10 éve nyertünk 4 olimpiai aranyat 1 napon

2010.10.01. 19:14

Tíz évvel ezelőtt a magyar sport legnagyobb napja lehetett volna október elseje, három kajak-kenus arany után a férfi vízilabdázók is nyertek. A női kéziseknek ellenben nem sikerült, hatgólos vezetés után Dánia az utolsó tíz percben fordított, és 31-27-re nyert.

Pedig nem indult jól a sydneyi olimpia befejező napja, többszöri halasztás után lehetett csak megrendezni a kajakos döntőket. A topfavorit Vereckei Ákos többször melegített be, mire végre rajthoz állhatott már nem láthattuk szokásos hajráját, nem lett érmes a négyes győzelme után. Kőbán Ritának címvédőként nem volt esélye a hullámos vízen.

Jött viszont az azóta elhunyt Kolonics György, aki egyéniben nem volt igazán nagy esélyes, de pazar versenyzéssel, remek hajrával a kettes pályán elsőnek jött be.

Szeged, 2008. június 7. Másodikként ér a célba a Kozmann György, Kolonics György páros a férfi C-2 500 méteres távon, a Mol kajak-kenu Világkupa versenyén, a szegedi Maty-éri pályán

„Magam sem gondoltam, Gyuzsó, hogy egyszer utolérlek, és egyéni aranyam is lesz” – mondta az olimpia után már viccesen.

Kolonics győzelme után jöttek a párosok, és egymás után két arany. Kammerer Zoltán és Storcz Botond élete legnagyobb versenyét futotta, Pulai Imre és Novák Ferenc hozta a meglepetésaranyat, rájuk nem lehetett számítani, de maximálisan kihasználták, hogy szélvédettebb pályára kerültek.

A férfi vízilabdázók 24 évig, Montreal óta vártak az olimpiai aranyra. A torna alatt kétszer is kikaptak - horvátoktól, jugoszlávoktól -, de az egyenes kiesés szakaszban legyőzték az olaszokat, majd drámai meccsen a jugoszlávokat. Ekkor ismerte meg az ország Szécsi Zoltán nevét, aki Kósz Zoltán helyére állt be, és bravúrosan védett.

Steinmetz Barnabás, Kósz Zoltán, Märcz Tamás és Kásás Tamás, a magyar válogatott tagjai gratulálnak egymásnak, miután 16:8 arányban legyőzték Hollandia nemzeti együttesét a sydneyi nyári olimpiai játékok vízilabdatornájának B-csoportjában 2000. szeptember 24-én

A döntőben a fáradt orosz csapaton átgázolt - 13-6 lett a vége a 8-2-es félidő után - Kemény Dénes csapata, amely kétszeres Európa-bajnokként utazott Ausztráliába.

A csapat: Benedek Tibor, Biros Péter, Fodor Rajmund, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Kósz Zoltán, Märcz Tamás, Molnár Tamás, Steinmetz Barnabás, Szécsi Zoltán, Székely Bulcsú, Varga Zsolt, Vári Attila.

Négy magyar arany egy nap három korábbi olimpián is volt, 1948-ban Londonban, négy év múlva Helsinkiben, és újabb négy év múlva Melbourne-ben.