. Több egyesületünk parkolókban készül.
M ennyi pénzt kaptak eddig az államtól?
Az utóbbi 3 évben négymillió, előtte 1,5 millió forintot. Az eredményeink javulása miatt kapunk mostanában többet.
Ha olimpiára kerülnek, több állami pénzt kap a sportáguk. Van kész tervük, hogy mire költsék, mivel kéne kezdeni?
Eddig szinte mindent a magunk erejéből értünk el. Nagyon jó versenyrendszerünk van, válogatottjaink ott vannak a főbb eseményeken, már kétszer is rendeztünk Eb-t. A bázisunkat szeretnénk növelni, új egyesületekben, új városokban megismertetni a sportágat. Több versenyre eljuttatni a válogatott korosztályokat és a szakmai munkát is emelni. Versenyzőink eddig maguk fizettek mindent, felszerelést, versenyeket, válogatókat, edzőtáborokat, sportorvost, az Eb-k, vb-k részvételi költségeit. Edzőink, a válogatott vezetői, a szövetség munkatársai társadalmi megbízatásként végezték munkájukat.
Ez sportág miért való az olimpiára, mi csábítja a gyerekeket, hogy görkorcsolyázni menjenek?
Ez egy különleges közlekedési mód, viszonylag új, (a nemzetközi szövetség1923-ban alakult), nagyon sokan űzik szabadidejükben. A látványa is tetszetős, harmonikus a mozgás és különleges, nem mindennapi mozdulatokat láthatunk. A tanfolyamainkon résztvevő gyerekek kivétel nélkül, még az ügyetlenebbek is, nagyon szeretnek görkorizni. Mindenki a maga tempójában halad, de mindenki érzi a fejlődést, és ez is nagyon ösztönző. Nagy sebességgel haladni különleges érzés.
Mivel lobbiznának, miért közönségvonzó, mitől lehet izgalmas a sportjuk egy laikusnak is?
A pályaversenyek jól közvetíthetőek. 200 méteres, döntött kanyarú pályán zajlanak a futamok. A rövidebb futamban 4-5 fő, a hosszútávú futamokban 20-30 fő küzd a jobb pozíciókért minden pillanatban. Nemcsak görkorizni kell tudni, hanem helyezkedési feladatokat meg kell oldani. A hosszútávokon kétkörönként pontozással vagy kizárással lesz még látványosabb a sokszereplős, tökéletesen görkorcsolyázó versenyzők küzdelme. Látványos jelenetek, előzések és az előzések megakadályozása, taktikai harcok és az esések is fokozzák a nézők érdeklődésének felkeltését.
Világszövetségük milyen lépéseket tesz a sportág elfogadtatásáért, népszerűsítéséért?
Aktívan politizál a sportág elfogadtatásáért. Több ciklus óta ott vagyunk az olimpiai programba való felvétel kapujában. Élő internetes közvetítéseket fizetünk a versenyekről, mi szövetségünk is. Az elemzők szerint a rétegtévénézők között kiemelkedő a látogatottságunk.
A magyar szervezetek kapnak-e tőlük pénzt, edzőt, bármilyen segítséget?
Eddig nem kaptunk. A vb-ken, Eb-ken nagyon magas nevezési díjakat fizetünk. Legnagyobb gondunk az, hogy nem ismerik a sportágunkat. Nem tudunk a médiában megjelenni. Minimális megjelenés után nagyon sok sportszerető embernek tetszene, az olimpia ezért nagyon fontos.