Contador favorit a brutális Giro d' Italián
További Bringa cikkek
- Vas Blanka a táv felét követően visszaesett, negyedik helyen zárt Namurban
- Edzés közben furgonnal ütközött, kórházba kellett szállítani a belgák olimpiai bajnokát
- Ötödik helyen zárt Vas Blanka a terepkerékpáros világkupa-sorozat dublini állomásán
- Vas Blanka hatodik hellyel nyitott Belgiumban
- Jövőre már profi lett volna, autóbalesetben meghalt a 18 éves belga bringás
Minden idők egyik legkeményebb Giro d' Italiája következik szombattól, a háromhetes körversenyen hét hegyi befutós szakasz lesz. A mezőnyben ott lesz több egykori Giro-győztes, de a verseny favoritja spanyol Alberto Contador.
Alberto Contador az idei év legnehezebb Grand Tourjának nevezte a Giro d’ Italiát. Esetében talán nem is kérdőjelezhető meg ez a kijelentés, mert doppingügye miatt megeshet, hogy a Tour de France-on és a Vuelta d’ Espagnán nem is indulhat majd el.
Az persze kétségtelen, hogy a Giro útvonala brutális. A szervezők folytatják az utóbbi évek hagyományát: minden szakaszon izgalmas versenyt akarnak, nemcsak a döntőnek bizonyuló hegyi etapokon. Pihenésre nincs sok idő, és a sprinterek sem tudnak túl sok győzelmet begyűjteni. A verseny azonban kétségkívül látványos lesz.
Az Etnát kétszer is megmásszák
Sok hegy, rövid egyéni időfutam, kevés sík szakasz röviden így lehet összefoglalnia 94. Giro útvonalát. A Giro Torinóból indul egy 21,5 kilométeres csapatidőfutammal, ezután két sprintereknek fekvő szakasz jön. A negyedik etapon a Giro egyik védjegyévé váló, szilárd burkolat nélküli, fehér kavicsos úton tekernek. Az ötödik, hatodik szakaszon még csak kisebb hegyeken teker át mezőny, hosszú szökést valószínűleg még nem engednek el, mért csak kis különbségek várhatók még ekkor a versenyzők között. Először a hetedik szakaszon derülhet ki, hogy az összetettre esélyesek közül ki, milyen erőben van, az etap egy húszkilóméteres emelkedővel végződik. A kilencedik szakasz megint durva lesz, Szicíliában kétszer is megmásszák az Etnát. A 10-12. etap a sprinterekről és a szökevényekről fog szólni, nem véletlenül, utána brutális négy szakasz következik. A 13.-on a 2137 méter magas Glossglockneren, másnap a 23 százalékos meredeket is tartalmazó Monte Zoncolanon lesz a befutó. A 15. szakaszon öt kategorizált hegyet másznak meg, köztük a Giro idei legmagasabb csúcsát, a 2236 méteres Passo Gaut. Ez az etap a 229 kilométeres hosszúsága miatt is extrém lesz. Eztán egy 12,7 kilométeres hegyi időfutam következik, hét kilométerén az út átlagosan 10 százalékos meredékségű, ha valaki nem találja itt a ritmust a pihenőnap után, perceket veszíthet. Két dombos átvezető szakasz után még két hegyibefutó következik, előbb Macugnagába érkeznek, majd egy viszonylag sík szakasz végén két hegyet leküzdve érnek a 2035 méter magas Sestrierbe.
A záró etap, szintén Giro hagyomány, a milánói időfutam lesz. A 31,5 kilométeres síkon még mindig eldőlhet a verseny, ha nincsenek nagy időkülönbségek az élen álló bringások között, de ennyi hegy után ez meglepő lenne.
A 94. Giro d’ Italia programja:
1.szakasz, május 7: Venaria Reale - Torino - 21.5 km (csapatidőfutam)2. szakasz, május 8: Alba - Parma - 242 km
3. szakasz, május 9: Reggio Emilia - Rapallo - 178 km
4. szakasz, május 10: Quarto dei Mille - Livorno - 208 km
5. szakasz, május 11: Piombino - Orvieto - 201 km
6. szakasz, május 12: Orvieto - Fiuggi Terme - 195 km
7. szakasz, május 13: Maddaloni - Montevergine di Mercogliano - 100 km (hegyi befutó)
8. szakasz, május 14: Sapri - Tropea - 214 km
9. szakasz, , május 15 : Messina - Etna - 159 km (hegyi befutó)
pihenőnap, május 16.
10. szakasz, május 17: Termoli - Teramo - 156 km
11. szakasz, május 18: Teramo - Castelfidardo - 162 km
12. szakasz, május 19: Castelfidardo - Ravenna - 171 km
13. szakasz, május 20: Spilimbergo - Grossclockner - 159 km (hegyi befutó)
14. szakasz, május 21: Lienz - Monte Zoncolan - 210 km (hegyi befutó)
15. szakasz , május 22: Conegliano - Gardeccia Val di Fassa - 230 km (hegyi befutó)
pihenőnap, május 23.
16. szakasz, május 24: Belluno - Nevegal - 12.7 km (egyéni időfutam)
17. szakasz, május 25: Feltre - Sondrio - 246 km
18. szakasz, május 26: Morbegno - Sondrio - 147 km
19. szakasz, május 27: Bergamo - Macugnaga - 211 km (hegyi befutó)
20. szakasz május 28: Verbania - Sestrière - 242 km (hegyi befutó)
21. szakasz, május 29: Milánó - 32.8 km (egyéni időfutam)
Ki viseli majd Milánóban a rózsaszín trikót?
Alberto Contador messe kiemelkedik a mezőnyből, három Tour de France-ot nyert, és jobb híján 2008-ban a Girón is győzött, ha már akkori csapatát, az Asztanát nem engedték indulni a francia körversenyen. Contador elmúlt időszaka jobbára a doppingbotrányáról szólt, de a zaklatott idegállapotú bringásnak így is jól sikerült a felkészülése. A szezon eleji kisebb körversenyeken jól ment, az időfutamban és a hegyeken is formában volt. Mostani csapatvezetője, a Saxo-Bankos Bjarne Riis már Ivan Bassóval és Carlos Sastréval is nyert Grand Tourt, már többször is bizonyította, tudja, hogyan kell mozgatnia csapatát egy nagy eredményért.
A spanyol bringás korábban kijelentette, hogy egy éven belül szeretné mindhárom Grand Tourt megnyerni. Az olasz körversenyre azonban most nem feltétlenül ezért jött. A klenbuterollal megbukott Contador doppingügyét júniusban tárgyalja a Spordöntőbíróság. Ha elítélik, a szezonjának is vége, és a Tour de France-on sem indulhat. Contador ugyanakkor tagadta, hogy ezért választotta a Girót, egyszerűen csak 2008-as sikere színhelyére akart visszatérni.
Az elmúlt öt év győztesei
2010 Ivan Basso2009 Gyenisz Mencsov
2008 Alberto Contador
2007 Danilo Di Luca
2006 Ivan Basso
A kerékpársportban talán nem is meglepő, de a négy győztesből háromnak már volt doppingügye. Basso büntetése után tudott nyerni, Di Luca éppen a 2009-es Girón bukott meg, de ő is ott van a mezőnyben. Contador pedig a Sportdöntőbíróság ítélethozatalára vár.
Contador egyik kihívója az orosz Gyenisz Mencsov lehet, 2009-ben övé volt a rózsaszín trikó. Formájáról nem sokat tudni, idén keveset versenyzett, a Romandiai Körversenye a 14. lett. "Fizikailag jól vagyok, amit Svájcban nyújtottam, elég volt, úgy hiszem jól sikerült a felkészülésem" - nyilatkozott szűkszavúan. Úgy véli a Giro második hete lehet döntő, öt-hat kerékpárost lát esélyesnek a győzelemre. A dobogón Mencsov is ott lehet, a hegyeken szívósan tudja tartani magát, és jó időfutamosnak is számít. A hegyeken a már kissé leeresztett Tour-győztes, Carlos Sastre segítségére is számíthat. Sastre nagy visszatérése lehetne egy dobogós eredmény, de örülhet, ha egy szakaszgyőzelem összejön neki.
A tavalyi harmadik, és Vuelta győztes Vincenzo Nibali is az élen végezhet. Versenyeznie könnyebb lesz, mint tavaly. A Liquigas ezúttal egyértelművé tette, kit tekint a csapat első emberének. A korábban általában két kapitánnyal kiálló csapatban Basso most nem versenyez, Roman Kreuziger pedig az Asztanába igazolt. Ott most ő az első számű bringás, a végelszámolásnál ő is elől lesz.
Akikről még szólhat a verseny
Az olasz körversenyen az összetettben vezetőnek járó rózsaszín trikó mellett még sok kategóriában osztanak ki megkülönböztető mezeket. A sprinterek között Mark Cavendish, Tyler Farrar és Alessandro Petacchi dönthet a ponttrikóról. A szintén Giro-győztes Garzelli, az összetettbe már nem fog beleszólni, de egy-egy hegyi szakaszon esélyes lehet, különösen ott, ahol a lejtőkön kijöhet technikai tudása. Nagy valószínűséggel több szökésben ott látjuk majd, Lance Armstrong örökös segítőjét Jaroszlav Popovicsot is. A záró szakaszon David Millar mehet nagyot, ha jó állapotban vészeli át a hegyeket, a sík pálya fekszik a brit időfutam menőnek.Az olaszok, Nibali mellett Michele Scarponitól várhatják a jó eredményt. A Lampre bringás tavaly a negyedik helyet szerezte meg és szakaszt is nyert, a kisebb körversenyeken ő is jól ment, nemrég megnyerte a Giro del Trentinót. A sok hegyi szakasz kedvező neki, problémája lehet viszont, hogy nem kap elég segítséget a csapatától. A Lampre Petacchi miatt a sprintekben is érdekelt, ez megoszthatja erőiket.
Az első háromba várható a katyusás Joaquim Rodrigez is, a 2010-es Vueltán a negyedik lett, az emelkedőkön nagyon erős, még ott is nagy hajrákra képes. A hegyi befutókon biztos rámegy a szakaszgyőzelmekre. Segítője, a 2007-es Giro-győztes Danilo Di Luca lesz, aki ígérete szerint, teljesen alárendeli magát csapattársának.
Injekcióval talán nem doppingolnak
A nagy körversenyekhez időzítve szinte mindig kipattan egy doppingbotrány, néhány nappal ezelőtt a világbajnok Alessandro Ballant léptették vissza a versenytől. Hangfelvételek bizonyították, hogy doppingszereket rendelt orvosától.A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) új módszertől reméli, hogy visszaszorítja a doppingolást. A néhány napja elfogadott szabályzás szerint a verseny alatt tilos injekciós tűvel bármilyen készítményt beadni a kerékpárosoknak. Ezentúl injekció, csak különösen indokolt esetekben adható, és a csapatorvosnak akkor is rögtön jelenteni kell az UCI-nak. A szabályszegőket nyolc naptól hat hónapig felfüggeszthetik, ha mégegyszer hibáznak élethosszig tartó eltiltás és 200 ezer dolláros pénzbüntetés járhat. Már az is szabályszegésnek minősülhet, ha valakinél injekciós tűt találnak.