További Futball cikkek
- Kubatov Gábor: Nekem nincs olyan kíméletes főnököm, mint a Mol vezérigazgatója
- Válogatott védőnk csapata óriási zakót kapott, legendás edzője kiakadt
- 30 év után megkerült az elveszettnek hitt, egymillió fontot érő mez
- Műteni kellett a kapust, aki törött bokával védte ki a Manchester City szemét
- Szoboszlai Dominik kimagasló értékkel került be a Premier League álomcsapatába
Az SS Lazio labdarúgócsapata az olasz bajnokság legutóbbi szezonjában a 12. helyen végzett. Ennél is nagyobb gond, hogy a klub hosszabb ideje anyagi válságban van, így egy pénzes befektetőnek talán az ősi rivális Róma elleni győzelemnél is jobban örülnének.
2006-ban a klub ultrái életveszélyes fenyegetésekkel próbálták meg rávenni Claudio Lotito elnököt, hogy szabaduljon meg a csapattól, ugyanebben az évben a maffia is rá akarta tenni a kezét a klubra.
Az olasz rendőrség a Lazio címerére utaló elnevezés alapján a "Törött Szárnyak" kódnevű akció során fényt derített rá, hogy 2006-ban a Casalesi-klán egy harmadik fél bevonásával próbálta megszerezni a klubot.
A harmadik fél nem más, mint a klub egykori legendás válogatott játékosa, majd későbbi elnöke, Giorgio Chinaglia volt. A csapattal 1974-ben bajnoki címet nyerő Chinaglia ellen már két éve már vádat emeltek. A jelenleg Amerikában élő üzletember akkor azt mondta, tiszta az ügyben, és ha kell, meg is nevezi, kik a megbízói.
A rendőrség mostani közleménye alapján azonban ő is tagja annak a három gyanúsítottnak, akit a már elfogott hét gyanúsított mellett még továbbra is köröznek.
Gianluca Campana rendőrparancsnok elárulta: a Casalesi-klán - amely a nápolyi Camorra maffia egyik legerősebb csoportja - 2005-ben és 2006-ban próbálta meg szponzorálni a csapatot, hogy így mosson tisztára több millió eurót. Mivel ez nem sikerült, részvényeket akartak vásárolni a klubban 24 millió euró értékben.
A rendőri vizsgálat alapján kiderült, a maffia többnyire bűnügyi tevékenységből származó pénzét, amit a klubba szándékoztak fektetni, Magyarországon mosták tisztára. Ebben a vizsgálatok alapján jelentős szerepe volt Szilvás Zoltánnak, akit szintén köröznek. Szilvás két éve, az ügy kirobbanásakor tagadta, hogy üzleti kapcsolatban lennének Chinagliával.
Szilvás és Chinaglia kapcsolata azonban jóval régebbi keletű, korábban többször is felmerült a nevük különböző futballcsapatoknál is. 1998-ban például az olasz képviselte a Dicobe céget, amely a Ferencváros megvásárlását tűzte ki célul.
Bár az érdeklődők között volt a clevelandi székhelyű sportmarketing cég, az International Management Group (IMG) és a londoni tőzsdén regisztrált, 1997-ben fél év alatt 113 millió font forgalmat produkáló English National Investments Company (ENIC) is, mégis a Dicobe tűnt befutónak.
Terveik szerint 25 millió dollárt szántak a labdarúgó-szakosztály rt.-ként való működtetésére, további 10 milliót új játékosok vásárlására. Az üzletből aztán végül semmi nem lett, mert a cég a többszöri határidőmódosítás után sem utalt egy fillért sem. Voltak sajtóorgánumok, amelyek a 98 tavaszán beállt politikai változásokat látták a visszalépés mögött.
Három évvel később már a szicíliai Marsala csapata volt a célpontjuk, de ott sem kísérte sok siker együttműködésüket.
Szilvásnak emellett is több kétes ügyben voltak érdekeltségei, tulajdonos volt a Xénia-láz ügyben megismert WÉS RT.-ben, ennek kapcsán az IQ nevű energiaital gyártásában, de felmerült a neve vissza nem fizetett milliárdos banki kölcsönöknél is.