További Futball cikkek
- Végleges a kalapbeosztás, eldőlt, kik lehetnek a magyar válogatott ellenfelei a vb-re vezető úton
- Két helyet javított a magyar válogatott, már a legjobb 30 között jegyzik Marco Rossi csapatát
- Már a jelenlegi szezonban visszatérne a pályára az aranylabdás spanyol klasszis
- Az edzőként eddig bukdácsoló angol legenda újabb lehetőséget kapott a bizonyításra
- Nem megy messzire a Man. Unitedtől elküldött legenda, vezetőedzőként bizonyíthat
A labdarúgó-szurkolók mostanában valószínűleg az Arsenal brazil-horvát támadójának, Eduardo de Silvának a sérüléséről beszélnek a legtöbbet. A Birmingham City védője, Martin Taylor a harmadik percben lépett oda úgy, hogy a csatárnak eltört a lába.
Születésnap a kórházban
A brutális belépő nyomán Taylort azonnal kiállították, áldozatát azonnal megműtötték, majd Londonba szállították. Nagyon valószínű, hogy Taylor nem akart ilyen súlyos sérülést okozni, csak amolyan tekintélyt parancsoló belépővel akarta megfélemlíteni ellenfelét.
Ez nem boldogítja a hétfőn 25. születésnapját ünneplő Eduardót, akinek a nyári Európa-bajnokságot is ki kell hagynia. A birminghami játékos azóta bocsánatot kért, és mielőbbi felépülést kívánt a támadónak, aki megjegyezte: nem haragszik ellenfelére, jelenleg arra koncentrál, hogy minél előbb felépüljön.
Schumacher kapus és Battiston fogai
Természetesen Magyarországon is voltak játékosok, akik meggondolatlan pillanatukban ámokfutók módjára viselkedtek, tönkretéve karriereket, sorsokat. Most néhány olyan esetre emlékezünk, amikor az elkövető meg sem próbálta elkerülni az ütközést, illetve alapból emberre ment.
Az egyik emlékezetes eset még az 1982-es világbajnokságon történt. A francia-német elődöntőben a Platini labdájával kilépő Battiston ellőtte a labdát a kapuból kilépő Schumacher mellett, aki azonban a tizenhatoson kívülre kifutva egyszerűen letaglózta őt. A holland Corver játékvezető nem merte kiállítani a német kapust, a francia játékos hosszú percekig feküdt eszméletlenül, mire hordágyon levitték a pályáról. Négy foga kitört, a vb-n már nem lépett pályára.
Caniggia és a cipő
A nyolc évvel későbbi vb-n már a nyitómeccsen horrorisztikus események történtek, amikor az argentin Caniggiát hárman akarták felrúgni. Az első esetnél átugrotta a keresztező lábat, a másodiknál már egyensúlyát vesztette, a harmadik belépőnél métereket repült, mielőtt földet ért volna. Benjamin Massingot, akinek az esetnél még a cipője is leesett, azonnal kiállította a francia Vautrot. Caniggia kisebb ápolás után folytatni tudta a találkozót.
Világbajnokok lábtörése
A nyolcvanas években a Barcelonában játszott Diego Maradona, akinek ügyködését 1983 szeptemberében unta meg az Athletic Bilbao védője, Goikoetchea. A baszk játékos úgy csúszott rá az isteni Diegóra, hogy eltört a lába, így a következő fél évet kénytelen volt kihagyni. Sérülése után jobb volt, mint valaha, jelentős szerepet játszott az 1986-os vb-cím megszerzésében is.
Szintén egy becsúszás következtében vált kétségessé az olasz Francasco Totti vb-szereplése - mint később kiderült, világbajnoki címe is. A februári Empoli elleni hazai bajnokin Richard Vanigli már a hetedik percben hátulról beleszállt a rómaiak csapatkapitányába, neki is eltört a lába. A játékos megúszta a kiállítást, Totti is visszatért a bajnokság végére, és ott lehetett a vb-n.
A két legkegyetlenebb
Szintén az olaszoknál van egy játékos, akinek talán nem is lehet egy brutális belépőjét kiemelni, így bemutatjuk az öt legkegyetlenebbet. Marco Materazziról van szó, aki a két évvel ezelőtti vb-döntő hőse lett góljával és Zidane provokálásával. A belinkelt videó is bizonyítja, csapattársai és rajongói nem az eszéért és a megfontoltságáért szeretik a Mátrix becenévre hallgató játékost.
Roy Keane, a Manchester United egykori játékosa a városi rivális City egy játékosát, a norvég Alf-Inge Haalandot tette tönkre egy életre. Az ír játékos életrajzi könyvében megírta, szándékosan szállt bele ellenfele térdébe, aki egy korábbi meccsükön ő is megrúgta. Keane-t kiállították, de ha tette miatt egy életre eltiltják a labdarúgástól, akkor sem szólhat egy szót sem. Haalandnak ezzel a meccsel ért véget a pályafutása.
Miért kell a fejvédő?
Beleillik a sorba a 2006 októberében játszott Reading-Chelsea meccs is, amelynek során Hunt, a hazaiak támadója a 20. másodpercben egy előre vágott labdára indult, és amikor az már tisztán Ceché volt, ahelyett, hogy átugrotta volna, a térdével fejbe rúgta a kapust, akit le kellett cserélni. Hunt megúszta egy sárga lappal, a csehet műteni kellet, pár hét múlva visszatérhetett, azóta is fejvédőben áll a kapuba.
Az igazsághoz tartozik, hogy nemcsak brutális belépőkkel lehet sérülést okozni, amire a legjobb példa a Chelsea védőjének, John Terrynek a sérülése. Pont egy éve az angol Ligakupa döntőjében egy Chelsea-szögletet akart kapura fejelni, de az arca a felszabadítani akaró Abou Diaby lábával ütközött. A válogatott játékos eszméletlenül esett a földre. Hosszú ideig nem mozdult, lélegezették, majd a szurkolók tapsa mellett hordágyon vitték le. Elszántságát jelzi: fél óra múltán ki is engedték a kórházból, hogy társaival ünnepelhesse a kupagyőzelmet.