Spanyolország-Németország 11-10
További EB 2008 cikkek
Izgalmas meccseken jutott el a döntőig a német és a spanyol válogatott az Eb-n: utóbbi állt közelebb a kieséséhez, de ellenfelének több nehéz mérkőzése volt.
Ballackék biztos, 2-0-s győzelemmel és remek játékkal nyitottak Lengyelország ellen, majd váratlanul kikaptak a horvátoktól. B-csoportos második meccsükön 2-1-re buktak, riválisuk 2-0-s vezetése után Lukas Podolski csak szépíteni tudott.
Ausztria ellen a döntetlen is elég lett volna nekik, de gyenge meccsen gyenge játékkal, Ballack mesés szabadrúgásgóljával 1-0-ra nyertek. A negyeddöntőbe csoportmásodikként kerültek, így a vártnál hamarabb találkoztak águk másik kiemelkedő csapatával, Portugáliával.
Cristiano Ronaldót és társait esélyesebbnek tartották, de a németek szép játékkal, a vártnál sokkal könnyebben nyertek. Bastian Schweinschteiger brazilos összjáték után hamar megszerezte a vezetést, Miroslav Klose fejessel megduplázta.
Németország meccsei a döntőig
A B-csoportban:
Németország-Lengyelország 2-0 (1-0)
gól: Podolski (20., 72.)
Németország-Horvátország 1-2 (0-1)
gól: Podolski (79.), illetve Srna (23.), Olic (62.)
Németország-Ausztria 1-0 (0-0)
gól: Ballack (49.)
negyeddöntő:
Németország-Portugália 3-2 (2-1)
gól: Schweinsteiger (22.), Klose (26.), Ballack (61.), illetve Nuno Gomes (40.), Hélder Postiga (87.)
elődöntő:
Németország-Törökország 3-2 (1-1)
gól: Schweinsteiger (26.), Klose (79.), Lahm (90.), illetve Boral (22.), Semih (86.)
Nuno Gomes szépítésével a portugálok még a szünet előtt visszajöttek a meccsbe, de Ballack fejese eldöntötte a továbbjutást. Helder Postiga újabb szépítése csak a gólarányt tette szorossá, 3-2.
A négy között Törökországgal csapott össze Németország, favoritként. A meccs jóval nehezebben alakult, mint várták, a sérültek és eltiltások miatt tartalékos törökök jobban játszottak, vezettek, Schweinsteiger és Klose fordította meg a meccset.
Percekkel a lefújás előtt jött a török egyenlítő gól, úgy tűnt, hosszabbítás lesz, de Philip Lahm a 92. percben a döntőbe rúgta a csapatot. Újabb 3-2.
Spanyolország csodás, 4-1-es sikerrel kezdett Oroszország ellen, majd a svédeket egy utolsó pillanatban szerzett David Villa-góllal verte 2-1-re, így jutott tovább csoportelsőként. Harmadik meccsüknek nem volt tétje, Luis Aragones szövetségi kapitány a cseréket játszatta Görögország ellen, de ők hátrányból fordítva nyertek 2-1-re, de la Red és Güiza találataival.
A D csoport elsőjére ezután Olaszország várt a nyolc között, a taljánok megölték támadójátékukat, így a 120. perc végén is 0-0 volt az állás. Iker Casillas viszont két büntetőt megfogott, a rúgók közül csak Güiza hibázott, így Spanyolország 4-2-es tizenegyespárbaj után bejutott az elődöntőbe.
Spanyolország meccsei a dontőig
A D-csoportban:
Spanyolország-Oroszország 4-1 (2-0)
gól: Villa (21., 45., 75.), Fabregas (91.), illetve Pavljucsenko
(86.)
Spanyolország-Svédország 2-1 (1-1)
gól: Torres (16.), Villa (92.), illetve Ibrahimovic (34.)
Spanyolország-Görögország 2-1 (0-1)
gólszerzők: de la Red (61.), Güiza (88.), illetve Hariszteasz (42.)
negyeddöntő:
Spanyolország-Olaszország 0-0, 11-esekkel: 4-2
elődöntő:
Spanyolország-Oroszország 3-0 (0-0)
gól: Xavi (50.), Güiza (73.), Silva (82.)
Ott az oroszokat az Eb egyetlen visszavágóján simán verték, nem is győzelmük, inkább az újabb háromgólos, ezúttal 3-0-s különbség lett váratlan.
A döntőig a németek 10, a spanyolok 11 gólt rúgtak, Jens Lehmann kapus védelme hat, Iker Casillasé csak három gólt kapott. A hat kifejezetten sok, a három viszont valójában csak kettő, mert a görögök ellen a B-védelem és Pepe Reina cserekapus szerepelt.
Németország öt meccséből négyet megnyert, egyet elveszített, Spanyolország négyet nyert, egyet – az olaszok ellen – döntetlenre hozott.
Aragones már az összes játékosát játszatta, csak a harmadik kapus Andrés Palopot nem. A sevillai először lenne válogatott, ha a döntőn beállhatna.
Joachim Löw a szorosabb meccsek miatt még két mezőnyjátékost és két kapust nem játszatott egy percet sem: a középpályás Piotr Trochowski, a védő Marco Westermann, illetve Robert Enke és René Adler nem léphetett pályára. Utóbbi helyzete hasonló Palopéhoz, még soha nem védett a válogatottban.