További Futball cikkek
- A spanyol Szuperkupa döntőjében jön az év első el Clásicója
- A Német Labdarúgó-szövetség lesújtott Schäfer Andrásékra
- Sokba került a Kerkezék elleni vereség, kirúgta edzőjét az Everton
- Megőrült a Barcelona elnöke, előbb lelkendezett, majd pocskondiázta a szövetség vezetőit
- A spanyol élvonalba igazolhat a magyar válogatott őszi felfedezettje
Jose Mourinho csapatai nem azért voltak sikeresek, mert káprázatos játékkal múlták felül ellenfeleiket. A portugál szakember magáévá tette az „aki szórakozni vágyik, annak ott a cirkusz” hitvallást, és mindent az eredményes játéknak rendelt alá – és ezt sikerrel tette.
A Porto, a Chelsea és most az Inter is tudott valamit, amire nem volt válaszuk az ellenfeleknek: Masszív védekezésből úgy tudtak átmenni támadásba, hogy közben nem is nyíltak ki igazán, így ha az ritka is volt, hogy ezek a csapatok bárkit nagyon megvertek volna, legyőzni őket szinte lehetetlen.
Mourinho csapatainak titka a védelem, illetve a védekezés, ez pedig még a korábbiaknál is igazabb az Interre, ahol mind a támadások, mind a védekezés egyik legfontosabb embere a jobbhátvéd Douglas Maicon.
A brazil nem mérhető máshoz, csak a poszt mindenkori királyához, Cafúhoz. Szinte lehetetlen átjátszani, gyors és kőkemény, de intelligens is annyira, hogy a szabálytalanságai jórészt kimerülnek taktikai faultokban. Nem durva játékos (23 idei meccsén mindössze 4 sárgát kapott), és nincs is rá szüksége: egyszerűen leszerel bárkit.
Majdnem Michael Douglas
Csak az anyakönyvvezető félreértésén múlt, hogy nem egy újabb Michael Douglasszel lett gazdagabb a sztárvilág, a játékos édesapja ugyanis ezt a nevet szánta fiának. A regisztráláskor félreértették a nevet, így lett Maicon Douglas Sisenando a most 27 éves játékos neve. Pályafutását a Cruzeirónál kezdte, 2004-ben csapott le rá a Monaco, ahol két szezont töltött, innen szerződtette az Inter 2006-ban, itt azóta 83 meccset teljesített.Sokan vetették Mourinho szemére, hogy teljesen feladja a széleket. A portugál 4-3-1-2 felállása nehezen akart összejönni, sokáig ragaszkodott az Angliában alkalmazott 4-3-3-hoz, amihez vagyonokért szélsőket vett, de aztán kénytelen volt belátni, hogy ez a Serie A-ban nem működik. Amikor átállt a jelenlegi rendszerre, az Inter összes gondja megszűnt.
Mert bár szélsője továbbra sincs, a jobbszárnyon Maicon olyan line-to-line játékot mutat, amibe beleszédülnek az ellenfél edzői. Labdaszerzés esetén a brazil hátvédhagyományoknak megfelelően már vágtat is előre, és bár annyira nem gólerős, mint Roberto Carlos, beadásaiból számtalan gólt szerez az Inter. Roberto Carlosszal ellentétben ráadásul védekezni is kiválóan tud.
A milánóiak játéka nem arról szól, hogy a kapujukba préseljék ellenfeleiket, ezért is különösen fontos, hogy a tizenhatos előtt feltűnő jobbhátvéd pontosan tudja, mikor kell hajszálpontos passzal megtalálnia a csatárokat (5 gólpassznál jár, ebből 3 győztes volt), és mikor kell kapura lőnie (4 gólja szintén kiváló teljesítmény egy jobbhátvédtől).
Maicon jelenleg nemcsak azért a világ legkülönb jobbhátvédje, mert tökéletesen illik Jose Mourinho Interjébe, hanem azért is, mert amit ő tud, azt utoljára Cafú tudta – ő pedig vitathatatlanul a poszt legnagyobbja volt a maga idejében. A brazil válogatott kapitányának irigyeljük a gondjait, amikor közte és Daniel Alves között kell választania. Mi az interesre szavazunk.