További Futball cikkek
- Lamine Yamal szabadalmaztatni akarja egyedülálló bravúrját, a trivelát
- Közelebb kerültünk ahhoz, hogy Szoboszlai több csapattársa is a Liverpoolnál maradjon
- Érkezik a Kecskemét megmentője? Argentin játékossal erősít az élvonalbeli klub
- Manuel Neuert életében először kiállították, a Bayern München kiesett a Német Kupából
- Sallai Roland még sehol nem tapasztalt olyan fanatizmust, mint Isztambulban
Olimpiai bajnokkal kezdődött
Dunai Antal (1982) |
Ausztriába először az olimpiai bajnok, az Újpesttel hatszoros bajnok Dunai Antal szerződött, még '81-ben, de harmincnyolc évesen már csak levezetésként - a Semmering csapata tartott rá igényt -, és persze a pénzkeresetet szem előtt tartva.
Felhígult a mezőny
A magyar futballisták áradata a kilencvenes évek elején kezdődött, de akkor még általában minőségi futballistákat szerződtettek a klubok, most azonban már igen kevés tudással is lehet Ausztriába menni.
Galántai Tibor, aki korábban a negyedik helyezett ZTE-ben is játszott, tizenhét évet húzott le Ausztriában, és tavaly hagyta abba. Dienesdorfban most már edzőként számítanak szolgálataira. Galántai meggyőződése, hogy nagyon felhígult a mezőny.
Lenyomják az árakat
"Korábban rangot és tekintélyt jelentett, ha valaki Ausztriában játszhatott, manapság már gyenge képességű, otthon a megyei osztálynál feljebb nem alkalmazott játékosok iránt is van kereslet. Ez nem szerencsés a jobbak számára, mert lenyomják az árakat. A gyengébbek akár havi kétszáz euróért is vállalják a játékot" - mondta Galántai.
|
Az NB I helyett Ausztriát választotta két fiatal
A színvonalról kifejtette, hogy nem magas, de az manapság már nem működik, hogy edzés nélkül, csak a meccsekre vándoroljanak ki a magyarok. "Aki nem olyan lelkes, mint a helyiek, és nem úgy hajt, attól könnyen megválnak" - osztotta meg tapasztalatait.
Az ötödik osztályban szereplő, korábban a Dunaferr-rel bajnok Komódi László osztja Galántai véleményét. "Jómagam a tavaly még az első osztályban edződő két sopronival, Bausz Róberttel és Sifter Tiborral vagyok egy csapatban, Siegendorfban, a határtól mindössze hat kilométerre. A meccsek hajtósak, de mivel rúgni nem nagyon tudnak az osztrák fiatalok, így a hazai harmadik vonalnál semmiképpen sem színvonalasabbak. Ám képzetlenségüket nagy hajtással pótolják, így oda kell tenni magunkat, még ha elpusztulni nem is kell a pályán" - értékelt az Indexnek.
Komódi szavaiban az is elgondolkodtató, hogy két csapattársa még nem is közelíti korban a harmincat: Bausz 26, Sifter mindössze 25 éves.
Korrekt viszonyok
Komódi László |
A korábbi magyar bajnoki első nem érzi csalásnak, hogy ennyi pénz is megszerezhető ilyen alacsony szinten. A 34 éves Komódi hozzátette, otthon talán még a második vonalban is helye lenne, vagy alacsonyabb osztályban is játszhatna, de igen nehezen tűrné el, hogy például a helyi pék, aki áldoz a futballra, beleszóljon az összeállításba. Ausztriában viszont nem találkozott olyan esettel, hogy a szponzorok a csapatba követeltek volna bárkit is. "Korrekt viszonyok vannak, mindig megkapjuk a pénzünket, szerintem még mindig mindenkit kifizettek" - mondta.
Válogatottak is Ausztriába menekültek
Komódi arra nem tudott válaszolni, hogy mennyien lehetnek Ausztriában magyar légiósok - sem a magyar, sem az osztrák szövetségnek nincs pontos nyilvántartása -, de azt megjegyezte, hogy számos, korábban nagy tehetségnek tartott, itthon "eltűnt" focistával összefutott már a határ másik oldalán.
Komódi szerint a harmadik és második liga között van nagy ugrás színvonalban, ez lehet a magyarázata annak, hogy a másodosztályban már jóval kevesebb magyar van, de a válogatott és korábban gólkirály Kabát Péter is ebben az osztályban futballozik.
Az Index információi szerint a korábban válogatott expécsi Márton Gábor és Csiszár Ákos is Ausztriát választotta - előbbi 36, utóbbi 30 esztendős -, de a Gázszerben gólkirályi címet szerző, 32 éves Tiber Krisztián is valamelyik tartományban jut lehetőséghez.