A NOB felszólítja a brit kormányt, hogy tartsa tiszteletben a sport autonómiáját
További Sport cikkek
- A lengyelek olimpiai bajnoka nem indul a síugrók négysánc-versenyén
- Rozsnyói Katalin: Az életben is mindig az édes dolgok érdekeltek, a száraz nem én vagyok
- Elsodorta a lavina, meghalt a 26 éves svájci olimpikon
- A NOB elnökjelöltje szerint öt földrészen egyszerre lehetne rendezni nyári olimpiát
- Újabb drámai meccs a vb-n, elszámolta magát, majd kiesett a hazaiak egyik kedvence
A NOB közleményben jelezte, hogy „nem a kormányok feladata eldönteni, hogy mely sportolók milyen nemzetközi versenyeken vehetnek részt. Ez a mai versenysport végét jelentené. Nagyon reméljük, hogy a brit kormány tiszteletben tartja a sport autonómiáját.”
Az ötkarikás világszervezet kiemelte azt is: kizárólag a sportszervezetek felelőssége határozni arról, hogy mely sportolók indulhatnak nemzetközi versenyeken, és ez csak a sportértékek alapján történhet.
„Ennek megfelelően az olimpiai szponzorok nem vesznek részt ilyen jellegű döntéshozatali folyamatban” – áll a közleményben.
A múlt héten Lucy Frazer, a brit kormány sportügyekért is illetékes tárcájának vezetője levelet küldött a NOB tizenhárom hivatalos partnere (Airbnb, Alibaba, Allianz, Atos, Bridgestone, Coca-Cola, Deloitte, Intel, Omega SA, Procter and Gamble, Samsung, Toyota, Visa) nagy-britanniai vezérigazgatóinak azzal a céllal, hogy gyakoroljanak nyomást a NOB-ra, mivel komolyan tartani lehet attól, hogy Oroszországban és Fehéroroszországban propagandacélra használják a sportot, és kérdéses, miként valósítható meg ezen országok állami pénzen támogatott olimpikonjainak semleges státusa. A levél szerint London nem ért egyet az orosz és a fehérorosz sportolók visszaengedésével a versenysportba mindaddig, amíg meg nem ismeri a két ország versenyzőinek semleges részvételét biztosító működőképes modell konkrét részleteit.
A NOB tavaly február 28-án – négy nappal az ukrajnai orosz invázió kezdete után – azt javasolta, hogy ne engedjék versenyezni az orosz és fehérorosz sportolókat. Idén január 25-én az általános tilalom helyett új, megengedőbb ajánlást adott ki az ötkarikás testület, már azt indítványozva, hogy a két ország azon sportolói, akik nem vesznek részt aktívan a háború támogatásában, bizonyos feltételek mellett, semleges státuszban, nemzeti szimbólumaik használata nélkül rajthoz állhassanak nemzetközi versenyeken. A javaslat ugyanakkor konkrétan nem szólt a 2024-es párizsi olimpián való részvételük engedélyezéséről.
A döntés után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a párizsi játékok bojkottjával fenyegette meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, több mint harminc ország kormánya pedig közös közleményben szólította fel a NOB-ot, hogy tisztázza a semlegesség fogalmát. Ezzel szemben az afrikai országok nemzeti olimpiai bizottságait tömörítő szervezet a támogatásáról biztosította az oroszok és fehéroroszok indulását Párizsban.