Ekler Luca Európa-csúccsal ezüstérmes a párizsi paralimpián
További Sport cikkek
- Közelednek az ünnepek, nemes célból tett felajánlást Marozsán Fábián és futballválogatottunk
- Ötszörös életfogytiglant plusz 23 évet kaphat a férfi, aki agyonlőtt három sportolót
- Újra a Puskás Arénára figyel Európa, csak most egy kicsit más értelemben
- Milák Kristófot és Kós Hubertet egy lapon említették
- Pályafutása legkeményebb küzdelmét nyerte 40 évesen, harmadszor is megkoronázták érte
A T38-as kategóriában érdekelt magyar atléta – aki távolugrásban aranyérmes, 100 méteren pedig ötödik lett – pénteken 1:10.02 perces idővel megnyerte előfutamát, így összesítésben harmadikként került a fináléba – számolt be a helyszínről a Magyar Távirati Iroda különtudósítója.
A TFSE 25 éves sportolója tavaly világbajnokságot nyert ebben a számban, éppen itt, Párizsban (egy másik stadionban), most pedig az 5-ös pályán futott az ismét telt házas Stade de France-ban.
Mivel francia versenyző is volt a mezőnyben, az aréna a rajt pillanatában szinte felrobbant, a résztvevők igazán inspiráló közegben vághattak neki az egykörös távnak.
Ekler Luca taktikusan kezdett, féltávnál még csak a negyedik-ötödik volt, majd a második 200 méteren hatalmasat hajrázott, és csak a saját világcsúcsát megjavító kolumbiai Karen Tatiana Palomeque Moreno volt gyorsabb nála.
A dél-amerikai 58.67 másodperccel nyert, Ekler új egyéni csúcsa, egyben Európa-rekordja pedig 59.35. Ez egyébként öt századdal jobb riválisa korábbi világcsúcsánál.
„Nagyon jó verseny volt, a vége egy kicsit már fájt, de azt gondolom, hogy öt óra alvás után ez egy nagyon jó futás volt. Az eredményem a korábbi világcsúcson is belül van, és azt már tegnap is látni lehetett, hogy a kolumbiait valószínűleg nem lehet megverni. Úgy indultam neki, hogy mindent bele akarok adni, mindent ott akarok hagyni a pályán, és reméltem, hogy ez elég lesz egy éremhez. Nagyon boldog vagyok – értékelt a vegyes zónában Ekler Luca. – Az első kétszázon próbáltam okosan futni, nem elfutni magam, mert nekem a második kétszázam erősebb, és akartam tartalékolni. Természetesen szerettem volna győzni, de azt hiszem, nem lehetek elégedetlen, sőt nagyon boldog vagyok.”
A versenyző elárulta, a barátja is ott állt a lelátón az utolsó ötven méternél, s ez nagy erőt adott neki.
Ekler az elutazás előtt úgy nyilatkozott: a saját elvárásainak akar megfelelni.
Szerettem volna a tokióinál jobb paralimpiát zárni. Százon ez nem sikerült, de a mostani négyszáz talán ad annyit, hogy azt elfelejtsük. Összességében pedig nagyon elégedett vagyok azzal, hogy két éremmel, egy-egy arannyal és ezüsttel megyek haza. Szerintem a saját elvárásaimat is túlszárnyaltam.
Ekler számára még nem ért véget a szezon, jövő héten csapatbajnokságon szerepel a TFSE színeiben, majd pedig Biacsi Ilonával részt vesz a brüsszeli Gyémánt Liga-döntőn, amelyen parafutamot is rendeznek. Biacsi fog 400 méteren versenyezni, Ekler pedig az edzője-kísérője lesz.
A magyar sportoló 2009-ben sztrókot kapott, ennek következtében lebénult a bal oldala, fizioterápiás és gyógytornás kezelés hatására azonban mostanra már csak a bal kézfején maradtak látható tünetek.
Ekler Luca elég szavazatot kapott, mégsem került be a sportolói bizottságba
Ekler Luca a hatodik legtöbb szavazatot kapta, mégsem került be a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság sportolói bizottságába.
A grémiumi tagságra 12 sportág 25 képviselője jelentkezett. A paralimpiai faluban szervezett szavazás múlt hétfőn kezdődött és most csütörtökön zárult, az első hat jutott be, de voltak korlátozások. Az insidethegames.biz portál beszámolója szerint a magyar atléta a hatodik legtöbb voksot gyűjtötte (249), ezzel együtt a sportági korlátozás miatt nem került be a bizottságba. Egy sportágat csak két ember képviselhet, s Ekler előtt az első és a harmadik helyen is egy atléta végzett.
A 353 szavazattal győztes portugál Lenine Cunha történelmet írt azzal, hogy első enyhe értelmi sérültként került be a bizottságba. A voksoláson 1821 szavazatot adtak le. Az új tagokat este, a paralimpia záróünnepségén iktatják be. (MTI)