Contador harmadszor nyerte meg a Tourt

2010.07.25. 19:02

Háromszoros Tour de France győztesnek mondhatja magát Alberto Contador, a brit sprinter Mark Cavendish az ötödik szakaszát nyerve ért a párizsi célba, a hétszeres győztes Lance Armstrong utoljára vett részt a francia körversenyen.

Huszonegy éve nem rendeztek olyan rövid zárószakaszt a Tour-on, mint most, a mezőnyre alig 100 kilométer várt a Champs-Élysées-i célig. Az íratlan szabályok szerint az összetett szempontjából puszta formalitás ez az etap, és ilyenkor már nem támadják egymást a favoritok.

A sprinterek azonban most sem pihenhettek, a zöld trikó sorsa még nem dőlt el, így a részhajrák és a befutó is különös jelentőséggel bírt számukra.

A szakasz természetesen az utolsó Tour-ját teljesítő Lance Armstrong búcsújáról is szólt. A hétszeres győztes és csapata, a RadioShack azonban már a hivatalos rajt előtt felhívta magára a figyelmet. A RadioSchack egy új mintázatú mezben jelent meg, amellyel a világ rákbetegeire és Armstrong rákellenes alapítványára hívta fel a figyelmet. A szabályok szerint viszont csak a hivatalos mezben szabad teljesíteni a távot, ezért a szigorú zsűri kizárással fenyegette a csapatversenyben vezető RadioSchack-et.

Armstrong csak vonakodva teljesítette a mezcserére irányuló kérést, ugyan felhúzta a csapat eredeti trikóját, de a rajtszámot nem tűzte át, ami szintén kizárást von maga után. Armstrong a végsőkig elment, az úgynevezett lassú rajtot még így tekerte végig, és épphogy csak a hivatalos rajtvonal előtt vette fel a rajtszámát.

A mezőny meglehetősen kényelmesen teljesítette az etap elejét, csak 50 kilométer után, Párizsba érve fokozódott a tempó. Ekkor azonban sorra jöttek a támadások is, de a mezőny senkit nem engedett el pár másodpercnél messzebb.

Az egyetlen valamirevaló szökés a 65. kilométernél alakult ki: 11 biciklis lépett meg és sokág stabilan tartotta 15-20 másodperce előnyét. Közülük Knees (Milram), Nikki Sörensen (Saxo Bank) és Karsten Kroon (BMC) volt elégedetlen még ezzel a tempóval is, és szétrobbanották az szökevények csoportját.

Hat kilométerrel a cél előtt aztán mindenkit megfogott a sprintercsapatok által vezetett boly, a szakasz így ismét mezőnyhajrában dőlt el. Bár jó pozícióból indította hajráját Hushovd, ismét kevésnek bizonyult a végsebessége, Mark Cavendish ezúttal is könnyedén lelépett mindenkit. Második helyen Petacchi érkezett, aki ezzel bebiztosította zöld trikóját.

A spanyol Alberto Contador 2007 és 2009 után immár a harmadik Tour-ját nyerte, de most volt a legkisebb különbség közte és a második között. A második helyezett Andy Schleck a legjobb 25 év alattinak járó fehér trikóval is vigasztalódhatott.

Valószínűleg jobb eredményt várt magától Armstrong is, de gyengébb egyéni teljesítménye ellenére is dobogóra léphetett utolsó Tour-ján: a csapatversenyben a RadioShackkel ért el első helyezést.

Kereseti lista

Az összetett győztes Alberto Contador csapata, az Asztana viheti haza a legtöbb pénzt - majdnem félmillió eurót - a vasárnap véget ért Tour de France kerékpáros körversenyről. Ennek az összegnek a legnagyobb részét éppen a spanyol bajnok 450 ezer eurós győzelmi prémiuma teszi ki. Tavaly az Asztana versenyzői 700 ezer eurót szorgoskodtak össze. A lista alján a Footon áll kevesebb mint 14 ezer euróval, ami azt jelenti, hogy fejenként 1499 euró volt a bevétel.