Nem csalás, nem ámítás: a budai Várban már elrajtolt a Giro
További Sport cikkek
- Közelednek az ünnepek, nemes célból tett felajánlást Marozsán Fábián és futballválogatottunk
- Ötszörös életfogytiglant plusz 23 évet kaphat a férfi, aki agyonlőtt három sportolót
- Újra a Puskás Arénára figyel Európa, csak most egy kicsit más értelemben
- Milák Kristófot és Kós Hubertet egy lapon említették
- Pályafutása legkeményebb küzdelmét nyerte 40 évesen, harmadszor is megkoronázták érte
Az időszakos kiállítás bemutató sajtótájékoztatóján háromszoros embermagasságú, enyhén bizarr fotó fogadta az érkezőket. A fekete-fehér képen egy gyér hajú, vélhetően a negyvenes, ötvenes évekből való kerékpáros látható, amint a foga közé szorított gurtnival (?) húzza közlekedési eszköze kormányát.
Ez a legendás kerékpáros Fiorenzo Magni az 1956-os Girón – avatott be az ikonikus fotó keletkezésének körülményeibe Perényi Roland, a kiállítás egyik kurátora (a másik Balla Loránd, ő is ott volt a megnyitón). – Magni korábban háromszor megnyerte a körversenyt, az 1956-os Girón már majdnem 36 éves volt, ekkor indult utoljára az eseményen. Csakhogy a Grosseto és Livorno közötti 12. szakaszon hatalmasat bukott, és eltörte a bal kulcscsontját. Azonban nem adta fel, szorosan beköttette a karját, ám mivel hegymenetben így nem tudta elég erősen húzni a kormányt, a szerelője egy gumibelsőt kötött rá, Magni a végét a fogai közé kapta, és azzal húzva tudott rásegíteni a kormányzásra a 13. szakaszon. Ám néhány szakasszal később ismét bukott, most a felkarcsontját törte el, de ez sem szegte kedvét, és így, kettős töréssel is második tudott lenni.
Akkoriban még más fából faragták a sportembereket…
Mondjuk Magni CV-jében van egy homályos folt, 1943-ban belépett a fasiszta pártba, sőt azzal vádolták, hogy részt vett a valibonai mészárlásban, amikor partizánokat végeztek ki olasz katonák. Emiatt nem is vehetett a részt az 1946-os Girón, de aztán bizonyítékok hiányában felmentették.
De hát a kiállítás – amelyet Perényi és Balla úr, két szenvedélyes bringás muzeológus már 2019-ben elkezdett szervezni, de a koronavírus bekavart – nemcsak Magniról szól, hanem magáról a Giróról, amelynek már 2020-ban a Hősök terén lett volna a rajtja, csak akkor a világ a Covid–19-cel volt elfoglalva. Sebaj, jobb később, mint soha, jövő pénteken megtartják az ikonikus pesti helyszínen a Grande Partenzát.
A Giro története bővelkedik hősies eseményekben, ne ragadjunk le Magni dicstelen szerepéről a háború alatt. Itt van például Magni nagy vetélytársa, az ugyancsak háromszoros győztes Gino Bartali, aki a második világháború idején a bringája nyeregcsövébe rejtve csempészett zsidók számára iratokat az umbriai Assisiból a toszkániai Firenzébe.
A Giro történetét bemutató blokk törzsanyagát a Madonna del Ghisalló-i Museo del Ciclismo, a világ legnagyobb kerékpármúzeuma bocsátotta a magyar szervezők rendelkezésére.
Látható itt Valter Attila maglia rosája a tavalyi Giróról, az ötszörös Giro-győztes belga legenda, a minden idők legnagyobb bringásának tartott Eddy Merckx – a mai űreszközökhöz képest nevetségesnek tűnő – kerékpárja, meg még ezer más relikvia az 1909 óta megrendezett körverseny történetéből. (Az első, történelmi szakasz nem volt rövid, 397 kilométeres Milánó és Bologna között.)
Aztán a további múzeumi termekben megismerkedhetünk a magyar kerékpársport történetének emlékeivel, láthatunk dokumentumokat az 1896-ig visszanyúló Budapest–Bécs–Budapest-versenyről, az először 1925-ben megrendezett Tour de Hongrie-ról, láthatunk korabeli fotókat a nevéhez méltóan ugyancsak 1896-ban épült Millenárisról, a sportág honi bölcsőjéről, és a szocialista országok évtizedekig működő körversenyéről, a Tour és a Giro versenytársaként megálmodott – Varsóból induló és Prágán át Kelet-Berlinbe érkező – Békeversenyről. Amelyet 1969-ben, egy évvel az orosz tankok által vérbe fojtott prágai tavasz után a csehek nem akartak beengedni az országukba, végül egy pár kilométeres szakaszon érintette a verseny Csehszlovákiát. Hiba volt...
A cseh ellenállók ugyanis teleszórták az úttestet üvegcseréppel, így aztán kicsit sok volt abban az évben a defekt.
A valóban színvonalas és egyedülállóan gazdag kiállítás szeptember 11-ig fogadja az érdeklődőket. A teljes árú jegy 2400 forint, ám minden hónap utolsó napján ingyen be lehet lépni. Díjtalan a belépés továbbáminden hónap utolsó szombatján a 26 év alatti személyek, továbbá a 18 év alatti személyeket kísérő, legfeljebb két közeli hozzátartozó számára; és valamennyi látogató számára Magyarország nemzeti ünnepein (március 15., augusztus 20., október 23.).
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)