Meghalt az olimpiai bajnok Csollány Szilveszter
További Sport cikkek
- Közelednek az ünnepek, nemes célból tett felajánlást Marozsán Fábián és futballválogatottunk
- Ötszörös életfogytiglant plusz 23 évet kaphat a férfi, aki agyonlőtt három sportolót
- Újra a Puskás Arénára figyel Európa, csak most egy kicsit más értelemben
- Milák Kristófot és Kós Hubertet egy lapon említették
- Pályafutása legkeményebb küzdelmét nyerte 40 évesen, harmadszor is megkoronázták érte
A Magyar Torna Szövetség és a Magyar Olimpiai Bizottság mély fájdalommal tudatja, hogy az olimpiai, világ- és Európa-bajnok tornász, Csollány Szilveszter 51 éves korában elhunyt. Az olimpiai bajnok tornász nemcsak sportolóként ért el kimagasló eredményeket, hanem kiváló férj és nagyon jó édesapa is volt – közölte a szövetség hétfőn. Csollány Szilveszter közel két hónapja került kórházba koronavírus-fertőzéssel.
Az 1970. április 13-án született szertornász Győrben kezdett el sportolni. Tehetsége hamar megmutatkozott, 1988-ban ifjúsági Eb-n bronzérmes, az Újpesttel csapatbajnok lett. Egy évre rá bekerült a felnőttválogatottba, 1990-ben pedig már felnőtt Eb-bronzérmes lett gyűrűn, ez vált a kedvenc szerévé.
A következő évben már egyéni magyar bajnoknak vallhatta magát. Pályafutása során összesen 11 alkalommal ért a csúcsra itthon, nem számolva a négy csapataranyát.
Fontos szerepet játszott fejlődésében az amerikai kaland: 1995 augusztusában St. Louisban kapott munkalehetőséget egy magánklubnál. Elmondása szerint soha nem edzett olyan nyugodt körülmények között, ez pedig az eredményeket is kezdte meghozni.
Európa-bajnokságon 1998 és Szentpétervár hozta meg az áttörést, karrierje legnagyobb sikereként pedig az 1996-os atlantai ezüst után 2000-ben Sydney-ben olimpiai aranyérmet szerzett – a záróünnepségen ő vihette a magyar zászlót.
Az olimpiai aranyat érő gyakorlata
A világbajnokságokon sokáig nem akart neki összejönni a legfényesebb érem: 1992-ben, 1996-ban, 1997-ben, 1999-ben és 2001-ben is ezüstöt nyert, 2002-ben, Debrecenben viszont teljessé tette aranykollekcióját.
Csollány szilvesztert hétszer választották meg az év magyar tornászának, kétszer az év sportolójának (2000, 2002), érdemei elismeréseként 1996-ban Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet, négy évre rá az Érdemrend tisztikeresztjét kapta meg, 2009-ben pedig beválasztották a magyar tornasport halhatatlanjai közé.
Pályafutását követően a vendéglátóiparban dolgozott, volt tornaedző Izlandon, 2020-ban pedig az Exatlon Hungary 2. évadában részt vett a Bajnokok csapatában.
December 7-én derült ki, hogy kórházba, sőt lélegeztetőgépre került, miután koronavírusos lett. Eleinte Sopronban kezelték, majd Budapesten próbálták meggyógyítani. Több mint egy hónapon át volt lélegeztetőgépen, végül szervezete hétfőn feladta a küzdelmet.
(Borítókép: Csollány Szilveszter a dobogón, miután gyűrűgyakorlatával aranyérmet nyert a XXVII. nyári olimpiai játékokon a férfi tornászok szerenkénti döntőjében Sydney-ben 2000. szeptember 24-én. Fotó: Földi Imre / MTI)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.