Lefutható egy 110-zel menő napelemes kocsi?

2016.09.11. 09:14

A múlt században többször előfordult, hogy a futók különböző show-kon lovak ellen álltak ki versenyezni, a hagyomány nem veszett ki teljesen, csak kicsit átalakult. A pénteki brüsszeli Gyémánt Ligán egy napelemes autót próbált meg legyőzni a kenyai Nicholas Kipkoech 600 méteres távon.

Ha csak  a számokat nézzük, a futónak ki sem kellett volna állnia, mert az Indupol One-ra keresztelt autó végsebessége 110 kilométer per óra, míg Kipkoech legjobb ideje hatszázon nagyjából 30-as átlagot jelent. Az esélyeket azonban az egyenlíthette ki, hogy az autó nem startol valami simán, és a gyorsulása sem az igazi.

Ez be is igazolódott, Kipkoech nagyjából száz métert tett, mire az Indupol One egyáltalán döcögni kezdett. Úgy 450 méterig még döntetlenre állt a verseny, de az utolsó 60 méteren a kocsi volt előbb, bő három másodpercet vert végül a futóra. 1:13.11-es és 1:16.70-es időket mértek nekik. Az Indupol One-t amúgy a világ valaha volt leggyorsabb 600-asa (ilyen távon persze nem is igen rendeznek versenyeket), Johnny Gray megverte volna. Az ő ideje 1:12.81 volt.

Ez a futás persze csak show volt, de az évadot záró Gyémánt Ligán igazán jó eredmények is születtek. Női rúdugrásban az amerikai Sandi Morris lett a második, aki a szám történetében átjutott az ötméteres magasság felett. Eddig csak Jelena Iszinbajeva tudta ezt. A női száz olimpiai bajnoka, Elaine Thompson továbbra is elképesztő formában van, 10.72-vel nyert, nagyon messze voltak tőle az ellenfelei. A 800-on olimpiai bajnok Caster Semenya most 400-ra nevezett, és jó irambeosztással, nagyon kemény utolsó százzal nyert.

Pénteken két magyar induló is volt, Baji Balázs 110 gáton hetedik lett, a diszkoszvető Kővágó Zoltán pedig gyenge eredménnyel kilencedik