Mizsér cipő nélkül nyert vébét
További Alapvonal cikkek
- Új találmányával mentené meg a magyar labdarúgást ifj. Albert Flórián
- Nagy érdeklődésre számot tartó programot indított a Magyar Olimpiai Bizottság
- A műholdas nyomkövetés mentette meg az életét a vitorlásverseny egyik résztvevőjének a Balatonon
- Andrásfi Tibor, Gémesi Csanád, Siklósi Gergely és Ekler Luca az olimpia értékeit népszerűsítették
- Szabadidős sportolók foglalták el a Nemzeti Atlétikai Központot
Az 50. születésnapját ünneplő öttusázó egyéniben, csapatban és váltóban is volt világbajok. Mizsér Attila 1988-ban Szöulban Martinek Jánossal és Fábián Lászlóval az olimpiai csapataranyat is megnyerte.
Mizsér család hagyományt folytatva lett öttusázó, édesapja, Mizsér Jenő példáját követte, aki az Újpest edzője volt. Fiát le akarta beszélni az öttusáról, nem tartotta különösen teheségesnek, de Attila állhatatos volt, és kemény munkával bebizonyította, hogy helye van a legjobbak között.
18 évesen már tagja a válogatott keretnek, három évvel később, 1982-ben megszerezte első felnőtt érmét, csapatban vb-második lett Rómában. Az 1984-es olimpia egyik esélyeseként emlegették, de a szocialista blokk bojkottja miatt nem indulhatott Los Angelesben.
Az 1985-ös melbourne-i világbajnokságon viszont igen, vb-címét nem mindennapi körülmények között szerezte. A záró futáson féltávnál az egyik szöges cipője beleragadt a sárba. Az üldöző Sztarosztyinnal szemben öt másodperc előnye volt. Úgy döntött, nem próbálja meg visszavenni a cipőjét, anélkül futott tovább. A helyeként sáros, máshol köves terepen kereste a legszilárdabb részeket. Előnyét félig mezítláb is tudta tartani, és 15 év után újra magyar világbajnoka lett egyéniben az öttusának. Ezzel a győzelemmel egy új sikersorozat is kezdődött.
A következő vébén csak kilencedik lett, míg csapatban ezüstérmes. 1987-ben viszont ebben a számban is megszerezte első vb-aranyát. A moulins-i világbajnokságon óriási hátrányból felküzdve magát nyert a magyar válogatott, Mizsér is ezt tartja legnagyobb győzelmének: "Akkor még a lovaglás volt az első napon, nekünk az nagyon nem jött össze, a 19., utolsó helyen zártunk, több száz pontos hátránnyal. Egyéniben is talán a 69. helyről kapaszkodtam fel a tizedikre. Én 720 pontot lovagoltam, a 15-ös akadálynál háromszor ellenszegült a lovam. Először jött az önmarcangolás, aztán a "rehabilitáció", amikor kiderült, hogy a ló a saját lovasával sem tudja megugorni az akadályt. A második kanyarra ki is vették, de nekem persze nem adtak plusz pontokat azért, mert kiderült, rossz a ló. A folytatásban aztán minden számban "csontra" teljesítettünk. A vívást Joel (Fábián László) nyerte, nagyon megverte a mezőnyt, a lövészetet én, 199 körrel, és Janival (Martinek János) együtt mindhárman nagyon jó erőállapotban voltunk. Ezzel együtt még a futás előtt sem hittük el, hogy nyerhetünk. Nagy győzelem volt ez, de persze említhettem volna, a két évvel korábbit, a melbourne-it is. Az is nagyon emlékezetes, de most a moulins-i jutott az eszembe, mert ott nagyon mélyről kapaszkodtunk vissza."
1988-ban ugyanez a csapat az olimpiát is megnyerte, Martinek János egyéniben is győzött. Mizsér a negyedik helyen futott be. Az éremgyűjteményéből az egyéni olimpiai arany hiányzik csak. Hiába alkalmazkodott kiválóan az 1992-ben felborított sorrendű öttusa versenyhez, ezüstérmes lett.
Még két évig versenyzett, az egynapossá vált öttusát is kipróbálta, még egy váltóvilágbajnoki címet is szerzett. Az öttusa mellett sportlövőként is kipróbálta magát, szabadpisztolyban négy országos bajnokságot nyert.
A sport után a bankszakmában helyezkedett el, életét jelenleg a család, a munka és a hobbi tölti ki. "Többgyerekes családapa vagyok, komoly logisztikára van szükség a mindennapok megoldásához. Élvezem a munkámat, néhány bankos kollégámmal zenélek, egy ideje zenekarnak nevezzük magunkat. Ez a három terület teljes mértékben lefoglal."
Mizsér Attila eredményei
- olimpiai aranyérem csapatban (Szöul, 1988), olimpiai ezüstérem egyéniben (Barcelona, 1992)- világbajnoki aranyérem egyéniben (Melbourne, 1985), világbajnoki aranyérem csapatban (Moulins, 1987; Budapest 1989), világbajnoki aranyérem váltóban (Budapest, 1989; Darmstadt, 1993)
- világbajnoki ezüstérem egyéniben (Budapest, 1989), világbajnoki ezüstérem csapatban (Róma, 1982; Melbourne, 1985; Montecatini, 1986), világbajnoki ezüstérem váltóban (Lahti, 1990)
- világbajnoki bronzérem csapatban (San Antonio, 1991)
- Európa-bajnoki aranyérem csapatban (Szófia, 1993), Európa-bajnoki aranyérem váltóban (Szófia, 1993)
- nyolcszoros felnőtt magyar bajnok (egyéniben egyszer, csapatban hatszor, válóban egyszer)
- sportlövőként négyszeres országos bajnok (szabadpisztolyos csapatban)
- az év sportolója 1985-ben
- UNESCO fair play díjas 1995-ben
Rovataink a Facebookon