• Blog.hu
  • Fórum
  • Indavideó
  • Napi.hu
  • Dívány
  • Totalcar
  • Femina
  • Port.hu
  • We ❤︎ Budapest
  • Velvet
  • Címlap
  • Rovatok
  • Friss hírek
    • Facebook
    • Twitter
    • Tumblr
    • Reddit
  • Napi.hu
  • Dívány
  • Totalcar
  • Femina
  • Port.hu
  • We ❤︎ Budapest
  • Velvet
2023. 03. 22. szerda
Beáta, Izolda, Lea
EUR 388,35 Ft USD 360,14 Ft GBP 441,37 Ft BUX 42 275 Ft OTP 10 075 Ft MOL 2 502 Ft
4 °C
18 °C
Belföld Külföld Gazdaság Kult Vélemény Tech-Tud Sport Fomo 24 Óra Blog Videó Podcast
  • Sport
  • fc barcelona
  • joan gamper
  • alapítás
  • winterthur
  • plattkó

Kevesebb, mint egy klub? A Barca tündöklése és bukása (1.)

GettyImages-932044216
Ch. Gáll András
Ch. Gáll András
2021.10.14. 06:05
Index.hu logo

Kövesse az Indexet Facebookon is!

Követem!

További Sport cikkek

  • Japán nyerte a baseball-világbajnokságot Japán nyerte a baseball-világbajnokságot
  • „És akkor hirtelen megbetegszel” – hererákot diagnosztizáltak a 14 éves futballistánál
  • Kylian Mbappé a francia válogatott új csapatkapitánya
  • Elindult a Magyarország tehetsége pályázat
  • Mentőhelikopter vitte kórházba a 19 éves magyar futballistát
Tovább a rovatra

A címlapról ajánljuk

Három generáció is megőrült érte. Először a három mágikus magyar (Kubala, Kocsis, Czibor) érkezésével robbant ki a szürkeségből az ötvenes–hatvanas években, másodszor Johan Cruyff tett csodát a Dream Teammel 1990 táján, harmadszor pedig Lionel Messi és kortársai emelték az egekbe a Barçát. De ez már csak a múlt, napjainkban a La Liga kilencedik helyén haldoklik a katalán függetlenség szimbóluma, amely – szlogenje szellemében – több, mint egy klub. Vagy ma már kevesebb?!

1898-at írtunk, amikor egy 21 éves svájci fiatalember elindult Zürich kanton második legnagyobb városából, Winterthurból – Guinea felé. Igen, a Nyugat-Afrikában fekvő Guinea felé. A több sportágban – kerékpár, rögbi, futball – járatos, kalandvágyó ifjonc, bizonyos Hans Gamper azonban csak Barcelonáig jutott – ott akart hajóra szállni –, s még mielőtt tengerre szállt volna, lehorgonyzott a Sant Gervasi negyedben éldegélő rokonainál. És ha már lehorgonyzott, el is kezdett dolgozni könyvelőként a Compañía de Tranvíasnál, a helyi BKV-nál. 

A századforduló a klubalapítások időszaka volt nemcsak nálunk, hanem mindenütt a nagyvilágban, így Katalóniában is. 1899. október 22-én Gamper – akit akkor már Joanként ismertek a városban – hirdetést jelentetett meg a helyi sportmagazinban (Los Deportes), melyben játékosokat keresett. És egy hónappal a hirdetés feladása után, 1899. november 29-én Gamper elnöklésével megtartották az egyesület első közgyűlését. Az első elnök az angol Walter Wild lett, akit azonban villámgyorsan katalánosítottak Gualterire…

A klub színei a kezdetektől fogva a gránátvörös és a kék (blaugrana).

Gamper 1903-ig játszott a futballcsapatban, és katalánabb volt a katalánoknál. Villámgyorsan elsajátította a nyelvet, és az ő nyomására az FC Barcelona lett az első spanyol sportklub, amely katalánul fogalmazta meg alapszabályát.

A húszas években, Primo de Rivera katonai diktatúrája idején a Barça vált a katalán nemzeti érzés szimbólumává – egy svájcinak köszönhetően.

Gamper öt időszakban töltötte be a klubelnöki tisztséget, és az ő nevéhez fűződött a klub első legendás stadionjának, a 20 000 nézőt befogadó Les Cortsnak a megépítése, amely 1957-ig, a Camp Nou átadásáig funkcionált. 

Gampert Rivera diktatúrája idején a katalán nacionalizmus zászlóvivőjének tartották – mondjuk, az is volt –, ezért kiutasították az országból. Ezt még elviselte volna, de a Barça az egyesület alapítóját megfosztotta klubtagságától. Ez már sok volt Gampernak, akit amúgy a világgazdasági válság anyagilag is a padlóra küldött.

1930. július 30-án golyót röpített a fejébe.

36 évet kellett várni a rehabilitációra; 1966-ban Enric Llaudet, az akkori klubelnök létrehozta a Trofeo Joan Gampert.

Mielőtt bárki is azt hinné, hogy Kubala László volt az első magyar, aki hatást gyakorolt a klubra, gyorsan emlékezzünk Plattkó Ferencre, a Szőke Magyar Medvére, akinek a nevéhez fűződik a klub történetének leghősiesebb epizódja. 

A hatalmas termetű kapus 1893-ban született, és a Vasasban kezdte pályafutását, majd egy bécsi és prágai kitérő után 1922-ben az MTK-ba szerződött. Ugyanazon év karácsonyán a kék-fehérek két barátságos mérkőzést játszottak a Les Corts stadionban a Barcelonával, és a magyar óriás olyan fantasztikusan védett, hogy a két meccsen képtelenek voltak gólt rúgni neki. És a következő évben, amikor a legendás Ricardo Zamora visszavonult, leigazolták Plattkót.

Kubala László 1961. június 25-én
Kubala László 1961. június 25-én
Fotó: EPA / EFE / MTI

Plattkó gyorsan feledtette Zamorát, a magyar óriással a kapuban és José Samitierrel a csatársor tengelyében a Barça sorra nyerte a Király Kupákat, 1925-ben, 1926-ban és 1928-ban. (Akkor még, a La Liga megalakulása előtt ez volt a legbecsesebb trófea a spanyol futballban.) 

A harmadik volt a legemlékezetesebb. Az ellenfél a Real Sociedad volt, a meccset Santanderben játszották, május 20-án. Előtte egy héten át szakadt az eső Cantábriában, bokáig ért a sár az El Sardineróban, ahol 45 000 néző zsúfolódott össze. Ott volt a nézőtéren Rafael Alberti, az andalúzok koszorús költője és Carlos Gardel, a tangó koronázatlan királya, Samitier barátja is; ennek később még jelentősége lesz.

A katalánok különvonatot indítottak Barcelonából, háromezer szurkoló utazott el a messzi északra, és az akkori hősi idő hangulatára jellemző módon virágesővel fogadták a vendégek rajongóit a pályaudvaron. (Persze Santander nem a Real Sociedad otthona, de mégis közel van a baszkföldi San Sebastianhoz.) Cserébe a katalán fanatikusok transzparenst bontottak ki a nézőtéren: ‘Los socios del Fútbol Club Barcelona saludan a Santander’, azaz A Barcelona Futball Klub tagsága köszönti Santander városát.

Hiába, akkor még tudták, mi az a sportszerűség…

Csakhogy az ünnepi hangulat hamar szertefoszlott. A sáros talajon egymást követték a durva belemenések a baszkok részéről. Előbb Samitiert kellett eszméletlen állapotban levinni a pályáról a Mariscallal történt összecsapás után, majd kilenc főre fogyatkozott a Barça. A 38. percben Amadeo, a Real csatára egyedül tört kapura, az addig is bravúrt bravúrra halmozó Plattkó kivetődött, leszedte a lábáról a labdát, ám az ellenfél – meglehet, nem szándékosan – fejbe rúgta.

A Magyar Medve homlokából dőlt a vér, de még így, félholt állapotban is magához szorította a labdát.

Azonnal bevitték az öltözőbe, és hat öltéssel varrták össze a sebet a homlokán. A kilenc emberrel küzdő Barcelona hősiesen védte a 0–0-t, amikor befejeződött az első félidő, Plattkó helyére a védő Arocha állt be a kapuba.

És a második negyvenöt percre a közönség dörgő üdvrivalgása közepette Plattkó is kifutott! Fején turbánnal, ami pár perccel később már leesett a fejéről. De az óriás nem hátrált, egy kivételével mindent védett, és 1–1-gyel ért véget a meccs (az egyenlítő gólt az ugyancsak kötéssel a fején visszatérő Samitier szerezte), majd két napra rá a megismételt döntő is a sérült Plattkó és Samitier nélkül, míg végül harmadszorra június 28-án – még mindig Plattkó nélkül –, 3–1-re felül tudott kerekedni a Barça minden idők leghosszabb, egy hónapig, egy hétig és egy napig tartó Király Kupa-fináléjában. Kuriózumként megjegyzendő, hogy a döntő második és harmadik mérkőzése között lement az amszterdami olimpia, amelyen a spanyol amatőr futballválogatott is szerepelt, soraiban hét Real Sociedad-játékossal...

A nézőtéren tartózkodó Alberti Óda Plattkóhoz címmel verset írt a magyar kapushoz, ami már egy héttel az emlékezetes csata után, május 27-én megjelent a La Voz de Cantabria című helyi újságban. A Szőke Magyar Medve 1930-ban elhagyta a klubot – addigra megvolt a csapat első spanyol bajnoki címe 1929-ben –, de később két alkalommal is visszatért edzőként, 85 éves korában Santiago de Chilében hunyt el. (Van egy híres fotó, ami akkor készült, amikor Plattkót fejsérülésével a kórházban ápolják, Samitier bepólyált fejjel és Gardel, a tangókirály ott ül a sebesült magyar óriás ágya szélén.)

De ezzel még nem szakadt meg a magyar vonal, 1934 és 1936 között Berkessy Elemér személyében még egy honfitársunk játszott a Barcelonában. Őt az akkor már edzősködő Plattkó nyomására szerződtette a klub, és „Jegenye” meg is állta a helyét, ő volt az első magyar mezőnyjátékos, aki pályára lépett az el Clásicón. 

A polgárháború és a második világháború vérzivatara után – bár Spanyolország nem vett részt a világégésben – megint a magyarok virágoztatták fel az egyesületet. 

Kubala László, a klub történetének Lionel Messi érkezéséig a legnagyobb alakja 1950. június 15-én írta alá szerződését a katalánokhoz. Vezérletével négy spanyol bajnoki címet, öt Király Kupát, két Vásárvárosok Kupáját nyert a klub, és 1961-ben bejutott a Bajnokcsapatok Európa Kupája döntőjébe is, de ott, a berni Wankdorf Stadion baljós katlanjában 3–2-re kikapott a Guttmann Béla edzette Benficától. Azon a mérkőzésen a két Barça-gólt magyarok, Kocsis és Czibor szerezték, merthogy évekkel Kubala érkezése után az Aranycsapat két sztárja is Barcelonába szerződött. Erről Kocsis Tibor rendező készített meghatóan gyönyörű filmet Magyarok a Barçáért címmel. 

Kubaláról joggal mondják azt a katalánok, hogy ő „építette” az 1957. szeptember 24-én átadott Camp Nou (katalán szórenddel: Nou Camp) stadiont, hiszen az ő játéka hatására lett annyira népszerű a klub, hogy futotta a majd’ százezres aréna megépítésére. „Kuksi” szobra immár 12 éve ott áll a stadion bejáratánál. 

Mielőtt elfelejtenénk: ezek az évek – Kubala megérkezésétől az 1961-es visszavonulásáig – jelentették az egyesület első fénykorát.

A második aranykor egy holland mágus, Johan Cruyff nevéhez fűződik.

Mindig bepárásodik a szemem, amikor elolvasom Graham Hunter nagyszerű Barça-monográfiájának idevágó sorait:

Ha mind a 175 000 Barcelona-tag (socio) estéről estére sorban állna, hogy megmasszírozza fáradt lábát, vacsorát készítsen neki, majd betakargassa az ágyban, vagy ha a montanyài 18 lyukas, dimbes-dombos golfpályáján mindig ők cipelnék az ütőit, és éves fizetésük 50 százalékát felajánlanák a mesternek... nos, mindez akkor is nagyon kevés lenne, hogy viszonozzák Johan Cruyffnak mindazt, amit a klub köszönhet neki. Nélküle ugyanis nem létezne Pep Guardiola, Messi, Xavi és Andrés Iniesta sem. A kiválasztás során túl lassúnak, túl kicsinek találtattak volna.

Graham 2012-ben vetette papírra ezeket a sorokat, Cruyff időközben – 2016. március 24-én – elhunyt, de emléke és a holland vonal töretlenül él.

Johan Cruyff az 1977/78-as szezonban
Johan Cruyff az 1977/78-as szezonban
Fotó: VI-Images / Getty Images Hungary

A németalföldi varázsló 1973. július elsején érkezett Barcelonába az Ajaxtól, akkor világrekordot jelentő, hatmillió guldenes (mintegy kétmillió amerikai dollár) átigazolási díj fejében. Első barcelonai idényében bajnokságot nyert a csapat (1960 ót először), a Santiago Bernabéu Stadionban 5–0-ra megverték a Realt (gólok: Asensi 2, Cruyff, Juan Carlos, Sotil), Cruyff pedig aranylabdás lett. 1978-ig volt a Barcelona játékosa, eközben 143 meccsen 48 gólt szerzett.

Tíz évvel később már edzőként tért vissza a katalán városba, hogy lerakja a Dream Team alapjait. Az első két, mérsékelten sikeres idényt követően sorozatban négy bajnokságot nyert a csapat, 1992-ben pedig a Wembley-ben Ronald Koeman bombaszabadrúgásával fennállása során először elhódította a Bajnokcsapatok Európa Kupáját. Cruyff a 3-4-3-as felállást kötelezővé tette, és azóta ebben a rendszerben futballozik a csapat. A Barça-DNS a labdabirtoklást és a megalkuvás nélküli támadójátékot jelenti, amelyben az esztétikum már-már fontosabb az eredménynél. Annak idején Michael Laudrup volt a hamis kilences prototípusa, bár Cruyff (illetve mestere, Rinus Michels) Sebes Gusztávig és a magyar Aranycsapatig vezette vissza a vérvonalat. 

Cruyffot 1996-ban menesztették, de szelleme a mai napig ott lebeg a Camp Nouban, és bár 2016-ban elhunyt a zseni, örökségét mindörökké ápolni fogják a katalán klubnál. (folyt. köv.)

Háromrészes sorozatunk – melyben a Barcelona tündöklését és bukását vesszük górcső alá – következő részét csütörtökön publikáljuk.

(Borítókép: Lionel Messi. Fotó: David Ramos / Getty Images)

Ma is tanultam valamit 1-2-3-4.
Maradj otthon és tanulj valamit ...ma is, ...holnap is, ...holnapután is
Maradj otthon és tanulj valamit ...ma is, ...holnap is, ...holnapután is
Index.hu logo

Kövesse az Indexet Facebookon is!

Követem!

Ehhez a cikkhez ajánljuk



Bookline
Herendi Kata, Szabó Eszter Judit 20 önismereti kérdés és válasz
3740 Ft
Sylvia Frank Gala és Dalí - Az elválaszthatatlanok
4675 Ft
Ingatlan.com
  • Tippek
  • Home staging lépésről lépésre
Money.hu
  • Árfolyam
  • Hogy mehet csődbe egy nagy bank, és mit jelent ez az ügyfelekre nézve?
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Adatvédelmi elvek
  • Süti szabályzat
  • Süti beállítások
  • RSS
  • Állás
  • Márkabiztonság
  • © 1999-2023 Index.hu Zrt.