Sérülten is történelmet írt, kiásta klubját a sírból

2022-06-11T013523Z 871507729 MT1USATODAY18513071 RTRMADP 3 NBA-F
2022.06.11. 09:55
Most már megkockáztathatjuk, hogy minden idők egyik legizgalmasabb és talán legjobb NBA-döntője van alakulóban a Golden State Warriors és a Boston Celtics között. A sorozat negyedik meccsét a sírból hozta vissza a Warriors Steph Curry emberfeletti teljesítményével, 107-97-re győztek a vendégek, visszaszerezték a pályaelőnyt, és 2-2-re kiegyenlítették az állást. Ötödik meccs kedden hajnali háromkor, a Chase Centerben.

Minden a Boston Celtics győzelmét ígérte. Fiatal, sikerre éhes csapat, őrült hangulat a TD Gardenben, Steph Curry sérülése, ami bizonytalanná tette a Warriors vezérének játékát. Mi több, 11-4-gyel kilőtt a hazai csapat a rajtgépből, és attól kezdve gyakorlatilag végig vezetett, egészen az utolsó öt és fél percig. Akkor 91-86 volt az állás a Celticsnek, és semmi sem utalt arra, hogy a hátra lévő időben már csak 6 pontra futja a házigazda erejéből, a vendégekéből ezzel szemben 21-re, és 107-97-re megnyerik a kulcsfontosságú negyedik mérkőzést a fináléban.

Tudnivaló, hogy a döntő harmadik mérkőzésének hajrájában Al Horford ráesett Curry amúgy is sérült bal lábára, a térd- és bokaszalagok meghúzódtak, és péntek estig egész San Francisco frászban volt, hogy játszhat-e a Warriors csapatkapitánya, a történelem legjobb tripladobója.

Nos, játszott, és nem is akárhogyan: 43 pontot dobott, ami második legmagasabb pontszáma a döntőben játszott meccsei történetében (a legtöbb az a 47 pont, amit három éve a Toronto elleni finálé egyik meccsén szerzett), továbbá ő lett a harmadik legöregebb kosaras a maga 34 évével, aki az NBA-döntők meccsein átlépte a 40 pontos lélektani határt. Currynek ez volt a tizenharmadik olyan döntőbeli mérkőzése a harminckettőből, amelyiken legalább 30 pontot szerzett. (Ez a hatodik döntője, és abból hármat megnyert. Eddig...) A dobószázalék is parádés: 14/26 mezőnyből, 7/14 hármasból, 8/9 büntetőből, továbbá 10 lepattanó és 4 gólpassz. Nem véletlenül lett ő a meccs embere.

Ha győztek volna, de nem

Úgy nyert a Warriors, hogy Draymond Green ismét betlizett (2 pont, 1/7 mezőnyből, igaz, összegyűjtött 9 lepattanót, 8 gólpasszt és 4 labdaszerzést), Klay Thompson is csak épphogy hozta az átlagos teljesítményt (18 pont, 7/17 mezőnyből, csak 2 lepattanó, 1-1 assziszt és labdalopás, viszont 2 blokk), megkockáztatjuk, Steve Kerr edző sem állt a helyzet magaslatán, hiszen Jordan Poole-t csak 21 percet játszatta, pedig a hátvéd jobbnak tűnt, mint Thompson, akinek 41 perc jutott. Curry mellett a másik nyerőember Andrew Wiggins volt 17 pontjával és karriercsúcsot jelentő 16 lepattanójával.

Ettől függetlenül is a lepattanókkal nyerte meg a meccset a Warriors, hiába volt magassági fölényben a házigazda, 55-42-re a látogatók nyerték ezt a roppant fontos különversenyt.

Nem igaz, mekkora szíve van ennek az embernek! – mondta a mérkőzés után Thompson Curryről. – Teljesen magától értetődőnek vesszük, hogy sérülten is kimegy a pályára, a hátára veszi a csapatot, és nyerünk. Hétfő este mindenképpen segítenünk kell neki!

– Megnehezítettük a saját dolgunkat – dohogott Ime Udoka, a Celtics edzője. – Most minden sokkal könnyebb lenne, ha ma este győztünk volna. De képesek vagyunk újra felállni, már többször bizonyítottuk.

NBA-döntő, 4. mérkőzés: Boston Celtics–Golden State Warriors 97–107 (28 27, 26 22, 24 30, 19 28).

Legjobb dobók: Tatum 23, Brown 21, Smart 18, White 16, ill. Curry 43, Thompson 18, Wiggins 17, Poole 14.

(Borítókép: Stephen Curry (b) 2022. június 10-én a Boston Celtics elleni mérkőzésen. Fotó:  David Butler II / Reuters)