Raikkönen győzött a Brit GP-n

2007.07.08. 13:36
A ferraris szenzációsan vezetett, egyértelműen a leggyorsabb volt, és remek autójával megnyerte a Brit Nagydíjat. Csak a második Fernando Alonso tudta vele tartani a lépést, a favorit Lewis Hamilton lemaradt, harmadikként futott be. Az újonc továbbra is rendre dobogós, és 12 ponttal vezeti a vb-t.

Biztosan nyerte idei harmadik futamát a vasárnapi Brit Nagydíjon Kimi Raikkönen. A Ferrari pilótája másodikként indult, a leggyorsabb volt, és a második tankolásoknál vette át a vezetést, amit a célig simán megtartott. Utána Fernando Alonso futott be, harmadik Lewis Hamilton lett.

Az első rajt nem sikerült, Felipe Massa autója leállt a rajtrácson, a brazil csak a depóból indulhatott a többiek után.

Nem értek célba:
16 V. Liuzzi Toro Rosso 17 J. Trulli Toyota 18 A. Davidson S. Aguri 19 S. Speed Toro Rosso 20 R. Schumacher Toyota 21 A. Sutil Spyker F1 22 M. Webber Red Bull

A pole pozícióból Hamilton jól jött el, Raikkönen és Alonso követték. A trió nem szakadt el egymástól, az első tankolásoknál változott a sorrend. A legkönnyebb géppel kezdő újonc harmadiknak esett visza, Alonso az élre került, a finn maradt második. A 22 éves mclarenes a boxban hibázott, túl hamar indult el, ugyan azonnal megállt, veszített néhány másodpercet.

A futam második harmadában a világbajnok és a finn elhúztak, látszott, kettejük közül kerül ki a győztes. Alonso tankolt előbb, Raikkönen hat körrel tovább maradt a pályán, simán visszajött az első helyre. Előnyét a célig még növelte is, csak az utolsó körökre engedett ki.

Alonso behozta másodiknak a McLarent, a hétvégén a szokásosnál lassabb, nem tökéletes gumiválasztási taktikával induló Hamilton fél perccel lemaradva harmadik lett hazai közönsége előtt. Robert Kubica balesete után sorozatban másodszor jött be negyediknek, ezúttal az utolsó helyről remekül küzdő Felipe Massát tartotta maga mögött.

A vb-t továbbra is a minden futamán dobogós Hamilton vezeti, 12 ponttal Alonso előtt. Raikkönen az F1-ben tizenkettedszer nyert, feljött harmadiknak Massa elé, hátránya 18 egység az újonc mögött. Brazil csapattársa csak eggyel van lemaradva tőle.

A sorozat két hét múlva a Nürburgringen, az Európa GP-vel folytatódik, utána jön a Magyar Nagydíj augusztus 5-én.

A dobogósok nyilatkozatai

Kimi Raikkönen: "Jól rajtoltam, arra készültem, az első tankolánál az élre állok, de Alonso nagyon rövid ideig volt kinn, így maradtam második. Tudtam, hogy a következő kerékcserénél sikerülhet, jóval később álltam a boxba, mint a többiek, és össze is jött az első hely".

Fernando Alonso: "Jól ment ma az autó, sikerült az élre kerülnöm, de a Ferrari egyszerűen túl gyors volt nekünk. Nem tudom, hogy győzhettem volna, túl gyorsak voltak".

Lewis Hamilton: "A rajt úgy ment, ahogy elterveztem, megpróbáltam elhúzni, de nem ment. A tankolás környékére teljesen elkoptak az abroncsaim, az autó egyensúlyával is gondom volt. Egész hétvégén problémának bizonyult ez, nem voltam képes tartani a tempót. Ráadásul az első kerékcserénél hibáztam, túl hamar indultam el. Megfogtam szinte azonnal, de egy-két másodpercet biztosan veszítettem."

A Brit GP körről körre

13.32: Az autók elindultak a rajthelyükre. Lewis Hamilton lépésben halad, benzint spórol a futamra.

13.35: Silverstone-ban süt a nap a felhők közül, húsz fok van.

13.36: David és Victoria Beckham is a helyszínen nézik a futamot.

13.39: Megérkeztek az autók a rajtrácsra.

14.00: Elindultak a kocsik a felvezető körre. A McLarenek a keményebb keverékkel, a Ferrarik a lágyabbal startolnak. A rajtnál kedvezőbb a puhább gumi.

14.03: Felipe Massa integet a rajtrácson, Ferrarija nem tud elindulni, újabb felvezető körre indult a mezőny. Massa autóját a depóba tolták, újraindították, onnét kezdi a versenyt a brazil.

Rajt: Hamilton tökéletesen jött el, mögötte maradt a Raikkönen, Alonso, Kubica sorrend. Kovalainen, Fisichella, Heidfeld mögöttük. R. Schumacher nyolcadik.

8. Heikki Kovalainen 14 p

1. kör: Az első három meglépni látszik, közöttük minimális, másodperc körüli a különbség.

2.: Hamilton és Raikkönen majdnem két másodperccel elléptek Alonsotól.

4.: Hamiltoné a leggyorsabb kör, de Raikkönen ragad rá, továbbra is egy másodpercen belül van a finn. Alonso 2,5 másodperccel követi csapattársát.

7.: Hamilton 1,1 mp.-cel vezet, David Coulthard a 11., őt üldözi Felipe Massa.

8.: Raikkönen visszavitte egy másodperc alá a különbséget, Massa megelőzte Coulthardot, tizenegyedik a brazil.

10.: Az első három között változatlan a különbség, Alonso sem esik 2,5 másodpercnél többel Hamilton mögé.

11.: Massa már kilencedik.

12.: Fisichella megelőzte Kovalainent, csapattársa elengedte az olaszt.

13.: Raikkönen magyon ráment Hamiltonra, be is ment a McLaren mellé, a két autó majdnem összeért, de a sorrend maradt.

15.: Alonso kezd feljönni a vezető duóra. Kovalainen tankolt.

16.: Hamilton jött ki tankolni, újra keményebb gumit kapott. Az újonc egy pillanatra bemozdult, miközben tankolták, de még időben megállt.

17.: Raikkönen megfutotta a leggyorsabb kört, vissza fog jönni Hamilton elé valószínűleg. A finn már három másodperccel veri Alonsót.

18.: Raikkönen kijött tankolni. Négy másodperccel tovább állt, mint Hamilton, mégis simán az angol elé jött vissza, előnye 2-3 másodperc. A finn újra lágy gumikon van.

20.: Alonso az élről jött ki tankolni, lágy gumit kapott, és visszajött az első helyre. Alonso, Raikkönen, Hamilton sorrend.

25: Alonso a lágy gumikon száguld, Raikkönen hasonló abroncsokon követi. Hamilton a keményebbekkel kissé leszakad.

26.: Massa már a hetedik helyen.

29: Alonso és Hamilton között már 11 másodperc a különbség, a spanyol 4-5 másodperccel van a második Raikkönen előtt.

30.: Speed és Wurz összekoccantak, az amerikai feladta. Előtte egy kicsit feltartotta Alonsót a lekörözésnél.

33.: Hamilton már Raikkönentől van tíz másodpercre, a kemény abroncson sokkal lassabb, mint az első kettő a lágyon.

34.: Alonso hat másodperccel vezet Raikkönen előtt.

36: Alonso jön másodszor tankolni, újra kemény gumit kapott. Hamilton ezzel lassú volt a második szakaszban.

37.: Hamilton érkezett újra, lágy abroncsot kapott. Raikkönen vezet, de még jönnie kell egyszer tankolni.

39: Raikkönen másodpercet ad körönként Alonsónak.

40.: A finn szenzációsan gyors, visza fog jönni az élre a kerékcseréje után.

42.: Raikkönen végre kijött tankolni, simán visszajött az élre, 2-3 másodperccel Alonso elé.

44: Massa jött másodszor tankolni, ezzel Hamilton visszaveszi a harmadik helyet. A brazil ötödiknek jött vissza, nem sokkal Robert Kubica mögé.

48.: Massa ráment Kubicára, mindjárt előzni fog.

51.: Raikkönen már hét másodperccel Alonso előtt, 35-tel veri Hamiltont.

53: Kubica remekül tartja a negyedik helyét, Massa a kanyarokban visszaesik.

58.: Massa nem bír Kubicával, a lengyel fantasztikus.

59.: Kimi Raikkönen megnyerte a Brit GP-t, Alonso lett a második, Lewis Hamilton a harmadik. A vb-t továbbra is az angol vezeti, előnye két ponttal csökkent csapattársa előtt, jelenleg 12 egység. Az újonc kilencből kilencedik futamán is dobogós a Forma-1-ben. A finn ferraris feljött a vb harmadik helyére, Felipe Massa elé.