Magyar arany- és ezüstérem született a budapesti Grand Prix-n
További Sport cikkek
- Rijád bevétele után már Los Angeles felé kacsintgat a Vasas tehetsége
- Közelednek az ünnepek, nemes célból tett felajánlást Marozsán Fábián és futballválogatottunk
- Ötszörös életfogytiglant plusz 23 évet kaphat a férfi, aki agyonlőtt három sportolót
- Újra a Puskás Arénára figyel Európa, csak most egy kicsit más értelemben
- Milák Kristófot és Kós Hubertet egy lapon említették
Kun Anna az első fordulóban legyőzte a svájci Pauline Brunnert, aki az olimpiai kvalifikációért zajló küzdelemben az egyik ellenfele volt, majd a német Alexandra Ehleren, azután a korábbi kétszeres egyéni világbajnok olasz Rossella Fiamingón is túljutott, végül az észt Erika Kirput verte szoros asszóban, ezzel vált biztossá az éremszerzése. Az esti programban, az elődöntőben négy találat különbséggel, 9:9 után ellépve, szép lábszúrásokkal és leronahó támadásokkal 15:11-re legyőzte a világbajnoki címvédő francia Marie-Florence Candassamyt.
Muhari olasz, francia, kínai, majd újabb francia párbajtőrözőt búcsúztatott összeszedett, pontos vívással, aztán az elődöntőben 15:12-re verte az olasz származású brazil Nathalie Moellhausent, aki 2019-ben Budapesten volt világbajnok.
A magyar döntőben sokáig fej fej mellett haladt a két vívó, a végén azonban Kun Anna volt pontosabb.
„Nagyon kellett ez az eredmény a kvalifikációs időszak vége felé – hangsúlyozta Muhari Eszter. – Nagyon boldog vagyok, az önbizalmamnak is jót tett ez az ezüstérem. A döntőben, a magyar-magyar asszóban úgy éreztem magam, mint egy országos bajnoki döntőben, nem éreztem speciálisnak az asszót.”
A jelenlegi főszponzor 2005 óta névadója a budapesti GP-nek, melyen 2014-ig csak nők versenyeztek, 2015-től pedig mindkét nem legjobbjai pástra lépnek. Ebben a közel húsz évben eddig mindössze egy magyar győzelem született, Szász-Kovács Emese 2008-ban bizonyult a legjobbnak.
Somfai Péter vezetőedző szerint a két hét múlva esedékes kínai világkupán még van minimális, matematikai esélye a női párbajtőrcsapatnak az olimpiai szereplés kiharcolására, így elsősorban erre koncentrálnak.
Ugyanakkor ha ez nem jönne össze, az egyéni kvalifikáció mostanra úgy alakult, hogy lenne magyar induló a női párbajtőrözők mezőnyében az olimpián.
A 321 fős, rekordnagyságú női mezőnyben 22 magyar indult, közülük hat vívhatott a 64-es főtáblán.
A női viadalt az első magyar párbajtőröző világbajnok, majd sikeres szövetségi kapitány Sákovics József emlékére rendezik meg.
Vívó Grand Prix (Budapest)
a 64 között:
Kun Anna–Pauline Brunner (svájci) 15:8
Muhari Eszter–Roberta Marzani (olasz) 15:8
Nagy Blanka Virág–Laurence Epée (francia) 15:9
Angela Krieger (svájci)–Gnám Tamara 15:11
Alberta Santuccio (olasz)–Dékány Kinga 15:7
Kong Man Vai Vivian (hongkongi)–Kardos Edina 15:9
a 32 között:
Kun–Alexandra Ehler (német) 15:13
Muhari–Coraline Vitalis (francia) 15:12
Nagy-Renata–Knapik-Miazga (lengyel) 15:14
a 16 között:
Kun–Rossella Fiamingo (olasz) 15:8
Muhari–Tang Csün-jao (kínai) 15:9
Alexandra Louis Marie (francia)–Nagy 15:12
negyeddöntő:
Kun–Erika Kirpu (észt) 15:14
Muhari–Louis Marie 15:10
elődöntő:
Kun–Marie-Florence Candassamy (francia) 15:11
Muhari–Nathalie Moellhausen (brazil) 15:12
döntő:
Kun–Muhari 15:11
A végeredmény: 1. Kun Anna, 2. Muhari Eszter, 3. Marie-Florence Candassamy és Nathalie Moellhausen , ... 14. Nagy Blanka Virág, ...47. Gnám Tamara, ... 56. Dékány Kinga, ...63. Kardos Edina
Siklósi Gergely ezüst-, Koch Máté bronzérmes
Siklósi Gergely ezüst-, Koch Máté pedig bronzérmet nyert vasárnap a WestEnd párbajtőr Grand Prix férfi versenyében.
A 2019-ben világbajnok Siklósi az első asszójában megküzdött a holland Rafael Tulennel, de 9-11-ről fordítani tudott. Amerikai ellenfelét könnyedén győzte le, aztán az egyiptomi Mohamed Jasszen ellen szintén hátrányból jött vissza, végül a Tokióban csapatban olimpiai bajnok japán Kano Koki ellen szoros küzdelemben, ráadástussal nyert, így került a legjobb négy közé.
A vb-címvédő Koch a főtáblán az első körben magabiztosan győzte le dél-koreai ellenfelét, a másodikban pedig a harmadik főtáblás magyart, Keszthelyi Zsombort búcsúztatta. Később spanyol, majd portugál ellenfelét is felülmúlta.
Az elődöntőben egymással vívott a két magyar. Tavaly, a világbajnokságon a negyeddöntőben Koch 15-12-re győzött, most viszont az egész nap kezdeményezően vívó Siklósi nyert 15-7-re úgy, hogy az utolsó három percben még 7-7-is volt az állás. Végül, a fináléban az egyéniben négyszeres Európa-bajnok, csapatban olimpiai, vb- és Eb-aranyérmes Yannick Boreltől négy tussal kikapott.
A világrekordnak számító 393 fős mezőnyben 26 magyar volt, közülük hárman szerepelhettek a főtáblán.
A magyar válogatott már kiharcolta az olimpiai részvétel jogát, ami egyben azt jelenti, hogy egyéniben indítható Párizsban a maximálisan engedélyezett három fő.
A férfiak versenyét a négyszeres olimpiai bajnok Kulcsár Győző emlékére rendezték meg.
(Borítókép: A későbbi győztes Kun Anna (j) Muhari Eszter társaságában a WestEnd párbajtőr Grand Prix verseny női döntőjében a budapesti BOK Csarnokban, 2024. március 10-én. Fotó: Illyés Tibor / MTI)