További Futball cikkek
- Végleges a kalapbeosztás, eldőlt, kik lehetnek a magyar válogatott ellenfelei a vb-re vezető úton
- Két helyet javított a magyar válogatott, már a legjobb 30 között jegyzik Marco Rossi csapatát
- Már a jelenlegi szezonban visszatérne a pályára az aranylabdás spanyol klasszis
- Az edzőként eddig bukdácsoló angol legenda újabb lehetőséget kapott a bizonyításra
- Nem megy messzire a Man. Unitedtől elküldött legenda, vezetőedzőként bizonyíthat
Az átigazolási időszak utolsó óráiban is elkelt magyar futballista az európai piacon. Rajczi Péter, az Újpest FC huszonhat éves csatára az olasz másodosztályú Pisa csapatában folytatja. A francia Auxerre-ben nélkülözött Vadócz Krisztián pedig a holland NEC Nijmegenhez szerződött, ahol a rutinos légiós Babos Gábor mellett néhány hete az MTK-ből elvitt Hrepka Ádám is játszik.
Három magyar a Liverpoolban
Van azonban a NEC Nijmegennél nevesebb klub is, amelyik idén nyár óta három magyar játékost is foglalkoztat. Meglepő módon az idei Bajnokok Ligája döntős angol Liverpool lát fantáziát a magyar labdarúgókban. Németh Krisztián és Simon András még a nyár elején szerződött Angliába, mindketten ötéves időtartamra. Akkor a britek és a Sándor Károly Akadémia megállapodott, hogy a folytatásban is figyelemmel kísérik az agárdi létesítményben folyó munkát.
Ennek köszönhetően augusztus közepén Gulácsi Péter is profi szerződést írt alá az Anfield Road-i együtteshez. Az MTK akadémiáján nevelkedett kapussal 1+2 éves szerződést kötöttek és azzal a tartalékcsapattal készül majd, amely - Rafael Benítez irányításával - együtt tréningezik a felnőttkerettel. A felnőttcsapattól egyelőre mindhárom magyar igencsak távol van, a Liverpool számos fiatal játékost szerződtetett a nyáron, mindenesetre a lehetőséget megkapták.
Újra magyar a Real Madridban
A nyár folyamán a legnevesebb csapathoz egyértelműen Szalai Ádám került. A 20 esztendős támadó évek óta a Vfb Stuttgart játékosa volt, de a Bundesliga idei bajnokánál komoly tétmeccseken nem számoltak vele. Így meglepetésnek számított a Real Madrid érdeklődése, a német területi bajnokságban szereplő labdarúgó iránt.
Szalait mintegy félmillió euróért vette meg a kilencszeres BEK, illetve BL-győztes klub, és bár három éves szerződést kötött vele, egyelőre a spanyol harmadosztályban érdekelt B csapatában, a Castillában foglalkoztatja majd őt.
A Vecsésből a Premier Leaguebe
A jelek szerint a külföldi klubok a magyar másodosztályban is körülnéztek. A Bolton például az NB II-es Vecsésben védő Bogdán Ádámot szerződtette. A magyar U21-es labdarúgó-válogatott kapusa négy évre írt alá a Premier League-ben szereplő együtteshez.
Laczkó Zsolt, a Ferencváros tehetséges beloldali játékosa tavaly ősszel remek formában játszott, de tavasszal már ő is beleszürkült a másodosztályba. Ennek ellenére a görög Olympiakos látott benne fantáziát és leigazolta őt. Azért a nemzetközi kupákban rendszeresen szereplő, sokszoros görög bajnok és a mostani Fradi közti különbséget mutatja, hogy amint leigazolták, szinte azonnal kölcsönadták Laczkót egy évre a Levadiakos FC együttesének.
Kiesőből a Serie A-ba
A magyar bajnokság első osztályából a Péccsel kiesett, de nem lesz másodosztályú játékos Szatmári Lóránd. Őt ugyanis az Reggina vette kölcsön egy évre, amely a tavalyi szezont az olasz labdarúgás eddigi legnagyobb bundabotránya nyomán 11 pontos hátránnyal kezdte, de így is odaért a bennmaradást jelentő 14. helyre. A két klub megállapodásában szerepel egy olyan opció, hogy a Reggina a szerződés lejártakor végleg megvásárolhatja a Pécs korábbi U-21-es válogatott játékosát.
BL-győztes csapattárs
Persze egyik magyar játékosnál sem lehet arra számítani, hogy rövid időn belől csapata meghatározó tagjává válik. És szintén igaz, hogy a legtöbben most külföldre szerződött játékost nem élcsapatok, hanem olasz és az angol másodosztályú klubok csábították, ám ezek színvonala is messze meghaladja a magyar bajnokságét. Ráadásul itt van esélyük arra, hogy a kezdőcsapat tagjai lehessenek, ne csak a kispadot koptassák, vagy még azt sem, mint számos korábban külföldön próbálkozó, ám gyorsan felsülő hazai szinten sztárnak számító játékos.
A magyar válogatottnál számításba vett két védő is Angliába szerződött. Balogh Béla hosszas huzavona után tudott csak "elszakadni" az MTK-tól. A játékos és a klub is a másikban látta annak okát, hogy nem hosszabbít a Hungária körúton, mindenesetre a klub a felnőttcsapat keretéből is kirakta. Balogh végül egy évre kölcsönben a másodosztályú Colchesterhez került, ahol BL-győztes játékos, az örök ifjú Teddy Sheringham is a csapattársa.
Filipovics: Nálunk is vannak tehetségek
Vladan Filipovics a jelenlegi talán legelismertebb játékosügynök nem tartja olyan nagyon különlegesnek az idei nyarat az átigazolások szempontjából. Filipovics három okot említett, ami alapján egyre könnyebb magyar játékos külföldre eladni.
"Mindenki látja, hogy vannak nálunk is tehetségek. Másrészt a már régebb óta külföldön játszók jó benyomást tesznek, így a klubjaik bátrabban mernek újabb magyar játékost foglalkoztatni. De nem utolsósorban sok múlik a menedzseren is, mit tud ajánlani a klubnak és mit a játékosnak" - mondta Filipovics.
A magyar játékosoknál az esetek többségében titok a vételár, és a menedzser szerint ez legtöbbször a két klub közötti megállapodás dönti el. Az idei szezonban sikernek könyveli el, hogy sikerült a görög élvonalba eladnia Laczkó Zsoltot, valamint a Serie A-ba a pécsi Szatmári Lórándot.
Vaskó Tamás, az Újpest korábbi védője - az olaszverő válogatott tagja szintén kölcsönben és szintén a Championshipben, de a Bristol Cityben folytatja. A két klub megállapodása értelmében a Bristol opciós joggal rendelkezik, és 2008 nyarán akár végleg meg is vásárolhatja a futballistát. Ebből az osztályból, de a Stoke city együttesétől távozott Vass Ádám - aki egy percet sem játszott a felnőttek között - az olasz Brescia együtteséhez.
Válogatottként az első bajnokira várva
Vass Ádám - aki szintén pályára lépett a magyar-olaszon, sőt úgy lett válogatott futballista, hogy előtte soha nem szerepelt még felnőtt bajnokin - tehát az olasz másodosztályban szereplő Bresciához igazolt. Vasst ugyan próbálták marasztalni Angliában, de ő az állandó játéklehetőség miatt inkább Olaszországba szerződött. Roberto Baggio korábbi klubjának, csak a játékossal kellett megegyeznie, mivel lejárt a szerződése.
Vass egyébként nem lesz egyedüli magyar a klubnál, hiszen szintén a Bresciában folytatja Feczesin Róbert is. A Brescia, amely az előző szezonban a hatodik helyen végzett a Serie B-ben, négy évre szerződtette az olaszok elleni találkozón a harmadik magyar gólt szerző játékost.
16-17 évesen van a legnagyobb esély
Hrutka János a Sport and Success Sportmarketing Kft. tulajdonosa szerint eddig is sok fiatal ment külföldre, de az elmúlt időszakban a média is jobban odafigyel a korosztály eredményeire, így jobban előtérbe kerültek a fiatalok. A legnagyobb esély 16-17 évesen áll egy játékos előtt, hiszen a FIFA szabályai szerint csak ekkortól állhat profi légiósnak.
"Ebben a korban még könnyebben tanul idegen nyelvet is, és könnyebben tudnak alakítani rajta mentálisan és szakmailag egyaránt. Így pedig könnyebb beilleszkednie is, és erősebb bajnokságban is megállhatja a helyét" - mondta a Fradi korábbi védője.
Hrutka úgy érzi, egy szerződésben többnyire azért titkosak az összegek, mert azt csak a felek tudják, az adott átigazolási összeg, milyen tételekből áll össze. Az egykori válogatott labdarúgó eddigi legsikeresebb üzletének Ferenczi István eladását tartja, aki húsz órával a szerződése aláírása előtt még Zalaegerszegen edzett, és az angol Barnsley együttese Hrutka ajánlása alapján, "vakon" vette őt meg. "Az első hat meccsen rúgott öt góljával hihetetlenül sokat segített nekem is" - mondta Hrutka.
Csak Dudás ment keletre
A nyári átigazolási szezonban mindössze egy játékos, a győri Dudás Ádám szerződött keleti irányba. A korábban többször is angliai próbajátékon szereplő középpályást a Szpartak Moszkva vette kölcsönbe három hónapra. Ezt követően az orosz bajnokság jelenlegi éllovasa opciós joggal rendelkezik a játékossal. Ez esetben elővételi jogukat írásban kell jelezniük november 20-ig, majd 30-ig át kell utalniuk a győriek által kért teljes vételárat. Dudás nem az első magyar játékos a klubnál, hiszen korábban Sáfár Szabolcs is a moszkvaiak játékosa volt. Korábban szerződött a Dinamo Kijevhez az utánpótlás-válogatott Farkas Balázs, akit az előző szezonban dicsértek ugyan, de egyelőre mellékszereplő a mostani szezonban eddig meglepően gyengén szereplő klubnál.
Dzsudzsák maradt
Sokan biztosra vették, hogy a magyar bajnokság jelenleg legtöbbre tartott fiatal játékosa, Dzsudzsák Balázs is külföldön folytatja az ősztől. Különösen azután, hogy a Debrecen hamar kiesett a Bajnokok Ligája selejtezőjéből, a támadó pedig - a válogatott egyedüli Magyarországon játszó focistájaként - remekelt az olaszok ellen. Állítólag voltak is érdeklődők, például a kisebbik manchesteri csapat, az angol bajnokságot pazar formában kezdődő City is, de Dzsudzsák maradt, mert nem kapott megfelelő ajánlatot.
Rutinos fiatalok
Több fiatal már korábban kikerült nyugat-európai csapathoz, nekik idén a kezdőcsapathoz kellene közelebb férkőzniük. Ehhez az angol másodosztályú Watfordban játszó, válogatott Priskin Tamás jár a legközelebb. A magyar és az ukrán válogatottság között örlődő Koman Vladimir már az előző szezonban bemutatkozott az olasz élvonalban szereplő Sampdoria csapatában, a legnehezebb dolga pedig az olasz bajnok Internél játszó Filkor Attilának lesz, aki barátságos meccseken már pályára lépett a nagyok között, de bajnokin egyelőre esélye sincs a hihetetlenül erős csapatba kerülni.
Olcsók és még fejlődni is tudnak
Vörösbaranyi József, a Stars&Friends Hungary Sportmanagement Kft vezetője szerint az idei "kivándorlás" alapvető oka, hogy a fiatalabb játékosok iránt korábban is komolyabb volt az érdeklődés, és az uniós szabályok is könnyítik a külföldre szerződést.
"Felfedezték a magyar fiatalokat is, olcsón lehet őket megvenni, és bár jelenleg sokkal komolyabb képzés áll a hátuk mögött, mint korábban, mentálisan ők még fejlődni tudnak" - mondta Vörösbaranyi, aki úgy véli, egy-egy játékos eladásánál többnyire azért titkosak az árak, mert nem tudni, a szerződés milyen konstrukciókat tartalmaz.
Idősebbek is elkezdhetik
A fiatalok mellett idősebb játékosok is szerződtek külföldre, illetve váltottak klubot. A Ferencváros két védőjét is elveszítette, hiszen Bognár Zsolt két évre a Serie B-ben legutóbb 14. helyen végzett Frosinone együtteséhez igazolt, míg Balog Zoltán egy plusz egyéves szerződést kötött a dán Viborg együttesével.
Király és Fülöp Anglián belül váltott
Két kapus is Anglián belül váltott csapatot, Király Gábor a Crystal Palace-tól a Burnley együtteséhez szerződött. Fülöp Márton pedig - aki januárban szerződött az akkor még második ligás Sunderlandhez - a Leicesterhez került kölcsönbe, mert keveselte, hogy tavasszal csak öt meccsen állt a kapuban.
Volt válogatott támadók a másodosztályban
A válogatott korábbi meghatározó emberei közül Kenesei Krisztián az olasz másodosztályú Avellinóhoz, míg korábbi két társa a német másodosztályba került. Az Angliát és Görögországot is bebarangoló, gólokat viszont alig szerző Torghelle Sándor a Jéna, míg az egykor nagy tehetségként berobbant Szabics Imre az Augsburg csapatánál folytatja.
Gyenge németből közepes franciába
Ugyancsak meglepetésnek számított Szélesi Zoltán csapatváltása, aki a német Energie Cottbustól a francia bajnokságban szereplő Racing Strasbourg együtteséhez igazolt. Szélesi 2004 óta játszott külföldön, a legjobb idénye a tavalyi volt, amikor 22 meccsen lépett pályára. A német klub bizonyára jól járt az üzlettel, hiszen a védőnek csak jövőre járt volna le a szerződése, a vételárat azonban nem hozták nyilvánosságra.
Külföldről külföldre
Az Újpest végleg eladta az elmúlt szezonban a belga St. Truidenben kölcsönben szereplő játékosát Vanczák Vilmost. A baloldali védő Vincze Ottó korábbi klubjában, az FC Sionban folytatja pályafutását. A sportmenedzseri diplomával is rendelkező 22-szeres válogatott labdarúgó 2011-ig szóló szerződést írt alá a svájci csapattal.
Általánossá válhat az idei játékosmozgás
Kövesdi Viktor, aki a Careers Management Group képviseletében nyilatkozott elmondta, szerinte az idei nyáron tapasztalt jelentős játékos mozgás általános lesz mostantól.
Ebben szerepet játszanak a megváltozott EU-szabályok, valamint egy olyan generáció kezd beérni, melynek kiválasztása már jobb volt a korábbiaknál, és a fizikai paramétereik is mások. "Évről évre jobbak lesznek a magyar játékosok, és nemcsak annak örülünk, hogy minél több játékost sikerül eladni, hanem annak is, hogy minőségi helyekre kerültek" - mondta Kövesdi.
Pataky Tibor, a cég másik tulajdonosa szerint a játékosok ára nemcsak nálunk, hanem többnyire máshol a világon is titkosak, ezek alól leginkább a kiemelkedő árú világklasszisok a kivételek. "Idei legnagyobb sikerünk, hogy két játékost is eladtunk a BL-döntős Liverpoolnak, és a klubbal történt megállapodás értelmében, nem sokkal később még egy labdarúgó a klubhoz kerülhetett az Agárdi Sándor Károly futballakadémiáról, a kapus Gulácsi Péter személyében". Pataky szerint ez azért is jelentős siker, mert az angol klub korábban soha nem kötött külföldi klubbal közvetlen megállapodást.
Csapatot ugyan nem váltott, de végleg a Plymouth Argyle együtteséhez szerződött Halmosi Péter, aki az előző félévben csak kölcsönben szerepelt az angol másodosztályú csapatnál. A válogatott játékosért klubtörténeti csúcsot jelentő 400 ezer fontot fizetett a további két magyart (Buzsáky Ákos, Tímár Krisztián) foglalkoztató klub.
Hajnal csak osztályt váltott
Hajnal Tamás csak csapatot és osztályt váltott, országot nem. A volt ferencvárosi labdarúgó a német másodosztályú Kaiserslauternnel a tavalyi szezonban a feljutást vette célba, de miután ez nem sikerült nekik, a magyar labdarúgó váltott és a feljutó, ezáltal elsőosztályú Karlsruhe együtteséhez szerződött.
Minél hamarabb külföldre
Többen dillemáztak már azon, hogy mikor érdemes külföldre szerződnie egy tehetséges magyar játékosnak: amikor már a felnőtteknél is beérett, vagy amilyen hamar lehet. A mostani átigazolási szezon mindenesetre eldöntötte ezt a kérdést, 16-17 éves játékosokat szerződtetnek komoly csapatok. Nagy kérdés persze, hogy egy év múlva előre tudnak lépni, vagy hazajönnek, hogy inkább a magyar bajnokságban villogjanak.