További Futball cikkek
- A spanyol Szuperkupa döntőjében jön az év első el Clásicója
- A Német Labdarúgó-szövetség lesújtott Schäfer Andrásékra
- Sokba került a Kerkezék elleni vereség, kirúgta edzőjét az Everton
- Megőrült a Barcelona elnöke, előbb lelkendezett, majd pocskondiázta a szövetség vezetőit
- A spanyol élvonalba igazolhat a magyar válogatott őszi felfedezettje
A legdrágább futballista lett pénteken Nicolas Anelka: a Chelsea 20 millió eurót fizetett a Boltonnak, így a franciára karrierje alatt már 132 millió eurót költöttek a különféle futballklubok.
A 28 éves játékos a tavalyelőtti világbajnokság után visszavonult Zinedine Zidane-t előzte meg az örökranglistán, akiért 116 milliót csengettek ki összesen pályafutása során.
Csakhogy míg az aranylabdás összegét három egyesület adta, addig Anelkáét hét. Az Arsenal 1997-ben aprópénzt, 750 000 eurónyi fontot perkált le, 1999-ben a Real Madrid viszont a világ addigi legmagasabb lelépési díját adta, 35 milliót. Mindössze egy év múlva nevelőklubja, a Paris Saint Germain majdnem ugyanennyiért, 34,5-ért vette vissza. Innét egy bő szezon múlva már a Liverpool kölcsönözte ki, de volt esze, ingyen, ráadásul le sem igazolta, 2002 májusában visszaküldte Párizsba. Anelkának természetesen nem volt maradása, a Manchester City elvitte 20 millió euróért, és rekord ideig, három idényen át megtartotta.
2005-ben kelt újra útra, Törökországba, a Fenerbahcéhoz, 10 millióért. Egy évet sem bírt ki, 2006-ban már Boltonban volt, 12 millió euróért. Visszaugródeszkának jónak bizonyult a kiscsapat, ki is húzott másfél szezont.
De hogy a fenébe fizethettek ennyit egy összeférhetetlen, a legrosszabb értelemben individualista futballistáért? A számok nem adnak megoldást, ugyanis Anelka csak az Arsenalban szerepelt igazán jól, továbbá a Real Madridban a 2000-es Bajnokok Ligája utolsó három meccsén, amikor ő juttatta döntőbe csapatát a Bayern ellen, és ott sem játszott rosszul. Sehol nem lett viszont gólkirály, és 423 bajnokin csupán 138 gólt szerzett.
Ez legfeljebb első blikkre tűnik soknak, de kevés ahhoz képest, amennyibe a játékos került. Átlaga 0,32 gól/meccs, ilyet jobb szélsők vagy támadó középpályások produkálnak. A válogatottbeli 43 találkozón szerzett 11 találat alapján végképp nem lehet őt világklasszisnak nevezni. Jó barátja, Thierry Henry, akiért eddig összesen 50 millió eurót adtak, 0,48-as átlaggal, 266 gól/545 meccs mutatóval áll, továbbá rengeteg gólpasszal.
És nem ő a legjobb: a szintén 50 milliós Ruud van Nistelrooynak 297/450-e és 0,66-os átlaga van. (Nála már csak egyvalaki jobb, 0,68-cal, róla lejjebb szólunk.)
Kijelenthetjük, Anelka pénzügyi ámokfutása csak menedzserei ügyességének és a klubvezetők ostobaságának eredménye lehet: 33,5 milliárd forintnyi transzferösszeg bő tíz év alatt.
Kétségtelen, Zidane, aki az egyszeri átigazolási csúcsot tartja 73,5 millió euróval, minden pénzt megért, Anelkához képest nem is sok az összesen 116 millió, de ha megnézzük, ki a harmadik a listán, újra megszédülhetünk kicsit: Juan Sebastián Verón.
Az argentin középpályás talán még mindig ügyes, de ne mondja senki, hogy megér 106 millió eurót, többet, mint a jelenlegi legjobb gólátlagú nemzetközi sztárfutballista, Ronaldo, aki 0,68 gólt rúg meccsenként. (Persze a kolumbiai ligában talán van valaki, aki számtanilag erősebb, de őt ki ismeri?)
Verón transzferpénzét (27 milliárd forint) hat klub adta össze: Boca Juniors, Sampdoria (csődbe ment, kiesett a másodosztályba), Parma (csődbe ment, osztályozót játszott a kiesés ellen), Lazio (csődbe ment, napról napra él jelenleg is), Manchester United (a világ leggazdagabb klubja) és Chelsea (a világ legtöbbet költő klubja az utóbbi négy évben).
Verón egy ideig a legdrágábban Angliába igazoló játékos is volt, amikor a United 2001-ben 37 millióért szerződtette a Laziótól.
A negyedik és egyben utolsó 100 millió eurós futballista Ronaldo, öt klub dobta össze ezt a pénzt, az átlag 20 millió. Nem is sok azért a 391 meccsen szerzett 268 gólért.
Nem sokkal van a 100-on kívül Hernán Crespo, akiről kevesen gondolnák, hogy ennyire drága, és még kevesebben, hogy milyen gólerős. 93 millió euró négy klub között megosztva. Simán százas lenne, ha az Inter igazgatói nem lennének olyan ügyesek, hogy már a harmadik szezonban használják kölcsönben a csatárt úgy, hogy a teljes fizetését a Chelsea állja, ahová szerződése köti.
360 meccsen szerzett 177 gólját nem kell kommentálni, viszont a világfutball akciós árú gólkirályát még meg kell említenünk: David Trezeguet.
A 30 éves francia csak egyszer igazolt, a Monacóból a Juventusba, 2000-ben, 20 millió euróért. A két gárdában összesen 312 bajnokin 205 gólt jegyez, ami 0,65 találat meccsenként.