További Futball cikkek
- Marco Rossi: Kívánom, hogy az új év meghozza azt, amire 40 éve várunk
- Az Újpest elnöke a 2027-es szezont már az új stadionban szeretné kezdeni
- Kubatov Gábor kitűzte célul, hogy szemet gyönyörködtető futballt játsszon a Fradi
- Az oroszok már a spájzban voltak, de az NB I-ben még pattogott a labda
- Botrány a gyászszünet alatt, lehurrogták és kitiltották az idegengyűlölő rendbontót
Lehetséges-e, hogy napjaink talán legjobb, de biztosan legsikeresebb futballedzője mellől a leggyengébb trénerek kerülnek ki? Nehéz elképzelni, de igaznak tűnik, ugyanis a Manchester United-sikermenedzser Sir Alex Ferguson tíz korábbi játékosa vagy segédje közül csak kettő van, akit még nem rúgtak ki sehonnan, és az egyik közülük is csupán apró lépésnyire van a menesztéstől.
Brian Kidd
Három éven át, 1988-tól 1991-ig az MU ificsapatának edzője volt, majd hét évig Ferguson asszisztense a felnőtteknél. Remekül dolgoztak együtt, de 98 őszén nem tudott ellenállni, és igent mondott a Blackburn vezetőedzői állására.
A csapat nem volt jó helyzetben, decemberben azért hívták, tartsa benn őket. Nem sikerült, kiestek a másodosztályba, de Kidd maradt. Nem sokáig viszont: 1999 novemberében a 19. helyen álltak, kirúgták.
Különösen lúzernek mondható, mert szűk fél évvel az után, hogy elment, az MU megnyerte a bajnokságot, az FA-kupát és a BL-t, a klub történetének legnagyobb sikerét aratva. Ő mindből kimaradt.
A blackburni élmények után többé nem is vállalt menedzseri munkát, legutóbb a Sheffield Unitednél segédkezett, nyár óta nem dolgozik.
Steve McClaren
Ott volt viszont a legnagyobb pillanatokban Steve McClaren, aki Kiddet váltotta Ferguson asszisztenseként 1999 elején.
2001-ig egy BL-t, egy FA-kupát és két bajnokságot nyertek, az év nyarán a Middlesbrough-nál kezdte menedzseri karrierjét, nem is rosszul: 2004-ben megszerezték a Ligakupát, mindig biztosan bent maradtak. 2006-ban bejutottak az UEFA-kupa döntőjébe, ahol 4-0-ra verte őket a Sevilla.
A válogatottnál ekkor Sven Göran Eriksson pályaaedzőjeként is dolgozott, 2006 nyarán, a svéd elbocsátása után angol szövetségi kapitány lett. Itt bizonyosodott be róla, hogy alkalmatlan a csúcspozícióra: nem tudta kijuttatni a csapatot a 2008-as Európa-bajnokságra. Mindössze egy döntetlenre lett volna szükség az utolsó selejtezőn, hazai pályán a már Eb-résztvevő Horvátország ellen, de McClaren a B-csapatot küldte ki, és kikaptak 3-2-re. Természetesen mennie kellett.
Idén nyáron a holland Twente Enschede szerződtette, a harmadik helyen állnak az első osztályban.
Carlos Queiroz
Asszisztensként dolgozott Ferguson mellett a portugál szakember a 2002-2003-as szezonban, majd 2004 és 2008 között. Három PL-cím, egy FA-kupa és egy BL a mérlege a klubbal.
Vezetőedzőként 1989-ben és 1991-ben U-20-as vb-t nyert Portugáliával az aranygeneráció tagjaival – Figo, Rui Costa, Paulo Sousa, Joao Pinto –, majd átvette a nagyválogatottat, ahová a fiatalokat kellett beépítenie.
Nem sikerült, 1992-ben az Eb-re, két év múlva a vb-re nem tudta kijuttatni őket, pedig utóbb csak Svájcot kellett volna megelőzniük. Kirúgták, de a Sporting Lisszabon szerződtette, a Sir Bobby Robsonnal bajnok csapatot vette át. Egy portugál kupát tudott nyerni, 1996 nyarán menesztették.
1999-ig edzette a NY/NJ Metrostarst, a Nagoya Grampus Eightet – itt volt egy később ismertté vált tanítványa – és az Egyesült Arab Emirátusok válogatottját, nagyobb siker nélkül. 2000-ben vette át Dél-Afrika csapatát, kijutott vele a 2002-es vb-re, de a tornán már nem ő ült a padon, mert összeveszett a szövetség vezetőivel, és lemondott.
2003-ban a Real Madrid nagy meglepetésre őt csábította el Ferguson mellől vezetőedzőnek, de nem érte meg a szezon végét, mert a Monaco kiverte őket a BL-ből, a bajnokságban meg teljesen szétestek. Négy bajnokit veszítettek el sorozatban, ez klubrekord.
Ferguson 2004-ben visszavette, majd idén nyáron újra elengedte, ám gyanítható, hamarosan megint találkoznak. A portugál válogatott szövetségi kapitányaként szűk fél év alatt eddig 2-2-2 a mérlege, csak Máltát és a Feröer-szigeteket tudták vele megverni, kétszer ikszeltek, kétszer veszítettek. Vb-selejtező-csoportjukban rosszabbul állnak, mint a magyar válogatott.
Bryan Robson
Nagyra tartott futballista, négy FA-kupát, két bajnokságot és egy KEK-et nyert játékosként az MU-val, nyolc évig szerepelt Ferguson irányítása alatt.
Menedzseri karrierje remekül kezdődött, 1995-ben felhozta a Premier League-be a Middlesbrough-t, majd a következő szezonban simán bent tartotta. 1996-97-ben mindkét angol kupadöntőbe bejutottak, de veszítettek, ráadásul kiestek a PL-ből.
Azonnal visszakerültek, de elveszítettek vele még egy Ligakupa-döntőt, majd 2001 nyarán bocsátották el végleg a közepes eredmények miatt.
A Bradford Citynél állt munkába legközelebb, 2003-ban, ahol játékosedző lett, de 23.-ként zárták a szezont, kiestek, és nem hosszabbítottak vele szerződést, elbocsátották.
2004 ősze, West Bromwich Albion, csodával határos bent maradás 2005-ben, sima kiesés 2006-ban. A másodosztályból rúgták ki, amikor a feljutásra pályáztak, de csak a kilencedik helyen álltak.
Alig egy év múlva, nyáron tért vissza a kispadra, a Sheffield United a második vonalban menedzserként alkalmazta, segédje Brian Kidd lett. A páros eredményessége könnyen kitalálható: 2008 februárjában a 20. hely környékén álltak, amikor előbb a játékosok, majd a szurkolók követelték a menesztését, ami meg is történt.
Robson önkritikus: visszatért játékoskarrierje legnagyobb klubjához, a Manchester Unitedhez, az egyesület utazó nagykövete lett.
Steve Bruce
Három bajnokság, két FA-kupa, egy KEK a sikerlistája Steve Bruce-nak középhátvédként a Manchester Uniteddel és Fergusonnal.
Edzőként 1998-ban, a Sheffield Unitednél mutatkozott be, kilencedikek lettek a másodosztályban, de otthagyta a csapatot, mert nem látott lehetőséget a továbblépésre.
1999 nyarán a Huddersfield Townnál folytatta, az első osztályba jutás volt a cél, de a rájátszást sem érték el. Újra próbálkoztak 2000-ben, de csak októberig Bruce-szal, akkor menesztették a gyenge eredmények miatt.
2001 áprilisában a Wigant vette át, hogy feljebb hozza a harmadosztályból, de elbuktak a rájátszásban, így alig két hónap után továbbállt, és a Crystal Palace-hez szerződött. Nem is álltak rosszul ősszel a másodosztályban, de három hónap után lemondott, hogy a Birmingham Cityhez mehessen.
2002 áprilisában osztályozón feljutottak a Premier League-be, miután tizenegyesekkel legyőzték a Norwich Cityt. 2006 tavaszán estek vissza, majd egy év múlva megint elérték a Premier League-et.
Nem is voltak gyengék, de novemberben a Wigan bejelentkezett Bruce-ért, aki természetesen ott is hagyta a Birminghamet. A nyáron bent maradtak vele a PL-ben, idén ősszel sem állnak rosszul, biztos középcsapatnak tűnnek.
Paul Ince
1989-től 1995-ig játszott a Manchester Unitedben, KEK, FA-kupák, két bajnokság a sikerlistája.
Menedzserkarrierjét 2006-ban kezdte a Macclesfield Townnál, a negyedosztályban még játékosedzőként. Kieső helyen vette át a teljesen szétesett csapatot októberben, bent tartotta nagy bravúrral.
Másokban a hiba
”Az emberek vadásznak ránk, irigyek Roy Keane-re, meg rám is. Emlékeznek a játékoskarrierünkre, nem akarják, hogy újra sikeresek legyünk" - Paul Ince.
Váltott, ambiciózusabb klubhoz ment, 2007-ben a szezont egy másik negyedosztályúnál, a Wimbledonból lett Milton Keynes Donsnál kezdte, majd fejezte be idén nyáron feljutással és az alsóbb osztályú csapatoknak kiírt kupa megnyerésével. A Premier League-es Blackburn Rovers szinte lecsapott rá, majd négy hónap után, kedden küldte el. Mérlege a bajnokságban siralmas: 2 győzelem, 5 döntetlen, 12 vereség, utolsó előtti, kieső hely.
Roy Keane
A Manchester United és Ferguson legendája, a The Sun értékelésében a sztármenedzser legjobb igazolása és legfontosabb játékosa.
2006-ban ment a Sunderlandhez mindenféle edzői tapasztalat nélkül, de a Premier League és a másodosztály között liftező csapatot kétszer simán bent tartotta. Idén ősszel zsinórban öt meccset veszítettek, és Keane magától állt fel a kispadról.
A bent maradást valószínűleg idén is elérték volna, így lépése elhamarkodottnak tűnik. Valószínűleg azért távozott, mert fülébe jutott, hogy futballistái szervezkednek ellene.
Motiválási módszerei közé tartozott állítólag a mágnestábla rugdosása, a játékosok lökdösése. Úgy tudni, akkor borult ki a bili, amikor az egyik szünetben kung-fu ugrással terítette le a taktikai táblát, majd cipőket kezdett rugdosni az öltözőben. Vagyis pont olyan a kispadon, mint a pályán, nem könnyű elviselni, ha valami nem tetszik neki. Lelépésével több millió fonttól esett el, de kijelentette, mielőbb dolgozni akar megint.
Mark Hughes
Legend, vagyis Legenda becenéven ismerik a Manchester Unitednél Mark Hughest, aki összesen 13 évet töltött a klubnál, hetet Frguson alatt. Kupák, bajnoki címek alapja volt a játéka, sok és fontos gólja.
1995-ben hagyta el a klubot, négy év múlva állt edzőnek, hazája válogatottját, Walest irányította öt évig. Nem voltak rosszak, de sem Eb-re, sem vb-re nem tudtak kijutni.
2004 őszén vette át a Blackburnt, megmentette a kieséstől, majd UEFA-kupás helyre vezette. Biztos középcsapatot épített, 2008-ig zavartalanul dolgozott. Jó edzőnek tartották, bár az igazi siker hiányzott.
Idén nyáron úgy tűnt, minden összejöhet neki, a Manchester City szerződtette, nem sokkal azelőtt, hogy a klub arab olajmilliárdosok kezébe került. Dőlt a pénz, jött minden idők legdrágább brit igazolása, Robinho, a remek keret, már csak az eredmények kellettek.
Azok viszont elmaradtak: a City 17., azaz épp nem kieső a Premier League-ben, de ugyanannyi pontja van – 17 forduló után 18 – mint a már bukásra álló Sunderlandnek. Hughest épp a héten erősítették meg a klubnál, ami azt bizonyítja, helyzete igen csak kétséges.
Egyelőre viszont még ő az egyetlen Ferguson brit növendékei közül, akit nem rúgtak ki sehonnan.
Gordon Strachan
Ferguson neveltje, de nemcsak a Manchester Unitedből, hanem már az Aberdeenből is. A skót klubnál bajnokságot és KEK-et nyertek együtt, majd 1986-tól újra együtt dolgoztak az MU-nál.
Nem szerették egymást, Ferguson a mai napig nem szalasztja el, ha beszólhat Strachannek, még az életrajzi könyvében is foglalkozott vele, nem pozitívan.
Játékosedzőként kezdett a Coventrynél 1996-ban, 2001-ben esett ki a klubbal, majd a másodosztályból rúgták ki az év őszén. Azonnal alkalmazta a Southampton, 2004 tavaszáig a Premier League-ben dolgozott, de márciusban lemondott.
Másfél évet pihent, 2005-ben a Celtic szerződtette, ahol első meccsei egyikén 5-0-ra kikapott az Artmedia Bratislavától BL-selejtezőn, és bár a visszavágón 4-0-ra nyert, a kiscsapat jutott a sorozatba.
Azóta szinte tökéletes, három próbálkozásból háromszor nyerte meg a skót bajnokságot, 2007 tavaszán a BL kieséses körébe is bejutottak, és csak a későbbi győztes Milan verte ki őket hosszabbításban, 1-0-val.
Korábbi kudarcai ellenére ő Ferguson magasan legsikeresebb tanítványa.
Blanc-ból még lehet valami
A másik sikeresnek mondható növendék a francia Laurent Blanc, aki 2001 és 2003 között játszott az MU-ban, ma a francia Bordeaux vezetőedzője. Tavaly második lett a csapattal, idén is a bajnokság élmezőnyében vannak. Belőle még lehet valami, és nem tűnik teljesen reménytelennek Ricky Sbragia sem, aki a Sunderlandet kapta meg Roy Keane-től. Igaz, eddig csak két meccset játszottak vele - nem is kapott még szerződést, csak megbízott menedzser -, de idegenben csak 1-0-ra, a 90. percben kaptak ki az MU-tól, és 4-0-ra megverték a West Bromot. 2002-től 2007-ig volt a United tartalékcsapatának edzője, ez lehet az első vezetőedzői munkája.