Sírva fakadt a világ legjobb jobbhátvédje
További Futball cikkek
- A spanyol Szuperkupa döntőjében jön az év első el Clásicója
- A Német Labdarúgó-szövetség lesújtott Schäfer Andrásékra
- Sokba került a Kerkezék elleni vereség, kirúgta edzőjét az Everton
- Megőrült a Barcelona elnöke, előbb lelkendezett, majd pocskondiázta a szövetség vezetőit
- A spanyol élvonalba igazolhat a magyar válogatott őszi felfedezettje
A brazil válogatottban Cafú után jobbhátvédet játszani kockázatos feladat, az összehasonlítást természetesen csak a legnagyobbak állják. Dunga szerencséjére (ha ennek bármi köze van a szerencséhez) a közvetlen utánpótlás több mint biztató, az interes Maicon mellett mai portrénk szereplője, Dani Alves is megnyugtató megoldást biztosít a kulcsposzton.
Alves bő egy hónappal ezelőtt ünnepelte 25. születésnapját, pályája csúcsán van, így senki nem lepődött meg azon, hogy a két éve a nagycsapatstátusszal is kacérkodó, de a tavalyi, tragédiától sújtott szezonját csúnyán elbaltázó Sevillától a Barcelonához szerződött. Annál is inkább, mert a katalánok védelme meglehetősen ingatag lábakon állt az elmúlt szezonban. Guardiola klasszist igazolt, ez nem kétséges.
Dani Alves az EC Bahia játékosaként, mindössze 19 évesen került Európába, ahol a Sevilla csapatában szerepelt kölcsönben. 2003-ban a brazil ifjúsági válogatottal világbajnokságot nyert, a torna álomcsapatába is beválasztották, a Sevilla azonnal állandó szerződést kínált neki. Részese volt a csapat UEFA-kupa-sikereinek, amelyek következtében nem csak az ő, hanem a Sevilla tekintélye is megnőtt, mindenki nagy jövőt jósolt nekik.
A brazil nagyválogatottban tizenhat alkalommal szerepelt, bemutatkozása után egy évvel első jelentős trófeáját is megszerezte. A 2007-es Copa Américán tagja volt a végső győztes brazil csapatnak, a döntőben (ráadásul Argentína ellen) be is talált – eddigi egyetlen válogatott gólját szerezve. Mivel 2006-ban az UEFA-kupa legjobb játékosának választották, a Copa után nem volt nagy meglepetés a következő lépése.
2007 nyárának végén Alves úgy döntött, eligazol. Kijelentette, hogy európai nagycsapatban képzeli el a jövőjét (elfeledve a lehetőséget, hogy többek között az ő játékának köszönhetően a Sevilla jó úton halad efelé), leigazolását pedig nagyban megkönnyítette a tény, hogy időközben spanyol állampolgárságot is szerzett, így nem számított unión kívülinek, ami először a Chelsea figyelmét keltette fel.
Tárgyalások kezdődtek a két csapat között, amelyek eredménytelenül zárultak. Alves nyílt vitába bonyolódott a klub elnökével, José Maria Del Nidóval, aki kijelentette, a Chelsea ajánlata meg sem közelítette azt az összeget, amennyiért a Sevilla hajlandó lett volna lemondani a jobbhátvéd játékjogáról. A londoniak is így gondolhatták, hiszen leigazolták a valószínűleg az Alvesért kért pénzhalom felébe sem kerülő Bellettit.
Nyílt háború kezdődött a játékos és az elnök között, folyamatos üzengetés folyt a nyilvánosság előtt, szinte mindenki biztosra vette, hogy Alves így, vagy úgy, de távozni fog a csapattól, mikor bekövetkezett a tavalyi év legnagyobb futball-tragédiája, a fiatal Antonio Puerta halála. A csapatot érintő tragédia némileg lecsillapította az indulatokat, és Alves a Sevilla játékosaként játszotta végig a mögöttünk maradt idényt.
Napokkal az Európa-bajnokság után a Barcelona bejelentette, hogy 29 millió euróért (minden idők legdrágább jobbhátvédjévé téve a játékost) megszerezte Daniel Alves játékjogát. A négy évre kötött szerződés tartalmaz egy záradékot, miszerint ha a brazil védő jól teljesít, további hatmillió eurót lesz kénytelen átutalni a Sevillának a katalán gigász.
Könnyes búcsú Sevillától
A fentiek után talán furcsának tűnik, de Dani Alves búcsúja egyáltalán nem olyan volt, mint azt az előzmények után várni lehetett, hiszen az átigazolását bejelentő játékos nem bírt az érzelmeivel, elsírta magát a sajtókonferencián.
Amint azt a sevillai újságírók dübörgő tapsvihara is jelzi fenti videónkon, igen ritka, hogy a tisztán üzleti alapokra helyezett modern futball világában (persze a szurkolókat kivéve) érzelmeket áruljon el magáról valaki. Alves könnyei azonban újra bizonyították, hogy olykor a futballisták is emberből készülnek.
Dani Alves személyében a modern jobbhátvéd egyik mintapéldánya került Guardiola csapatába. A mindössze 170 cm magasra nőtt játékos a brazil hagyományokat szem előtt tartva nemcsak védekezésben hasznos, de hatékonyan lép fel a támadásokkal is, ezen felül a szabadrúgások és büntetők elvégzését is bátran rá lehet bízni. Ha nem is különösebben gólerős, felfutásai alkalmával számtalan gólpasszt osztott ki sevillai társainak, és pontosan ezt várják tőle a katalánok is.
Messivel a csatársorban a világ legerősebb jobbszéle alakult ki a Barcelonánál, és mivel a baloldalon Abidal előtt Iniesta (esetleg a szintén friss szerzemény Hleb) játszik majd, Guardiola csapata az összes kiírás esélyese lesz, amelyben elindul. Igaz, tavaly sem a keret gyengesége miatt produkált siralmas évet a Barca, és már számtalan példát láthattunk arra, hogy sok jó játékos nem feltétlenül jelent jó csapatot.