További Sport cikkek
- Visszavonul az internet sztárja, a mémmé vált olimpikon
- Egy magyar sportoló is részt vesz a világ egyik legkeményebb versenyén
- Továbbjutás esetén a darts-vb második kiemeltjével találkozik Kovács Patrik
- Egy kiszivárgott orvosi jelentés felkorbácsolta a vitát Iman Helif nemi hovatartozásáról
- Halász Jázmin alig 18 évesen Európa-bajnok lett
Peking a világ nyolcadik legnagyobb városa, 22 millió lakosa van. Nem túlzás azt állítani, ha itt – ráadásul az olimpiai park területén belül – sikerül valakinek sporteseményt rendeznie, az jó úton jár. A Borsányi Gábor, Huszár Viktor, Gattyán György által megálmodott Teqball-projekt éppen tíz évvel ezelőtt kezdődött, ma pedig már ott tart, hogy milliók követik a közösségi médiában és versenyről versenyre járva, kontinenseket átszelve lép egyre feljebb és feljebb.
A Nemzetközi Teqball-szövetség (FITEQ) két évvel ezelőtt hívta életre a World Series versenysorozatot, amely nívóját tekintve olyan fontossággal bír, mint mondjuk a labdarúgásban a Bajnokok Ligája. 2024-ben Madrid adott otthont az első eseményének, aztán Vietnámba és az Egyesült Államokba látogatott a sorozat, majd a kínai Csingtao következett a sorban, ezúttal pedig a fővárosban rendezik meg az eső miatt három helyett csak kétnapos szabadtéri eseményt.
Pekingben három kategóriában csapnak össze a játékosok: férfi egyesben, férfi párosban és vegyes párosban. Csütörtökön (egy nappal a hivatalos rajt előtt) az asztalok már a helyükön álltak, a szervezők serényen dolgoztak, hogy minden a helyére kerüljön. A helyszín a patinás olimpiai park vége, a legendás sétány utolsó szakasza, éppen a 258 méter magas olimpiai torony lábánál.
A területen a négy „normál” asztal mellett egy centerpálya is helyet kapott, szombaton és vasárnap itt lépnek majd parkettre a legnagyobb sztárok. A kiemelt asztal mérkőzéseit élőben közvetítik helyi és nemzetközi televíziós csatornák.
„A teqball fejlődése kiválóan tetten érhető a rendező városok és a nevezők létszámán, valamint a játék minőségén keresztül. Míg az első tíz évben európai központú volt a sportág, a fókusz lassan a távol-keleti régióra szegeződik, ennek ékes példája, hogy Pekingben nyitotta meg kapuit a világ első Teqball Kutatóközpontja. A két olimpia városa most először rendez nemzetközi teqballversenyt. 2023-ban minden rekordot megdöntött a bangkoki világbajnokság, és a sportág legnívósabb eseménye idén is visszatér a térségbe, hiszen decemberben Vietnámban rendezik meg a vb-t” – fogalmazott a helyszínen az Indexnek Müller Béla, a FITEQ kommunikációs vezetője.
A World Series-események alapvetően a csoportmérkőzésekkel rajtolnak, a rossz időjárási körülmények miatt ezúttal a pénteki programot törölni kellett, és szombaton, új sorsolás után, a kieséses szakasszal indul a verseny.
Idén Budapesten rendezik meg az utolsó WS-fordulót október 3. és 6. között. A Sterbinszky Amália Kézilabdacsarnokba a belépés díjtalan, de regisztrációhoz kötött.
A fejlődéshez elengedhetetlen a tudomány
Pénteken a Fővárosi Testnevelési és Sport Egyetemen ünnepélyes keretek között jelentették be, hogy az intézmény gondozásában megalakult a Nemzetközi Teqball Kutatóközpont.
„Kína ezekkel a lépésekkel a Teqball-család egyik legfontosabb központjává vált, köszönhetően a Fővárosi Testnevelési és Sport Egyetem Testnevelési és Képzési Intézet, a Pekingi Olimpiai Fejlesztési Bizottság és a kínai szövetség munkájának – mondta Borsányi Gábor, a FITEQ elnöke.
Vajda László, a szövetség főtitkára, aki az egyetem egyik professzora is egyben, lapunknak elmondta, hogy a megállapodással új lehetőségek nyílnak a sportág előtt, és a jövőben a teqballozás tudományos megközelítése, elemzése, fejlesztése is terítékre kerül.
Az egyetemen tavaly óta szabadon választható tárgy a teqball, amely a jelenlegi szemeszterben már két csoporttal, összesen 40 fővel és négy oktatóval indult el.
(Borítókép: FITEQ)