Ecclestone nyugodt, de előre menekül
A három bank a Kirch Média csődje miatt jutott a részesedéshez: ezt kapták vissza az 1,6 milliárd dollár helyett, amit a német médiamágnásnak kölcsönöztek, amikor ő megvette Ecclestone-tól a jogokat. A per sikerével pedig magukhoz ragadták a Forma-1 irányítását.
Bár a döntés ellen még lehet fellebbezni - Ecclestone meg is tette -, úgy tűnik, szorul a hurok az angol milliárdos körül: kedden a következő három évre szóló, összesen ötszázmillió dollár értékű kontraktust ajánlott a tíz Forma-1-es istállónak, ha azok 2008 után is meghosszabbítják a vele 1998-ban tíz évre kötött Konkord-szerződést.
A nagy gyári csapatok néhány éve alapították meg a GPWC (Grand Prix World Championship) nevű szervezetet, mert kevesellték a Forma-1 bevételeiből kapott pénzt. A helyzet addig fajult, hogy a gyárak 2008 után új, Forma-1 ellenes sorozat létrehozásával fenyegetőznek.
A per után nagy a barátság
A bíróság döntésével viszont mindenféle pénzt hozó jog a három bank kezébe kerül, így ezentúl az istállóknak, illetve a gyáraknak velük kellene egyezkedniük, ha jövedelmezőbb elbánást szeretnének.
Ecclestone szerint persze "így sem fog változni semmi a Forma-1-ben", ám lépése, hogy megduplázza a csapatok prémiumát, nem ezt mutatja. Az viszont, hogy a bankoknak nem célja kitúrni őt a hatalomból, már igen.
"Nem akarjuk mindenáron kiszorítani Ecclestone-t. Csak azt akarjuk, hogy azt tegye, amit mi szeretnénk" - nyilatkozta a Times című angol lapnak a Bayerische Landesbank egyik elnökségi tagja, Dr Gerhard Gribkowsky.
A hetvennégy éves milliárdos hasonlóan vélekedett, amikor azt mondta, "semmi problémám a bankokkal, a továbbiakban együtt fogunk dolgozni".
A szakadni vágyók örülnek
A GPWC - amint kömmünikében tudatta - ellentétesen látja a helyzetet: "A döntés fordulópont lesz a Forma-1 jövőjét tekintve, amely ezzel stabilabbá vált."
A GPWC tagjai a Ferrari és a Renault, míg a Williams a BMW-hez kötódik, a McLaren pedig negyven százalékban a Mercedes tulajdonában van.