Az utóbbi negyven év legnagyobb katasztrófája rázta meg a futballvilágot
További Sport cikkek
- A lengyelek olimpiai bajnoka nem indul a síugrók négysánc-versenyén
- Rozsnyói Katalin: Az életben is mindig az édes dolgok érdekeltek, a száraz nem én vagyok
- Elsodorta a lavina, meghalt a 26 éves svájci olimpikon
- A NOB elnökjelöltje szerint öt földrészen egyszerre lehetne rendezni nyári olimpiát
- Újabb drámai meccs a vb-n, elszámolta magát, majd kiesett a hazaiak egyik kedvence
Gyászol Indonézia és a futballvilág.
Szombaton az Arema Malang–Persebaya Surabaya bajnoki labdarúgó-mérkőzés 3–2-es vendéggyőzelemmel ért véget a kelet-jávai városban, mire a csalódott hazai drukkerek a lefújás után elárasztották a pályát; a rendőrség könnygázt fújt a tömegre, kitört a pánik, mindenki a kijárat felé kezdett rohanni, és a tumultusban agyontaposták egymást az emberek. Harmincnégyen a stadionban vesztették életüket, a többiek a kórházban.
Eddig 129 halottat jelentettek, legalább háromszázan kórházba kerültek, de sokuk állapota olyan súlyos, hogy a halálos áldozatok száma valószínűleg növekedni fog.
Images captured from inside the stadium showed huge amounts of tear gas and people clambering over fences. Torched vehicles, including a police truck, littered the streets outside the stadium on Sunday morning.https://t.co/HFMJICdcHx
— AFP News Agency (@AFP) October 2, 2022
A zavargások átterjedtek a stadiont övező utcákra, felgyújtott rendőrautókról is érkeztek hírek, továbbá az is kiderült, hogy a halottak között két rendőr is van. Az első hírek szerint 127-en vesztették életüket, de közben ez a szám 129-re emelkedett.
Az Indonéz Labdarúgó Szövetség egy hétre felfüggesztette a küzdelmeket a BRI Liga 1 nevű bajnokságban.
A tragédiát követően Joko Widodo indonéz elnök országszerte elrendelte a labdarúgó-mérkőzések biztonsági felülvizsgálatát, adta hírül az AFP. Widodo arra utasította sport- és ifjúsági miniszterét, az országos rendőrfőkapitányt, valamint az indonéz labdarúgó-szövetség vezetőjét, hogy azonnali hatállyal értékeljék a kialakult helyzetet és mérjék fel a többi sportesemény esetleges biztonsági kockázatait.
‼️Conmoción en #Indonesia: masacre por una estampida de aficionados que huían de los gases lacrimógenos lanzados por la policía.
— eSPAINews (@eSPAINews) October 1, 2022
🔹Al menos 127 personas han muerto, según el último balance oficial.
🔹Se disputaba un partido de fútbol entre el Arema y el Persebaya. pic.twitter.com/kJIgu2bO6u
Jövő májusban és júniusban Indonézia rendezi az U20-as világbajnokságot, de ezek után nem tudni, hogy a FIFA mit fog lépni.
A 129 halott – és ki tudja, mekkora lesz a végső szám – azt jelenti, hogy ez minden idők második legtöbb halálos áldozatot követelő futballstadion-katasztrófája.
A történelem legsúlyosabb, futballal kapcsolatos tömegszerencsétlenségei:
- 1964, Lima: Peru–Argentína válogatott mérkőzés, 328 halott
- 2022, Malang, indonéz bajnoki mérkőzés, 129 halott
- 2001, Accra (Ghána), bajnoki mérkőzés, 126 halott
- 1989, Hillsborough, Liverpool–Nottngham Forest, 96 halott
- 1988, Katmandu (Nepál), bajnoki mérkőzés, 93 halott
- 1996, Guatemala City, Guatemala–Costa Rica válogatott mérkőzés, 90 halott
- 2012, Port Szaíd (Egyiptom), Al-Masry–Al-Ahly bajnoki meccs, 79 halott
- 1968, Buenos Aires, Estadio Monumental, River Plate–Boca Juniors derbi, 71 halott
- 1982, Moszkva, Luzsnyiki Stadion, Szpartak Moszkva–HFC Haarlem UEFA-kupa meccs, 66 halott
- 1971, Glasgow, Ibrox, Rangers–Celtic, 66 halott
Frissítés!
Időközben a The New York Times jelentette, hogy a Nemzeti Emberjogi Bizottság nevű indonéz kormányközeli szervezet információi szerint a halottak száma 153-ra emelkedett, sőt, az Arema futballklubnál már 182 halottról tudnak.
Az AFP hírügynökség hivatalos adatokra hivatkozva közölte, 174 halálos áldozatról tudni, később azonban ezt a számot 125-re módosították.
Egy fotoriporter szerint, aki a stadionban dolgozott, a rendőrség volt a legfőbb okozója a tragédiának azzal, hogy indokolatlan mennyiségben fújta a könnygázt a pályára berohanó szurkolókra.
Emiatt tört ki a pánik, sokan már a könnygáztól eszméletüket vesztették, és őket taposták agyon a kijárat felé menekülők. Állítólag a FIFA szabályzata tiltja a könnygáz használatát ilyen esetekben, ugyanakkor Nico Afinta, Kelet-Jáva rendőrfőnöke védelmébe vette embereit, mondván, hogy a pályán kitört az anarchia, és ezért kellett könnygázt alkalmazni.
(Borítókép: Antara Foto / Ari Bowo Sucipto / Reuters)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.