További Futball cikkek
- Mentő vitte el edzésről a Bayern München kapusát
- A Chelsea korábbi edzőjét nevezték ki a konferencialiga-győztes csapat élére
- Meghalt a Milan legendás kapusa
- Rémisztő esése után a kórházból üzent a Tottenham futballistája
- Roberto Carlos drámai helyzetbe került, a Real Madrid edzőközpontjában él a válása miatt
Kisteleki István, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke úgy véli, túl sok a tizenhat csapat a magyar élvonalban. A sportvezető a Nemzeti Sportnak úgy nyilatkozott, miután manapság igen fiatalon külföldre távoznak a labdarúgók, a magyar bajnokság minőségileg is gyengült.
Ugyanakkor megemlíti, vannak gondok, a Sopron megszűnt, a REAC-nak költöznie kell, és a jelenleg biztos háttérrel rendelkező Fehérvárnál is voltak pillanatok, amikor a megszűnéstől kellett tartani.
Kisteleki szerint az első osztályban tizenkét, a másodban húsz csapatra lenne szükség. Azt mondja, így - a Ferencváros visszatérésével is számolva - kiélezettebbek lennének a találkozók. Emellett szeretne új licencszabályzatot is, olyat, amely nem függene stadiontól, de biztosítaná, hogy a csapatok stabilan végigjátsszák a bajnoki szezont.
Kisteleki egyébként is amondó, nyáron jelentős változások lehetnek, de nem javasolhatja a csapatlétszámok csökkenését, hiszen ha van is ilyen terv, azt a tulajdonosi tanácsnak kell megtennie.
Állandó változások
1901-ben a magyar bajnokság mindössze öt csapattal indult és a BTC győzelmével zárult. Azóta számtalan változtatáson ment keresztül, de a legtöbbször talán az elmúlt másfél évtizedben alakították át a lebonyolítást.
Az 1990-es évek elején egészen a 96-97-es szezonig 16 csapat alkotta az első osztályt, majd a következő négy évben 18-ra duzzasztották fel a létszámot. A 2000-2001-es szezonban kétszer nyolc csapat alkotta az alapszakaszt, a rájátszásban tavasszal a két csoport első hat helyezettje játszott.
Ez a rendszer egy bajnokságot élt meg, a következő szezonban már tizenkét csapat alkotta az élvonalat. Ők 33 forduló után kettéváltak - alsóház, felsőház -, majd a hat csapat még egyszer megmérkőzött egymással. Ebben a lebonyolításban sokat számított, ki kivel játszhatott többször hazai környezetben.
A következő év megint változást hozott, a 12 csapat lejátszotta az alapszakaszt - mindenki mindenkivel, oda-vissza -, majd ismét kialakult alsó és felsőház, ahol ismét mindenki játszott mindenkivel. Ez a rendszer két évet is kibírt, de 2004-től visszatértek a 16 csapatos lebonyolításhoz.
Azóta is sokan bírálják a mostani szisztémát, mondván, nincs ennyi első osztályú együttes az országban. Ugyanakkor a 12 csapatos lebonyolítás ellen szólt, hogy azokat a csapatokat, amelyek az alsóházba kerültek, de nem voltak veszélyeztetve a kieséstől, nem lehetett motiválni. Ez a helyzet igaz volt a felsőházba jutott, de a bajnoki cím sorsába beleszólni nem tudó együttesekre is.