Ha megnyered az olimpiát, nem visznek el katonának

GettyImages-916480548
2018.02.11. 07:03

Egy olimpiai bajnoki címre egy egész életet lehet alapozni, már ha Magyarországhoz hasonló országban él a sportoló. Itthon tízmillió forintok járnak az aranyért az államkasszából, a riói győztesek 35 milliót kaptak, majd 35 éve koruk után életjáradékot is kapnak a bajnokok, de vannak olyan államok is, ahol gratuláción kívül többet nem várhatnak a sportolók. A phjongcshangi aranyért sok helyen jól fizetnek.

• A rendezőknél, Dél-Koreában a győztesek havi egymillió wont (körülbelül 235 ezer forint) kapnak életük végéig, és bónuszként még a kötelező sorkatonai szolgálatot is megúszhatják. Ez talán még a pénznél is többet érhet.
  • Az olaszoknál 150 ezer euró (46,8 millió forint) azonnal jár a bajnoknak, de a következő olimpiai ciklusra is kap évi 30 ezret. A dobogósokat is hasonló rendszerben jutalmazzák.
  • A leginkább bobban erős letteknél 140 ezer euró jár a győzelemért. Litvániában 115 800-at fizetnek, de egy autót is adnak a csekk mellé. Bulgáriában 127 ezres a jutalom.
  • Lengyelországban 50 ezer euró egy arany, de jár hozzá kiegészítő támogatás is. A győztesek 40 éves koruktól adómentes járadékra jogosultak. Havonta 2600 zlotyi illeti őket.
  • Hollandiában takarékos premizálási rendszert alakítottak ki, aki több érmet nyer, arányosan kevesebbet kap. Ha például egy gyorskorcsolyázó három aranyat nyer, ez simán bekövetkezhet, akkor az elsőért 25 500-at, a másodikért 16 830-at, a harmadikért viszont már csak 8415-öt kap.
  • Ausztriában visszafogott a díjazás, 17 ezer jár az aranyért, 13 ezer az ezüstért és 11 ezer a bronzért. Németországban is hasonló a jutalmazás: 20-15-10.
  • Az Egyesült Államokban elég régóta mindig 25 ezer dollárt járt az olimpiai bajnoki címért, de még Barack Obama elnök idején kaptak 50 százalékos emelést, így 37 500 dollár a jutalom.
  • Svédországban taps jár az első helyért. A Phjongcshang első aranyát nyerő Charlotte Kalla is csak erre számíthat.
  • A norvégoknál sem fizetnek az aranyért, de a sportösztöndíjak megítélésénél számít a bajnoki cím.