Mourinho nem C. Ronaldónak adta volna
További Futball cikkek
- Végleges a kalapbeosztás, eldőlt, kik lehetnek a magyar válogatott ellenfelei a vb-re vezető úton
- Két helyet javított a magyar válogatott, már a legjobb 30 között jegyzik Marco Rossi csapatát
- Már a jelenlegi szezonban visszatérne a pályára az aranylabdás spanyol klasszis
- Az edzőként eddig bukdácsoló angol legenda újabb lehetőséget kapott a bizonyításra
- Nem megy messzire a Man. Unitedtől elküldött legenda, vezetőedzőként bizonyíthat
"Életem egyik legszebb napja a mai. Gyermekként arról álmodtam, hogy egyszer elnyerem ezt a díjat - idézte a France Football a 23 éves győztest. - Azok, akik ismernek, akik velem élnek, tudják, hogy most valóra vált az álmom. Remélem, a jövőben még nyerhetek, hiszen annyira jó érzés. Holnap reggel felkelek, és azt mondom majd magamnak, még a mostaninál is jobb akarok lenni!"
Ronaldo, aki számára az év legnagyobb csalódása az Európa-bajnokság volt, idén a kontinens legjobb gólszerzőjének járó Aranycipőt is kiérdemelte, nyolc pontot vert a spanyol Daniel Güizára.
Elsők között José Mourinho kommentálta a hírt, de ahelyett, hogy dicsérte volna, kritizált. „Én inkább az Inter valamelyik légiósának adtam volna az Aranylabdát, szerintem sokkal jobban megérdemelték volna.” Mourinho Zlatan Ibrahimovicra gondolhatott, akinek teljesítményét Olaszországban is felemásan ítélik meg.
Sir Bobby Charlton, aki 1966-ben nyert, így nyilatkozott: „Láttam játszani az 1968-as győztes George Bestet, és láttam az idei első Cristiano Ronaldót is, ami nagyszerű érzés. A két remek United-futballista között az a különbség, hogy a portugál sokkal gyorsabb és erősebb. Bár George nagyszerű futballista volt, kiváló képességekkel, de úgy gondolom, Ronaldo a Manchester United történetének legjobb játékosa.”
A portugál sportlapok kitörő örömmel köszöntötték Ronaldo sikerét. Carlos Queiróz kettős minőségében is gratulált a fiatal klasszisnak. Egyrészt mint a Manchester United egykori segédedzője, másrészt mint a portugál válogatott kapitánya. „Azt gondolom, a díj nemcsak az idei produkcióját, hanem eddig karrierjét is szimbolizálta. Nagyon remélem, hogy sok portugál fiatal futballista számára mindez ösztönzésképp fog hatni, és felismerik, kemény munkával fiatalon is nagy sikereket lehet elérni.”
A legtöbb Aranylabda-szavazáson dobogón végzett játékost a Milan, a Real Madrid és a Barcelona adta 17-17-tel, a legsikeresebb a Juventus 8 első, 5 második és 3 harmadik hellyel. A Manchester a 6. immár 12 ilyen játékossal. A győzelmek számát tekintve két holland - Johan Cruyff és Marco van Basten -, valamint egy francia, az UEFA-elnök Michel Platini tartja a rekordot három-három sikerrel. Platini az egyetlen, aki sorozatban háromszor bizonyult a legjobbnak. A nemzetek rangsorát a németek és a hollandok vezetik hét-hét kitüntetettel. A portugáloknak mostantól három aranylabdásuk van, Eusebio és Figo nyomába lépett a MU klasszisa.
Az Aranylabdát 1956 óta ítélik oda minden évben, de a választás szabályai az utóbbi bő fél évszázad során többször is változtak. Eredetileg a legjobb teljesítményt nyújtó európai játékos kaphatta meg az elismerést, majd később - 1995-től - már minden olyan futballista, aki a földrészen játszik. Tavaly is módosult a szavazás, Európán kívüliek is rákerülhettek a jelöltlistára, más kérdés, hogy az idei aspiránsok közül mindenki az öreg kontinens valamelyik klubjában kergeti a labdát.
Korábban az európai szövetség (UEFA) tagállamainak egy-egy szakújságírója voksolhatott a legjobbakra, a 2007-es változás nyomán azonban 96-ra nőtt a zsűri tagjainak száma. Az első nem európai díjazott a libériai George Weah volt 1995-ben, védőként pedig - két éve - az olasz Fabio Cannavaro nyert először.