Visszatért a messiás, jelentette be saját honlapján a Newcastle United Kevin Keegan menedzseri kinevezését.
Ami ezelőtt és ezután történt, nem igazán illik a futballban most megszokott viszonyokba.
Az Óriás Egérnek hívott Keegan harmadszor érkezett Newcastle-be: korábban 1982-ben játékosként, 1992-ben menedzserként ünnepelték.
A Liverpoolban BEK-et, UEFA-kupát, három angol bajnoki címet, a Hamburgban egy német bajnokságot nyert futballista játékoskarrierjének utolsó állomása volt az NUFC, visszajutott vele az első osztályba és hallatlanul népszerű lett. Hetvennyolc meccsén negyvennyolc gólt szerzett. Utolsó mérkőzéséről 1984-ben helikopterrel távozott, egyenest a pálya közepéről.
Két ausztráliai meccset leszámítva ezután eltűnt: nyolc évig golfozott és napozott Spanyolországban.
Majd megint Newcastle-be ment, ahol újra másodosztályú csapatot talált, amellyel rögtön feljutott a Premier League-be.
Keeganből ekkor lett végleg megváltó: a bajnokság legszebben játszó csapatává tette a Newcastle-t, amellyel kétszer második lett.
Nem mellékesen leigazolta Alan Shearert, rekordot jelentő 15 millió fontért. Mellékszál: a drukkerek éppen a 2006-ban visszavonult Shearert szerették volna most vezetőedzői szerepben látni, azzal ugyanis nem számoltak, hogy Keegan visszatérhet.
De nem ez volt Keegan legemlékezetesebb húzása, hanem 1996-os kifakadása. A Newcastle-nek sikerült tizenkét pontos vezetést leadnia az őt üldöző Manchester Uniteddel szemben, és a mester belefutott a pszichológiai hadviselésben profi Sir Alex Ferguson egyik játékába. A skót azt nyilatkozta, a Manchester ellen keményebben játszanak a csapatok, mint a Newcastle ellen.
Amikor Keegannek szegezték ezt a mondatot a Sky tévé leedsi stúdiójában, mutogatva, hadonászva kiabálta, Ferguson nagyot csökkent a szemében. Majd a híres mondat: "I would love it if beat them. Love it!" Vagyis: Imádnám, ha legyőznénk őket. Imádnám!
A Newcastle csak második lett, a szezon végén Keegan felajánlotta a lemondását. Az igazgatóság nem fogadta el, de fél évvel később, 1997 januárjában mégis felállt. Akkor negyedik volt a csapata.
Később a Fulhamet vitte vissza az első osztályba, Anglia kapitányaként azonban nem tudott sikeres lenni. Eddigi utolsó klubja Manchester City volt, amelyet 2002-ben szintén a Premiershipbe juttatott, de három évvel később lemondott.
Keegan azóta Glasgow-ban vitte saját focisuliját, és visszatérése annak ellenére sokkoló volt, hogy barátja a jelenlegi tulajnak, Mike Ashleynek.
A szurkolók szinte megbolondultak, tódultak a stadionba, hogy láthassák az új edzőt. Az ajándékboltok rögtön King Kev feliratú pólókat kezdtek el nyomni. A tévék szinte megszakították adásukat, a The Sun csütörtökön azzal a címmel jelent meg: Isten a Tyne partján.
A BBC megszólaltatta szakkommentátorait - Gary Linekert, Chris Waddle-t, Mark Lawrensont -, akik csak lelkesedve tudtak róla beszélni. "Ott északon az embereknek más a mentalitásuk. Megvan a pénzük, megveszik az éves bérletet, ötvenezren, és szórakozni akarnak. Kevin megadta ezt nekik" - fogalmazott Lawrenson. Mindenki kiemelte, hogy Keegan képes fanatizálni, nagyon jól bánik az emberekkel, és bármiképp átviszi az akaratát.
Azt is sejttették többen: Keegan népszerűsége is lehet az oka, hogy az elmúlt tizenegy évben úgy fogyasztotta az edzőket a United. Azóta a beugró edzőkkel együtt tizenegyen próbálkoztak sikert elérni ott, ahol az 1969-es VVK-nyerés óta semmilyen nagy győzelem nem jött össze.
Keegan ott volt szerdán
A történet kulcsfigurája azonban Anglia Várszegi Gábora, Mike Ashley. Ő nyáron vette meg a klubot, és akkor, illetve azóta 250 millió fontot költött rá. Ehhez képest 11. a csapata a bajnokságban. Ezért döntött, és kirúgta a hatalomra kerülése előtt érkezett menedzsert, Sam Allardyce-t.
A korábban fotón szinte soha nem mutatkozott Ashley Anglia 25. leggazdagabb embere, sportszer és -ruhaforgalmazással szedte meg magát.
Így fogadták
Állíthatjuk: Ashley nemet mondott a modern futballra, amikor egy három éve csapat nélküli menedzsert nevezett ki, főként érzelmi alapon. Ő az a klubtulajdonos, aki egészen mostanáig nem VIP-ketrecből nézte a meccseket, hanem a szurkolók közül, mezben. Sunderlandban, a nagy rangadón nem engedték volna 17-es számú mezében a neki járó helyre, ezért elment a vendégszektorba. Ott a szünetben a rendőrök akadályozták meg, hogy az egész tábornak fizessen egy-egy sört.
Egy gond van Ashley-vel. Az, hogy Tottenham-szurkoló.
Az érzelmi alapú döntés így is megállja a helyét: azt vette figyelembe, mi kell a népnek. Keegan. De az is lehet, hogy a közöttük lévő jó kapcsolat döntött.
Egyetlen vesztese lehet a kinevezésnek, Michael Owen. Az évek óta sérült és alig játszó csatár önéletrajzi könyvében sokat írt Keeganről, de kevés jót. A menedzser azonban már jelezte, neki nincs gondja az exliverpoolival.
"Tudom, mit akarnak a szurkolók. Amíg realisták és nyugodtak, segíthetünk nekik, hogy valóra váljanak az álmaik, és nyerjünk valamit. Azt mondják, van itt egy befejezetlen munka. Azt hiszem, igazuk van."
A most 56 éves Keegan azt is mondta, ugyanolyan izgatott, mint 31 évesen, amikor játékosként érkezett, majd amikor 43 évesen menedzser lett.
Már nyomják a mezeket
"Van egy erős, tehetséges keret - ami nem volt meg akkor, amikor először jöttem. Akkor azon járt a fejünk, meg tudjuk-e tölteni a stadiont. Most ez nem kérdés. Ha jó focit játszunk és sikeresek leszünk, elgondolkodhatnak, hogy legyen elég nagy stadion."
Egyes hírek szerint a sikerek elérése érdekében már a télen és a nyáron elkölthet új játékosokra ötvenmilió fontot.
A hétvégi bajnokin otthon játszott 0-0-át a csapat a Boltonnal. Van honnan felemelkedni.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!