- Sport
- liu shaolin sándor
- liu shaoang
- gyorskorcsolya
- országváltás
- kína
- állampolgárság
- olimpia
- téli olimpia
Kiderült, hogy titokban már karácsonykor kínai állampolgárok lettek a Liu testvérek
További Sport cikkek
- Az olimpiai bronzérmes Muhari Eszter magabiztosan címvédése a női párbajtőrözők között
- Még mindig kórházban ápolják a mérkőzése előtt rosszul lett dartsost
- Ed Sheeran volt a nap szenzációja, a háromszoros dartsvilágbajnok kiütéssel rajtolt
- Meghalt Jakab Vilmos olimpikon ökölvívó
- Sulyok Tamás lesz Az év sportolója gála fővédnöke
A kínai sajtó állítása szerint gyorsított eljárásban hozták meg a döntést, így a sportolók – immár kínai színekben – részt vehetnek a következő téli olimpián. A Liu testvérek teljes titokban, már karácsonykor hozzájutottak a kínai állampolgársághoz – írja a Világgazdaság.
November elején bombaként robbant a hír, hogy Magyarország két olimpikon gyorskorcsolyázója, a Liu testvérek országváltást kezdeményeztek. Az eset után Kósa Lajos, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) elnöke arról beszélt az Indexnek, hogy a sportolók a kínai válogatottat trenírozó edzőjük miatt döntöttek a váltás mellett, de azt is hozzátette, hogy a döntésnek pénzügyi okai is lehettek.
A Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség később úgy határozott, hogy az érintett sportolóknak nem kell visszatéríteniük a felkészítésükre szánt összeget
Még Kubatov Gábor, a Fidesz alelnöke is megszólalt az ügyről.
Ez elsősorban a hazánknak veszteség. És szerintem egyetlen dolgon múlt, hogy a szövetségnek nem sikerült megegyezni az edzőjükkel. A Fradi mindent megtett, próbáltunk közbelépni, kommunikálni, mediálni ebben a helyzetben, de a szövetség úgy döntött, hogy az ő edzőjüket nem fizeti tovább
– mondta a Ferencváros elnöke a Hír TV Radar című műsorának adott interjúban.
Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang azért is juthatott gyorsan hozzá a kínai állampolgársághoz, mert a hírek szerint mindketten folyékonyan beszélik a mandarin kínait, ez pedig felgyorsította az ügyintézési folyamatokat.
A gyorsított eljárásra pedig a nemzetközi olimpiai szabályok miatt van szükség – írja a VG. Az előírások szerint országváltás után három évig nem indulhat az adott sportoló olimpián. Ha sokáig elhúzódott volna az ügy, veszélybe került volna a Liu testvérek szereplése a 2026-os téli ötkarikás játékokon.
Kínában közben már arról cikkeznek, hogy a Liu testvérek Im Hjodzsunnal alkotnak majd csapatot, aki korábban dél-koreai színekben lett olimpiai bajnok, majd 2021-ben felvette a kínai állampolgárságot.
(Borítókép: Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)