További Futball cikkek
- Fontos hírt közölt Szoboszlai Dominik állapotáról a Liverpool
- Kevés választotta el attól a Honvéd korábbi edzőjét, hogy bűnöző legyen
- Botrány Dzsiddában: a szaúdi szurkolók fogdosták a Mallorca-játékosok feleségeinek fenekét
- A spanyol Szuperkupa döntőjében jön az év első el Clásicója
- A Német Labdarúgó-szövetség lesújtott Schäfer Andrásékra
Négy éve, a 2002-2003-as kiírás óta nem volt olyan színvonalas a Bajnokok Ligája elődöntőjének mezőnye, mint idén: a Chelsea, a Manchester United, a Liverpool és a Milan jutott a legjobb négy közé. (Akkor Inter-Milan, Juventus-Real Madrid volt a felállás.)
Bármelyik két csapat is kerül be a fentiek közül, klassszikus fináléra számíthatunk május 23-án Athénban, mert az összes lehetséges párharcnak van vagy előzménye a közelmúltból, a régmúltból, vagy olyan érdekessége, ami egy sima BL-finálénál élesebbé teszi.
Az athéni döntő előtt azonban még lesz két elődöntő: április 24-25-én, majd május 1-2-án Chelsea-Liverpool és Manchester United-Milan meccseket rendeznek.
Liverpool-Milan
Ki ne emlékezne a két évvel ezelőtti hihetetlen döntőre, amikor Isztambulban a Milan 3-0-ra vezetett a félidőben a 'Pool ellen, de a szünet után az angolok egyenlítettek, majd büntetőkkel legyőzték az olaszokat, és elvitték a negyvenöt perc után veszettnek hitt kupát.
MU-Liverpool
A két legsikeresebb angol csapat az a kettő, amelynek szurkolói legjobban utálják egymást az országban. Rivalizálásuk mintegy száz évre nyúlik vissza, az utóbbi esztendőkben csak azért nem élesedett ki, mert a bajnokságban a Liverpool nem volt ellenfél, kupadöntőkben pedig nem futottak össze. A tavaszi bajnokijuk viszont már kemény volt.
Egy márciusi, Old Trafford-i barátságos gálameccsen tűnt ki leginkább, mennyire rossz a viszony: a hazai drukkerek folyamatosan fütyülték a vendégcsapatba meghívott Scousereket (a liverpooli munkásokat hívják így), Steven Gerrardot, Robbie Fowlert és Jamie Carraghert. Ők hárman valószínűleg a leggyűlöltebb futballisták Manchesterben, ha a United az ellenfél.
A liverpooli Anfield Road-on pedig mindig ott lóg a zászló, 'Nuke Manchester!', azaz 'Atomot Manchesternek!'
A két csapat találkozója lenne a legkeményebb összecsapás a pályán és azon kívül is. Az angol drukkerek közül nem csak azok utaznának el Athénba, akiknek jegyük van a meccsre, hanem mindenki, akinek a legkisebb kötődése van valamelyik klubhoz, vagy ha másért nem, meg akar verni néhány liverpooli/manchesteri drukkert. Ez a párosítás a görög rendőrség rémálma, a futballszurkolók álma, nagyobb meccset elképzelni sem könnyű.
Chelsea-MU
Azért lehet, persze, talán a Chelsea-MU-t. A jelenlegi két legnagyobb angol rivális a bajnokságban május 9-én találkozik vélhetően a címről döntő mérkőzésen, május 19-én az új Wembley-stadiont nyitja meg az FA kupa-döntővel (ha bejut mindkét együttes, de az ellenfeleket ismerve, Blackburn, illetve Watford, ez nagyon valószínű), és ha a BL-ben is továbblépnek, rá négy napra, május 23-án összecsapnak a fináléban.
Három élethalál mérkőzés két héten belül, a legnagyszerűbb trófeáért utoljára. Ráadásul akkor még az MU harcban lehet a Treble-ért, azaz az egy szezonban besöpört három serlegért. A Chelsea ennél is tovább mehet: már Treble-győztesként érkezhet Athénba a Ligakupával, a bajnoksággal és az FA-kupával a zsebében, és a történelminél is történelmibb - az életben senki ilyet nem nyert - Quadruple-ért, egy idénybeli négy trófeáért játszhat. Kívánhat-e ennél nagyobb meccset egy igazi focidrukker?
Milan-Chelsea
A négy lehetőség közül ennél a párosításnál a legkisebb a rivalizációs tényező. A két csapat nem igen ismeri egymást, bár a Bajnokok Ligájában kétszer már találkoztak. Az 1999-2000-es kiírásban egy csoportba kerültek, 1999 szeptemberében Londonban 0-0-t, Milanóban 1-1-et játszottak, de egyik meccs sem hagyott maradandó emléket senkiben.
Szinte hihetetlen, de a majdnem nyolc évvel ezelőtti meccseken a jelenlegi Milan-keretből öten is pályára léptek: Maldini és Costacurta oda-vissza, Gattuso a londoni, Ambrosini és Serginho a milanói találkozón szerepeltek. (Utóbbi adta a gólpasszt Oliver Bierhoff fejesgóljánál.) Mindannyian ott lehetnek az idei döntőben is.
A Chelsea-nél a jelenlegiek közül pados volt már John Terry és az olasz cserekapus, Carlo Cudicini. Játszott Andrij Sevcsenkó is, de nem a kékeknél, hanem a milánóiaknál. Ha összejön az újabb találkozójuk, Terry és az ukrán csatár szinte biztosan ott lesz a fináléban.
Mindenki tudja, hogy Sevcsenkó 1999 és 2006 között a Milan legkedveltebb futballistája volt, ő lőtte be például a 2003-as döntőben a győzelmet érő tizenegyest, ám tavaly nyáron eladatta magát a Chelsea-nek 50 millió euróért. Eddigi produkciójával árának ha a tizedét visszatérítette, ám ha a döntőben elintézné egykori klubját, mégis ő lenne a szezon legnagyobb Chelsea-hőse. A milanosok meg attól a naptól kezdve az első számú árulónak tekintenék.
Balhé
Mivel minden eshetőség szerint két angol vagy egy angol és egy olasz klub találkozik egymással, nem feledkezhetünk meg a szurkolói rendbontásról sem. Az otthon a stadionok közeléből is eltiltott angol huligánok kifejezetten szívesen verekednek, ha külföldre szabadulhatnak, és az olaszokat sem kell félteni, ha harcra kerül a sor. Igaz, a milanosok sosem tartoztak az aggresszív drukkerek közé.
A helyszín
A 2004-es olimpiára felújított stadionban még nem rendeztek BL-döntőt, de 1994-ben itt nyerte legemlékezetesebb BL-fináléját a Milan: 4-0 a Barcelona ellen. A város nem látszik rossz előjelnek az olaszok szempontjából.
A Liverpool mellett szól, hogy újra olimpiai stadion lesz a helyszín: Gerrardék két éve Isztambul hasonló nevű építményében verték büntetőkkel a Milant.