További Futball cikkek
- Késes támadásnak volt szemtanúja a korábbi válogatott futballista
- Hamarosan befut a magyar mozikba a DAC-ról szóló sportdokumentumfilm
- „Komolyan vettük, amit két fröccs között ígértünk neki” – Orbán Viktor nyitotta meg a Puskás Múzeumot
- Rohamrendőrök akadályozták meg a csúnya botrány kirobbanását Franciaországban
- Tömegjelenettel zárult a Vasas meccse, Pintér Attila sem maradt ki a balhéból
Európa középső és keleti részében a legtöbb bajnokság gólkirálya különdíjat kap, és jobb esetben válogathat egy valamivel jelentősebb bajnokság csapatainak ajánlataiban. Magyarországon ezzel szemben a legtöbben azt se tudják megmondani, ki volt mondjuk három évvel ezelőtt a gólkirály. Ez azért is fájó, mert a magyar bajnokság legeredményesebb játékosa a nyolcvanas évek elején még többnyire az európai élmezőnybe tartozott.
Igaz, azóta másfajta rendszerben szerint pontozzák a gólszerzőket Európában. Az azonban mégis furcsa, hogy az elmúlt másfél évtized magyar gólkirályai közül - talán az egyetlen Illés Béla kivételével -, senki nem tudott jelentősebb eredményt felmutatni nemhogy nemzetközi szinten, de még itthon sem.
Holtverseny az élen
A 91-92-es szezonban volt rá esett utoljára, hogy holtverseny alakult ki az élen. Akkor, a hazai szinten sztárnak számító játékosokat összevásároló Siófok támadója Fischer Pál és a Vác csatára, Orosz Ferenc lett az első 16-16 góllal. Fischer korábban próbálkozott az Ajaxnál is, de ott nem tudta megközelíteni magyarországi teljesítményét. Orosz pályafutása során az MTK-val bajnok is lett, ennek ellenére külföldre nem sikerült eligazolnia és a későbbi szezonokban elmaradt gólkirályi formájától.
Orosz Ferenc
Fischer semmit nem kapott
"Nem hogy kupát, de még oklevelet vagy egy gratulációt sem kaptam a szövetségtől amikor megnyertem a gólkirályi címet" - mondta Fischer Pál, aki éppen tizenöt éve lett a legjobb. A legnagyobb sikereit a Ferencvárosban elérő csatár úgy véli, bár ekkor már túl volt egy Ajaxnál történő kölcsönadáson, a gólkirályi cím hatására ismét külföldre szerződhetett volna, de inkább itthon maradt. "Már az Ajax után is maradhattam volna az akkor negyedik Rodánál, kétszer is tárgyaltam velük, de akkor lett Nyilasi a Fradi edzője, és számomra ő volt az Isten, így a Fradit választottam."
Egy évvel később ismét egy váci támadó, Répási László végzett az élen, ugyancsak 16 találattal. A folytatásban is eredményes volt, de egy súlyos sérülés kettétörte pályafutását. Próbálkozott még külföldön (Portugáliában), de az akkori szabályok miatt, egy év után haza kellett jönnie. 1994 nyarán az akkor a Kispest csapatát erősítő Illés Béla diadalmaskodott, javuló tendenciát mutatóan, már 17 góllal.
Egynyári királyok
A korábbi évekhez képest kimagasló teljestménnyel, 21-szer eredményesen lett gólkirály Preisinger Sándor az újonc Zalaegerszegből. Ő igazi egynyári király volt. A későbbiekben megfordult az MTK-ban is, de csak kiállításai és tanári diplomája miatt emlékszünk már rá.
Az ukrán Igor Nicsenko két csapatban, a Stadlerben és a Ferencvárosban is szerepelt a szezon során és így ért el 18 gólt. Nem mellesleg a zöld-fehérekkel bajnoki címet is szerzett. Sokan már honosítását szorgalmazták, de a további Magyarországon töltött években - a Dunaferrben - már meg sem tudta közelíteni korábbi teljesítményét.
Illés korszaka
Szintén bajnoki címet nyert az 1996-97-es kiírás gólkirálya, Illés Béla. Ekkor már az MTK színeiben, kiemelkedő, 23 góllal. Két évvel később ugyanúgy duplázott a Hungária körút Béla királya, igaz akkor "csak" 22 góllal. Illés ugyanakkor hiába volt az elmúlt tizenöt év legtermékenyebb játékosa, ez is kevés volt, hogy egy komolyabb bajnokságban is megméresse magát.
Illés Béla
Illés Béla az elmúlt másfél évtizedben háromszor is elnyerte a gólkirályi címet, és szinte mindig ott volt a bajnokság legeredményesebb játékosai között. A jelenleg már csak baráti alapon futballozó játékos számára a gólkirályi címekért kapott oklevelek, kupák, vázák a mai napig a legértékesebb díjai közé tartoznak.
Illés: Sokat számít milyen csapatban játszol
Amíg a nyolcvanas években még személyautó is járt a gólkirálynak, Illés csak első címéért kapott, emlékei szerint, egy Peugeot 205-öst. Abba a témába nem kívánt belemenni, rajta és Tökölin kívül miért nem sikerült senkinek ismételnie, de úgy véli, sok múlik azon, milyen együttesben játszik valaki.
Véleménye szerint ugyanez igaz a külföldre szerződött korábbi gólkirályokra is, hiszen a magyar játékosokat nem igazán sikeres klubok szerződtetik, és többnyire olyan együttesekbe kerülnek, melyek inkább védekeznek. Illés pályafutását azonban nem befolyásolták a gólkirályi címek, hiszen a 90-es években már nem kapkodtak annyira a magyar gólkirályokért, mint egy évtizeddel korábban. Ugyanakkor a szerződéseiben sem volt soha kikötés, hány gólt kell lőnie az adott szezonban.
A két Illés-királyság közé Tiber Krisztián tudott beékelődni az újonc Gázszer együtteséből, húsz góllal. Utána sorra váltotta klubjait, de szinte mindenhonnan - Vasas, Debrecen, Sopron - jelentősebb eredmény nélkül távozott.
Tieber csak a külföld miatt szomorú
"Semmit nem kaptam a szövetségtől a gólkirályi címért, csak egy vándordíjat, mint az év felfedezettje, de ezt is vissza kellett adnom és ennek kaptam meg a kicsinyített mását" - emlékezett vissza Tiber. A csatár, aki egy évvel korábban a másodosztályban is a legeredményesebb volt, klubjától kapott egy Herendi porcelánvázát. A jelenleg az osztrák harmadosztályban játszó játékos ugyanakkor büszke arra, amit elért, miként arra is, hogy a következő két szezonban összesen húsz gólig jutott a Vasasban.Szomorú csak a külföldi szerződésének elmaradása miatt lehet, elmondása szerint hiába voltak lehetőségei, nem miatta nem jött létre a szerződés. "Annyit kértek értem, amit nem akartak kifizetni, ráadásul a menedzserek is átvertek."
Tököli a rekorder
2000-ben is a bajnokcsapat, a Dunaferr játékosa, Tököli Attila lett a gólkirály, 22 góllal, majd két évvel később ő is ismételni tudott, az elmúlt tizenöt évben rekordnak számító 28 találattal. Próbálkozott külföldön - Köln, Famaguszta, AEL Limassol -, megpofozták, majd ünnepelték az Üllői úton, több kisebb sérülés mellett, egy komoly betegséggel is megkellett küzdenie, mely az életét is veszélyeztette. Miután sikerült felépülnie, visszatért a Ferencvárosba, ahol most is játszik.
Tököli Attila
Tököli két elsősége között a Vasast erősítő Kabát Péter lett a leggólerősebb játékos 24 góllal. Sikerének köszönhetően elvitte a török Göztepe Izmir, ahonnan szinte elmenekült. Előbb Szófiáig jutott, majd Ausztriába. Itt előbb a Kärntenben futballozott, jelenleg a Pasching alkalmazásában áll.
Kína, Norvégia, Vasas
Négy éve a bajnok Zalaegerszeg támadóját, Kenesei Krisztiánt koronázták meg, 23 góljáért, majd egy év múlva Tóth Mihálynak 17 gól is elég volt a Sopron színeiben az elsőséghez.
Keneseinek ugyanakkor könnyebb dolga volt, hiszen az NB I. sorozatos átszervezésének köszönhetően a tavaszi szezonban alsó és felső ház volt, és az előző szezonban első, ám ekkor már nem túl motivált zalaiaknak a kiesőjelöltek ellen nem volt nehéz nyerniük és gólarányt javítaniuk. A válogatottban is alapembernek számított, majd eligazolt Kínába, ahonnan idén télen tért haza a Vasashoz.
Kenesei Krisztián
A korábbi kispesti kedvenc Tóth ugyanakkor több külföldi klubban és a Ferencvárosban is megfordult, mielőtt a Sopronnal gólkirály lett volna. Sikere hatására ismét külföldre került, jelenleg Norvégiában játszik.
Rajczinak kevés volt külföldre
2005-ben a Pápán szereplő szlovák Tomas Medved 18 góllal nyert, és gólkirályi címéhez jelentősen hozzájárult egy Vasas elleni találkozó, melyen öt gólt szerzett. Sikere után kissé elszállt magától, úgy gondolta a világ nagy csapatai csak őrá várnak. Jelenleg a Banska Bystricában játszik.
A tavalyi kiírásban a bajnoki címről az utolsó fordulóban lemaradó újpesti Rajczi Péter 23 góljával és a gólkirályi címmel próbált magának nyáron csapatot keresni - sikertelenül. A félig eltékozolt ősz után azonban mégis sikerült külföldre mennie, a télen azonban összejött az áhított szerződé: jelenleg az angol másodosztályban szereplő Barnsley-ban játszik.
A menedzsernek előnyt jelent
Az átigazolási tárgyalásnál pluszt jelent, ha valaki egy adott bajnokságban gólkirály, még ha az csak a magyar is - árulta el Filipovics Vladan, a jelenleg talán legismertebb magyar játékosmenedzser. "Ez elsősorban akkor jelent előnyt, ha az adott csapat támadót keres. Ugyanakkor az elmúlt időben sikerült olyan csatároknak is külföldre menni, akik nem voltak gólkirályok."
Külön megemlítette Rajczi esetét, akinek gólkirályként nem sikerült az, ami egy gyengébb ősz után összejött. Filipovics eddig mindösze egy gólkirállyal volt kapcsolatban: három éve ő talált klubot Kenesei Krisztiánnak Kínában.
1991/1992 Fischer Pál Siófoki Bányász SE 16 gól
Orosz Ferenc Vác FC-Samsung 16 gól
1992/1993 Répási László Vác FC-Samsung 16 gól
1993/1994 Illés Béla Kispest-Honvéd FC 17 gól
1994/1995 Preisinger Sándor Zalaegerszegi TE 21 gól
1995/1996 Nicsenko, Igor (ukrán) Ferencvárosi TC, Stadler FC 18 gól
1996/1997 Illés Béla MTK FC 23 gól
1997/1998 Tiber Krisztián Gázszer FC Agárd 20 gól
1998/1999 Illés Béla MTK Hungária FC 22 gól
1999/2000 Tököli Attila Dunaferr SE 22 gól
2000/2001 Kabát Péter Vasas SC 24 gól
2001/2002 Tököli Attila Dunaferr SE 28 gól
2002/2003 Kenesei Krisztián e.on-ZTE FC 23 gól
2003/2004 Tóth Mihály Matáv Sopron 17 gól
2004/2005 Medved, Tomás (szlovák) Lombard FC Pápa 18 gól
2005/2006 Rajczi Péter Újpest 23 gól